SON HABERLER :
'Kan değişimi şart' Antalya'da kış lastiği denetimleri başladı MESEM Tanıtım ve Yaygınlaştırma toplantısı yapıldı Büyükşehir, yangın mağduru kadını unutmadı ATASEM'de eğitimler devam ediyor
/ ÖZEL HABER
Konut krizi kapıda
ATSO 30’uncu GrupMeslek Komitesi Başkanı Hasan Tunç, müteahhitlerinartan maliyetler nedeniyle sektörü bırakmaya başladıklarına dikkat çekerek, Antalya’da konut krizinin kapıda olduğunu söyledi

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 30’uncu Grup İnşaat Faaliyetleri Meslek Komitesi Başkanı Hasan Tunç, dövizdeki dalgalanmayla birlikte inşaat malzeme fiyatlarının da yükselmesinin inşaat sektöründe ciddi bir sıkıntı yarattığını söyledi. Artan maliyetler nedeniyle müteahhitlerin para kazanamadığına dikkat çeken Tunç, müteahhitlerin başka sektör arayışına girdiklerini dile getirdi. İnşaat sektöründe yaşanan sıkıntının devam etmesi halinde Antalya’da mevcut konut stoğunun tükeneceğini ifade eden Tunç, “Şuanda stok Antalya’yı ancak 2 sene götürebilir. Antalya sürekli göç alan bir şehir.İki yıla kadar artan göçler nedeniyle konut stoku da tükenecek” dedi.

İnşaat malzemelerinde yüzde 100’e varan artışlar olduğunu belirten Tunç, “Maliyeti karşılayamıyoruz.Yeni bir inşaatı bu şekilde yüksek maliyetlerle yapmak imkansız.Elimizdeki birinci el konutlar bittiğinde ne yapacağız bilmiyorum. Antalya’da konut fiyatları İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlere oranla çok daha ucuz. 150 bin liraya, 200 bin liraya konut bulabiliyor vatandaşlarımız. Çoğu illerde bu fiyatlara konut bulamak çok zor. 2 sene sonra bu şartlara konut bulmak burada da çok zor olacak” diye konuştu.

MALİYET ARTTI SATIŞ DÜŞTÜ

ATSO’nun 4 bin aktif müteahhit üyesi olduğunu ifade eden Tunç, “Şuanda inşaat yapan firmaların bazıları elindeki inşaatları tamamlarken bazıları yarıda bıraktı. Şimdilerde yeni inşaat dendiği zaman elini taşın altına koyacak, kazma kürek vuracak firma yok. Ben kendimden örnek verecek olursam Muratpaşa’da yılda en az 5 tane inşaat yaparken şu an hiçbir şey yapamıyorum. Arsa maliyetleri de yükseldi.” diye konuştu. Maliyetlerin artmasına karşılık satışların düştüğünü belirten Tunç, “Önlem alınmazsa firmaların yüzde 80’i batacak” dedi. Devletin inşaat sektörüne kayıtsız kalmaması gerektiğini söyleyen Tunç, “Devletimiz otomotiv, beyaz eşya, mobilya gibi sektörlerde KDV ve ÖTV indirimi yapıyor. Ülkemizde inşaat sektörü lokomotif görevi üstleniyor devletimiz inşaat sektöründeki sorunlara da duyarsız kalmamalı. Devletimizden konut kredi faiz oranlarının düşürülmesi noktasında düzenleme yapmasını istiyoruz. İnşaat sektöründeki sıkıntıların çözülmesi için bir takım adımlar atılıyor fakat yeterli değil” diye konuştu.

KAMPANYA ETKİLİ OLMADI

Tunç, ATSO ile Ziraat Bankası arasında, mart ayında inşaat sektörünü canlandırmak ve Antalya bölgesindeki konut stokunun tüketimi sağlamak amacıyla 0.98 oranlı konut kredisi anlaşması imzalandığını söyledi.  Protokolle Antalya’da faaliyet gösteren ATSO üyesi müteahhitlerin yeni konutları için, Ziraat Bankası tarafından 0,98 oran ve 120 ay vade ile 750 bin liraya kadar kredi kullandırılabileceğini belirten Tunç, “Ziraat Bankası ile yaptığımız görüşmede bize ATSO üyelerine 1.28 faiz oranında kredi verebileceklerini aradaki farkı müteahhitten alma konusunda teklifte bulundular. ATSO üyesi müteahhitler olarak biz de bankanın teklifini kabul ettik. Kampanya ile Antalya’da 5 bin konutun satılacağını düşünüyorduk. Anlaşma imzalandıktan sonra döviz kurundaki hareketlilik ve konut kredi faiz oranlarında da artışa neden oldu. Ziraat Bankası ile 1.28’de anlaştığımız konut kredi faiz oran farkı 1.69’a çıktı. Müteahhitlerimizin kampanya kapsamında ödeyeceği fark da yükseldi” dedi.
ÖZEL/ Deniz TOPKAYA

 

 

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found