SON HABERLER :
Toplu taşımada yolcu sınırlaması kaldırıldı İyileşen hasta sayısı 130 bine yaklaştı İlk uçağa su takı karşılaması Sürücüler bu kez süt ikramı için durduruldu Kepez'den dezenfekte hizmeti
/ ÖZEL HABER
Rehavete kapılmayın!
Antalya Tabip Odası Başkanı Şahin yasakların gevşetilmesi ile koronavirüs vakalarında artış olabileceğine dikkat çekerek, “Normale dönüş isteği var ama önlemlerimizle rakamlarımız dünya genelinde çok güvenilir bulunmuyor” dedi

KORONAVİRÜS kapsamında alınan tedbirlerde Antalya genelinde bazı yasaklar kaldırıldı. Alınan kararlar kapsamında Antalya giriş çıkış yasakları ve haftasonu sokağa çıkma yasakları kaldırılırken oteller de yeni sezon için açılma beklentisine girdi. Verilen kararlar sonrası hastalık noktasında kendisini iyi koruyan Antalya’da vaka sayılarının artıp artmayacağı merak konusu. Tabip Odası Antalya Şube Başkanı Nursel Şahin yasakların gevşemesiyle birlikte hasta sayısında artış olabileceğini söyledi. Turizme hazırlık yapılması ile ilgili “Korona sertifikası alınsın, turizme açılalım isteği var ama önlemlerimizle rakamlarımız dünya genelinde çok güvenilir bulunmuyor” diyen Şahin, önümüzde bir bayram telaşı olduğunu ve Antalyalıların rehavete kapılmış gibi göründüğünü belirtti.

‘VERİMİZ YOK’

Antalya’nın kent merkezine çok yakın bir mahalle olan Gebizli ve Yeşildere mahallelerinin karantinaya alındığını belirten Şahin, “Cezaevinden çıkan bir mahkumun karşılanması esnasında bulaştığı ifade edildi. Ama yine yanı başımızda Bucak’ta bir beldeye yaydığı görüldü. Yine Çeltikçi’de bir ailede vaka olduğu görüldü. Bu ay iftar sofraları sorunu var gibi geliyor bize. Bir de önlemlerin azaltılmasıyla hepimiz görüyoruz ki sokaklar müthiş bir rahatlama var. Hem 65 yaş üstü hem de 20 yaş altındaki gençlerde sokağa çıkma izni bir an da her şey bitti gibi algılandı. Havalar da ısındı herkes dışarda. Göründüğü kadar da kurallara sıkı da uyulmamaya başlandı. Gençler bir arada. Balkonlarda evlerde toplaşmalar oluyor. Bunların bulaşı bir miktar arttırdığını düşünsek de elimizde verimiz yok” açıklamasını yaptı.

‘TEST SAYILARINDA ARTIŞ YOK’

Antalya’nın turizm kenti olmasından dolayı hastalığın çok az olduğu görüntüsü verme gayretinde olunduğunu söyleyen Şahin, “Gerçekte de hastamız yoktu. Ama şimdi Türkiye genelinde hasta sayısında artışlar var. Bu önlemlerin gevşemesinden ötürü vatandaşların algısı ‘Bitti, bitiyor’ gibi oldu her halde. Bizim gördüğümüz bir rehavet var. Hasta sayısında artış olmasından biz de endişe ediyoruz. Fakat doğru verilere ulaşabilmemiz için şeffaf bir yönetim olması lazım. Doğru yönetim de böyle bir şeydir. Veriler elimizde olmadığı için sadece tavsiye ederek söylüyoruz bazı şeyleri. Ama görüntüde berberler, AVM’lerin açılması gibi durumların sıralı olması gerekiyordu. Birkaç yasak genişletilip sonuçlarına bakılmalıydı. Neyde kaynaklandığı konusunu, araştırmamız lazım. Buradaki en önemli şey test yaptığımız zamanlardaki çok daha fazla genişletip, isteyen ya da şüphelenen herkese test yapacak bir kapasitede olmamız lazım. Ama test sayılarında da bir artış yok” ifadelerine yer verdi.

‘ŞEFFAF YÖNETİM YOK’

“Antalya pilot bölge olduğu için örnekleme yapılıyor her halde” diyen Şahin, “Ama onda da sayı yetersiz. Korona sertifikası alınsın, turizme açılalım isteği var ama önlemlerimizle rakamlarımız dünya genelinde çok güvenilir bulunmuyor. Çünkü biz veri paylaşmıyoruz. Şeffaf bir yönetim ve birlikte yönetimin daha da önemi ortaya çıktı bu süreçte. Antalya Ticaret Odası’nda veri konuşuluyor ama Tabip Odası ya da vatandaşla bu veriler paylaşılmıyor. Vatandaşa salgının neresinde olduğumuzu daha net anlatmamız lazımdı” dedi.

‘BAYRAM ENDİŞESİ’

Ülkede bayram endişesinin hakim olduğunu aktaran Şahin, “Önümüzde bayram var. Antalya Valisi ‘Karantinaları kaldırdım’ dedi. İftar sofralarında da bir hareketlik var. Bayramda Antalya’ya geleceklere kapıları ne kadar kapatabileceğiz, izin verecek miyiz? Bunları bilmiyoruz. Bilim Kurulu’nun hem Türkiye’yi değerlendirmesi lazım hem de yerelin değerlendirilmesi lazım.antalya’nın trafiğine baktığımızda da hiç azalma olmadığını, ciddi bir hareketlilik var. O kadar yol kat ettik. Bunları hemen çöpe atılsın istemiyoruz. Bunları yetkililerin birlikte söylemesi çok daha önemli. Ne kadar şeffaf olunursa o kadar dikakt edilir” şeklinde konuştu.

‘SORUNLAR DEVAM EDİYOR’

Başkan Şahin aynı zamanda sağlık çalışanlarının sorunlarının devam ettiğini, kişisel korunma ekipmanlarında eksiklik olduğunu söyledi. Koronavirüsünün meslek hastalığı sayılması gerektiğini aktaran Şahin, bu süreçte sağlık çalışanlarına haksızlık yapıldığını ve bunun motivasyonu düşürdüğünü belirtti

Özel/Dilan ERAY

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres