SON HABERLER :
Diş Hekimliği Fakültesi, mezunlarını verdi Çevreci Komşu Kart, sağlık hizmetinde de kullanılacak Kumluca Devlet Hastanesi, 2023 yılında hizmete açılacak Otomobille çarpışan motosiklet sürücüsü yaralandı Finikeliler, Cumhuriyet Meydanı’na kavuşuyor
/ ÖZEL HABER
Özel hastaneler koronaya yenildi
Koronavirüs sadece insanları değil, özel sağlık sistemini de yendi. Antalya’nın iki büyük özel hastanesi korona ile mücadele sürecinde sınıfta kaldı Medical Park Hastanesi’nin test skandalının ardından, Başkan Böcek’in tedavisinde başarısız kalan Memorial Hastanesi de korona ile mücadeleyi kaybetti

TÜM dünyayı etkisi altına alan ve yüzbinlerce insanı canından eden koronavirüs salgını Antalya’da da özel hastaneleri mat etti. Antalya’nın iki büyük özel sağlık kuruluşu pandemi döneminde koronavirüs ile mücadelede başarı olamadı. Yaptığı testlerin yanlış olduğu ortaya çıkan Medical Park Hastanesi’nin ardından Memorial da Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in tedavisinde başarısız oldu. Başkan Böcek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın devreye girmesiyle Memorial Antalya Hastanesi’ndeki tedavisi yarım kesilerek Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi.

HASTANENİN ENFEKSİYON HATASI

17 Ağustos’ta koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından Memorial Antalya Hastanesi’nde tedavi altına alınan Başkan Muhittin Böcek’in 40 günlük tedavi döneminde başarı sağlanamaması, süreci yakından takip eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın müdahalesini gerektirdi. Koronavirüsü yenmesine rağmen tedavi sürecinde akciğerleri büyük hasar gören Başkan Böcek’in Memorial’daki tedavi sürecinde bağlı olduğu makineden ‘mantar enfeksiyonu’ kaptığı, hastanenin buna engel olamamakla tedaviyi zora soktuğu öğrenildi.

ÖNLEM ALINMALIYDI

Bir çeşit hastane mikrobu olan mantar enfeksiyonunun uzun süre cihaza bağlı kalan hastalarda meydana gelebileceğini belirten uzmanlar, hastanenin bunu bilerek uzun süreli tedavide önlem alması gerektiğini, koronavirüs tedavisi gören ve akciğerleri büyük hasar ortaya çıkan Başkan Muhittin Böcek’te bu önlemin alınmamasını büyük bir hata olarak yorumladı. Tedavisinin daha sağlıklı yürütülebilmesi için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edilen Böcek’in hem mantar enfeksiyonu hem de akciğerlerindeki hasar tedavi edilmeye çalışılırken daha rahat nefes alması için de trakeostomi uygulandığı açıklandı.

ÜNİVERSİTE SEFERBER OLDU

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi yetkilileri, Başkan Muhittin Böcek’in tedavisine başlar başlamaz kamuoyuna Böcek’in hastanelerine ne durumda geldiğini de açıkladı. Solunum cihazına bağlı olan Başkan Böcek’in tedavisine yoğun bakımda başlandığını belirten Akdeniz Üniversitesi Hastanesi yetkilileri, Böcek’in daha rahat nefes alabilmesini sağlamak için gırtlak altından yeni bir nefes alma deliği açma anlamına gelen trakeostomi uygulandığını bildirdi.

SÜREÇ NORMAL DEĞİL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vasıtasıyla gün gün takip ettiği Başkan Muhittin Böcek’in, Memorial Hastanesi’ndeki tedavi sürecindeki başarısızlık nedeniyle zaman kaybedildiği belirtildi. Başkan Böcek’in Memorial Hastanesi’ndeki tedavi sürecinde büyük hasar gören akciğerlerinin ve mantar enfeksiyonunun süreci etkilediği, Böcek’le birlikte pozitif vaka olarak tedavisine başlanan birçok hastanın taburcu olmasına rağmen bu kadar uzun süre ilerleme kaydedilmemesinin normal olmadığı bildirildi. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve babası da pozitif tanı konulmasıyla birlikte Başkan Böcek’le aynı gün tedaviye alınmış, Yücel ve babası iki haftalık tedavilerinin ardından taburcu olarak normal hayatlarına dönmüşlerdi.

SORUŞTURULACAKLAR

Antalya’da koronavirüs ile mücadelede hatalar yapan iki hastanenin Sağlık Bakanlığı tarafından mercek altına alındığı, soruşturmaların da bizzat Bakanlık tarafından başlatıldığı belirtildi. Tedavi ve testlerden pandemi döneminde önemli cirolar yapan iki hastanenin güvenilirliğinin test ve tedavi sonuçlarıyla büyük yara alması, devlet ve üniversite hastanelerinin önemini de bir kez daha ortaya çıkardı. İki hastane ve yan kuruluşlarının korona konusunda test ve tedavilere devam edip edemeyeceğine Sağlık Bakanlığı karar verecek. ÖZEL/Esra Yağcı

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found