SON HABERLER :
Koronavirüste bugün: 18 kişi hayatını kaybetti, 1024 yeni tanı kondu Konyaaltı'nda kapılar sanata yeniden açıldı Antalyaspor'dan yeni rekor Suriyeli gencin feci ölümüne ailesinin isyanı Yollarda da güvenli turizm sertifikası
/ ÖZEL HABER
Hekimler ‘şiddet’ sayısını bilmiyor!
Sağlıkta şiddet olayları her geçen gün artış gösterirken hekimlerin maruz kaldığı olayların sayısı bilinmiyor. Verilere ulaşamamaktan yakınan Antalya Tabip Odası, verilerin verilmediğini ve bilgisine ulaştıkları tek şeyin şiddetin dozunun arttığı olduğunu söylüyor

ANTALYA’DA yaşanan sağlıkta şiddet olaylarında artış görülürken Bakanlık tarafından Antalya’da da Türkiye’de de veriler açıklanmıyor. Şiddete maruz kalan hekim ve olay sayısına ulaşamamaktan şikâyetçi olduklarını söyleyen Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, “Antalya’da verileri bilmiyoruz. Bilgisine ulaştığımız tek şey şiddetin dozunun her geçen gün arttığı.   Beyaz kodun ulaştığı travmalar var” dedi.

İl Sağlık Müdürlüğü’ne verileri sorduklarını ancak alamadıklarını söyleyen Prof. Dr. Şahin, “Şehrimizde bu durumlara maruz kalan ne kadar hekim ve olay var bizimle paylaşılmıyor. Özellikle acillerde ve aile hekimlerinde meslektaşlarımız bu tür durumlara maruz kalabiliyor. Bu durumların sistemden kaynaklandığını iddia ediyoruz. Vatandaşın bir sağlık hakkı talebi var. Randevu alamaması, servislerde yeterli hizmeti görememesi gibi durumlar bunlara yol açıyor. Yine aynı şekilde aile hekimlerinde rapor, istenilen ilacın verilmemesi yani hekimin kurallara uyuyor olması vatandaşı şiddet noktasına getiriyor” diye konuştu.

Toplumsal bir şiddet ortamında olunduğunu ifade eden Prof. Dr. Şahin, “Bu olaylarla artış yaşanmasının bir diğer nedeni de sağlıkta dönüşümdür. Vatandaş sorumluyu hekim zannediyor ve olan hekime oluyor. Biz artık polis gibi bilindik önlemlerden ziyade bu duruma yasalarla çözüm bulunmasını istiyoruz. Cezaların artırılması ve caydırıcı olması gerekiyor. Bir hekim görevi başındayken hem zarar görüyor hem de hizmette kesinti oluyor, işler aksıyor bu gibi durumlarda bunları yaşatan kişiye iki katı ceza verilmeli. Biz yasanın caydırıcı olacağını düşünüyoruz” dedi.

Hekimler olarak her zaman hastanın yanında olduklarını söyleyen Prof. Dr. Şahin,  hastalarla birlikte olduklarını, onlarla bir olmak istediklerini sözlerine ekledi.

Gonca ÖZTÜRK/ÖZEL

 

 

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres