SON HABERLER :
Alanyaspor, Başakşehir maçı hazırlıklarını sürdürdü Kısıtlama kalkınca soluğu sahilde aldılar Son 24 saatte 25 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti Kadınlar plajı 15 Haziran'da açılıyor Yengesinin feryadı yürekleri dağladı
/ ÖZEL HABER
Kaynak kitap yine bilmece!
Kaynak kitap tartışması bu yıl da sürüyor. Öğretmenler ve veliler ders kitaplarının yeterli olmadığını savunurken, eğitim sendikası temsilcileri ders kitapları haricinde hiçbir kaynak kitaba ihtiyaç olmadığını iddia ediyor

MİLLİ Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) dağıttığı ücretsiz ders kitaplarının içeriklerinin zorlu sınavlar karşısında ihtiyaçları karşılamadığını düşünen veliler ve öğrenciler ‘kaynak kitap’ almaya yöneliyor. Okullar açılmadan önce kıyafet, kırtasiye malzemesi gibi masraflarla karşı karşıya kalan veli ve öğrencilere bir de kaynak kitap masrafı çıkınca vatandaş zorlandığını söylüyor. Eğitim sendikası temsilcileri ise öğrencilerin MEB’in verdiği kitaplar dışında başka bir kaynak kitaba ihtiyacı olmadığı iddia ediyor.

Birçok öğretmen çocuklara ek kaynak kitaplar tavsiye ederken Eğitim Bir-Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban, “Ders kitapları haricinde hiçbir öğrencimizin ek kaynağa ihtiyacı yok. Bu tutumda bakanlığın müdahaleleri yerindedir ve biz bakanlığın bu yaklaşımını destekliyoruz. Biz ders kitapları haricinde ek kaynak zarureti diye bir kavramı doğru bulmuyoruz” dedi.

Kaynak kitap kavramıyla ticari bir amaç üretilmeye çalışıldığını söyleyen Çoban, “Bu ek kaynak olayı dershane tartışmalarında olduğu gibi, insanların ilave bir derse ihtiyacı varmış, ilave bir kaynağa ihtiyacı varmış gibi bir algı üretilerek ticari bir kazanç üretmeye çalışıyorlar. Yıllar içerisinde dershanecilik özel dersten öyle bir noktaya geldi ki neredeyse eğitimin merkezine oturdu. Burada ek kaynak konusu da aynı olayların içerisinde” diye konuştu.

‘BAKANLIĞA DESTEK’

Bakanlığın bu konudaki tutumunu desteklediklerini söyleyen Çoban, “Bir de kitabını alamayan ve mali açıdan zorlanan öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanmasıyla ilgili devletin bir imkân sağlayamadığı dönemlerde kitap çok önemliydi. Uzun süreden beri hükümet bir inisiyatif alarak kitapları, öğrencilerin masalarına hazır halde koydu. Özel sektörden çıkmış olanlar, ek kaynak üzerinden bir algı üreterek mutlaka öğrencilerin ek materyallere, ek kaynaklara ihtiyacı var fikriyle burada bir kazanç üretebilmek için öğrencilere dayatmada bulunuyorlar. Öğretmenler eğitim, öğretimin merkezindedir. Bunun için de ders kitapları haricinde hiçbir öğrencimizin ek kaynağa ihtiyacı yoktur. Bu tutumda bakanlığın müdahaleleri yerindedir ve biz bakanlığın bu yaklaşımını destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘ZORLAYARAK İŞ YAPIYORLAR’

Velilerin bu sorunla ilgili bir şikayet merkezine gitmesine gerek olmadığını hatırlatan Çoban, “Zaten okul ile görüştüklerinde yöneticiler de özü itibariyle bu konudan rahatsız. Öğrenciler daha iyi yetişecek diye okulları da töhmet altına alıyorlar. Bazı yayın evleri okullarla iletişim kurarak velileri, okul aile birliklerini zorlayarak birlikte iş yapmaya çalışıyorlar. Bunu doğru bulmuyoruz. Bu söylediklerimiz de yanlış algılanmasın. Ders kitabı dışında başka kitap okumayın demiyoruz. Böyle yorum yapanlar da var. Bu doğru değil. Öğrenci kendini geliştirmek için her türlü materyali kullanmalı” dedi.

Gonca ÖZTÜRK/Özel

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres