SON HABERLER :
Tezgahında zehirli 'balon balığı' sergiledi Kepez’e doğal gaz müjdesi Konserde müzik şöleni Durak taşındı izi kaldı yadigar Akdenizli öğrencinin Amerika başarısı
/ ÖZEL HABER
Meslek liselerinden ekonomiye destek
Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre yılın ilk 8 ayında Antalya’da meslek liseleri ve mesleki eğitim merkezlerinde 11 milyon liralık üretim gerçekleştirildi

MESLEK liselerinin ve mesleki eğitim merkezlerinin iş dünyasındaki önemi ve katkıları bu yıl da artış gösterdi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) verilerine göre, mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile mesleki eğitim merkezlerinde bu yılın ilk 8 ayında yapılan üretimden 171 milyon lira gelir elde edildi. En büyük gelir sağlayan iller sırasıyla Ankara, Antalya ve Hatay oldu. Antalya'da 11 milyon liralık üretim gerçekleştirilirken en fazla gelir konaklama ve seyahat hizmetleri alanında sağlandı. Meslek liselerinin iş dünyası için üretim aşamasında oldukça önemli olduğunu söyleyen Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Üyesi Cahit Şahin, “Eğitimli ara elemanı nitelikli meslek liseleri yetiştirmekte. Bu da iş dünyasının acil olarak ihtiyaç duyduğu işgücünün karşılığı. Antalya’da üretilen 11 milyon liralık döner sermaye gelirinin yaklaşık yüzde 75’i konaklama ve seyahat hizmetleri alanında gerçekleşiyor. Bu gelirler Antalya’da 13 turizm ve otelcilik meslek lisesinden elde ediliyor. Bu okullarımız başta turizm sektörü olmak üzere diğer sektörlere de önemli katkılar sunuyor” dedi.

‘MESLEKİ EĞİTİMİ ÖNEMSİYORUZ’

Ülkenin en önemli sorunlarından birinin işsizlik olduğuna dikkat çeken Şahin, “Pek çok sektörde ara eleman ve kalifiye eleman sıkıntısı yaşanıyor. Mesleki eğitimi çok önemsiyoruz. Son dönemde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve ATSO olarak mesleki eğitim konusunda çok önemli çalışmalar yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Türkiye’de özel sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi maksadıyla 26 Şubat 2019 tarihinde Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu liderliğinde TOBB, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında Mesleki Eğitim İşbirliği protokolü imzalandı. Bu protokolle iş dünyasının da mesleki eğitimde sorumluluk aldığı, yönetimde söz sahibi olduğu ve elini taşın altına koyduğu bir model uygulamaya konuyor” diye konuştu.

‘PRESTİJ ARTTIRACAK BİR YAPI’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un pilot proje olarak başlattıkları Turizm Meslek Liseleri ile otellerin ortak eğitim çalışması konusuna da değinen Şahin, “Proje bu yıl başladı. Bu modeller ile sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak, ülkemizin üretim gücüne katkı verecek meslek liselerinden mezun olmanın prestijini arttıracak bir yapıyı hayata geçirmek için kamu özel sektör işbirliği ile çalışmalar yapıyoruz. Bu bakımdan kalifiye eleman yetiştiren okullarımız bizim için önem taşıyor” dedi.
Gonca ÖZTÜRK/Özel

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres