SON HABERLER :
Kepez'de 2+1 satılık daire icradan satılacak Konyaaltı'da 3+1 satılık daire icradan satılacak Muratpaşa'da 2+1 satılık daire icradan satılacak Antalyaspor - Trabzonspor: 1-1 Eşine şiddet uygulayan koca serbest bırakıldı
/ ÖZEL HABER
Kuyumcu formül arıyor
AKESO Başkanı Çelik, kuyumculukta işlerin durgun olduğunu belirterek, Antalya’ya gelen turistin çarşıya gelmediğinden yakındı. Çelik, “Kundu bölgesinden toplu taşıma araçlarının, özellikle metronun kurulmasını arzu ediyoruz” dedi

 

 

ANTALYA Kuyumcular ve Esnaf Odası (AKESO) Başkanı Ali Çelik, hem kış mevsiminden hem de turistin şehir merkezine gelmemesinden ötürü satışlarda durgunluk olduğunu söyledi. Özellikle Kundu bölgesinden şehir merkezine metro gibi toplu taşıma araçlarının kurulmasını istediğini belirten Çelik, bunun sadece kuyumculuk sektörüne değil, birçok sektöre fayda sağlayacağını ekledi.

‘İŞLER ZAYIF’

Başkan Çelik, altın satışlarında düşüklüğün devam ettiğini belirterek, “Ekonomik sebeplerden dolayı, piyasaya bağlı olarak düşüş devam ediyor. Sevgililer Günü dolayısıyla 2-3 gündür kuyumcularda hareketlilik var iş açısından. Ancak bu da yeterli düzeyde değil. Eski işler yok yani. Ülkemize gelen turistlerden Arap ülkelerinden gelen ziyaretçilerden ziyade, Rusya’dan ve Avrupa’dan gelen ziyaretçilerimiz altın alıyor. Ama şu anda mevsimsel olarak da bir durgunluk olduğu için bizde de bir hareketlilik yok. İşler turzim açısından zayıf” dedi.

‘REKABET ÇOK’

Kuyumcular arasında rekabetin çok fazla olduğunu aktaran Çelik, “Onu da çok önleyemiyoruz. Rekabet Kurulu Yasası’nı çıkarttırdık. Biz fiyatları belirliyoruz ama Kuyumcular Odası olarak en fazla kuyumcu ekranlarında yansıyan fiyatlara ‘tavsiye edilen fiyat’ yazdırabiliyoruz. Bunu yazmak mecburi. Kuyumcuların da bu fiyatların altında ya da üstünde satmasına müdahale edemiyoruz” dedi. Antalya’da 2019 yılında kuyumcu dükkanını kapatan olmadığı bilgisini veren Çelik, “Geçen yıl kapanan olmadı. 2-3 tane yeni dükkan açan oldu. Çok fazla yeni dükkan açan da yok ama kapatan hiç yok. Kuyumculuğun güzel tarafı, başka sektörlere göre iş yapamasa da, ürününü değerini koruması, başka sektörler açısından kuyumculuğu avantajlı kılıyor. En azından ürünümüzün değerini muhafaza edebiliyoruz. Altın yatırım olarak da görüldüğü için az da olsa ekmeğimiz çıktığımız zaman kuyumcu kolay kolay sektörü bırakmıyor” açıklamasını yaptı.

TURİSTİN ULAŞIM SORUNU

Antalya’ya gelen turistin otelden çıkmadığına değinen Çelik, “Biz gelen turislerden faydalanamıyoruz. Şöyle bir sistem var; butik otellere gelmiş olan turistler çarşıya geliyorlar. Turla gelen turistler anlaşmalı alışveriş yerlerine götürülüyorlar. Havaalanı bölgesinde bulunan bölgelere götürülüyorlar. Şehir merkezine çok fazla getirmiyorlar. Her şey dahil sisteminden de kaynaklı turistin şehre gelmemesi gibi bir durum var. Çünkü otelde zaten bütün olanaklar mevcut. Biz bu sıkıntıyı değişik platformlarda, hem belediye başkanlarıyla hem de başka oda başkanlarıyla bir araya gelince dile getiriyoruz. Özellikle Kundu bölgesinden toplu taşıma araçlarının, özellikle metronun kurulmasını arzu ettiğimizi her fırsatta söylüyoruz. En azından turistler otelinden çıkıp çarşı esnafından alışveriş yapabilirler. Bunun sadece kuyumculuk sektörüne değil birçok sektöre faydası olur” şeklinde konuştu.

‘HER ŞEY DAHİLDEN RAHATSIZIZ’ 

Turizmdeki her şey dahil sistemin, esnafları olumsuz yönde etkilendiğininin altını çizen Başkan Çelik, “Turizm sistemimiz, otelleri doldurmak, kişi sayısını arttırmak üzerine kurulu bir sistemde. Ülkesinde asgari ücrete çalışan insanlar, Türkiye’ye çok ucuza tatile gelebiliyor. Herhangi bir ülkeden gelen bir vatandaş uçak parası da dahil olmak üzere, 500 euro karşılığında gelerek, 1 hafta tatil yapabiliyor. Yeme-içme her şey bedava. Dolayısıyla bu insanlar dışarıda harcayacak parayı yanlarına getirmiyorlar. Bu her şey dahil sistem turistin dışarıya çıkmasını, kuyumcu sektöründe çalışan ve diğer sektörlerdeki esnafa para bırakmamasını sağlıyor. Biz esnaflar olarak bu her şey dahil sistemden rahatsızız. Oteller durumdan memnun olabilir ama aynı şey çarşıdaki esnaf  için geçerli değil. Rekor kıran Antalya’nın turistinin onda birini görüyoruz. En azından tatil beldelerden şehir merkezine ulaşım kolaylaşırsa, denge değişebilir. Herkes için faydalı olabilir” dedi.  

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres