SON HABERLER :
'Kan değişimi şart' Antalya'da kış lastiği denetimleri başladı MESEM Tanıtım ve Yaygınlaştırma toplantısı yapıldı Büyükşehir, yangın mağduru kadını unutmadı ATASEM'de eğitimler devam ediyor
/ ÖZEL HABER
Sınav uyarısı
Milli Eğitim Bakanlığı liselerde sınavların yüz yüze yapılacağını açıkladı. Eğitimciler ise okullarda yapılacak olan sınavların vaka sayılarını arttıracağı görüşünü savunuyor

Milli Eğitim Bakanlığı liselerde sınavların okullarda yapılacağını duyurdu. Veliler ve öğrenciler ise okullarda yapılacak olan sınavların tehlikeli olacağı görüşünü savunurken, eğitimciler ise okullarda yapılacak olan sınavların vaka sayılarını arttıracağı görüşünde birleşiyor. Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şube Eşbaşkanı Şükran İçöz, mutasyonlu virüsün yayıldığını ve vakaların arttığını söyleyerek sınavların yapılmasının risk oluşturduğunu söyledi. Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez ise öğrencilerin seslerini ısrarla duymadıklarını aktararak sınavların iptal edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

SINAV YAPILMASI RİSKLİ

Eğitimciler ve öğrencilerin henüz aşılanmadığını söyleyen SES Eşbaşkanı Şükran İçöz, “Maske, mesafe ve hijyen dışında herhangi bir koruyuculukları yok. HES koduyla mı sınava alınacaklar onunla ilgili bir bilgi de yok. Yani birçok bilinmez var. Bu yönlerden sıkıntı olabilir. Eğitimin yüz yüze yapılmayıp sınavların yüz yüze yapılması konusunda bir sıkıntı yaşanıyor. Eğitim yapılırken bulaş var da, sınav yapılırken yok mu? O yüzden sınavların yüz yüze olması sağlık açısından riskli” sözlerine yer verdi.

MUTASYONLU VİRÜS ARTIYOR

Uygulamanın saçma olduğunu vurgulayan İçöz, “Bağışıklık sağlanmadı. Bakanlığın yaptığı her hangi bir açıklama da yok. Okullar zaten bugüne kadar kapalıydı, ne gibi bir tedbirin alındığı da belli değil. Şuan okullarda ne derece hijyen var onu da bilmiyoruz. Bu yüzden sınavların yapılmaması en doğrusu olur. Antalya’da mutasyonlu virüs yayılıyor, vaka sayısı ise giderek artıyor. Bu durumda her şeyden önce kendimizi korumamız gerekiyor” dedi.

TALEPLER DUYULMUYOR

Öğrencilerin çok uzun zamandır sınavların yapılmasına itiraz ettiğini hatırlatan Eğitim Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez, “Biz de Eğitim Sen olarak en başından beri uzaktan eğitimde yüz yüze sınavların olmayacağını söyledik. Uzaktan eğitime erişemeyen milyonlarca öğrenci açısından da sıkıntı oluşturacağını söyledik. Değerlendirmenin de daha sonraki eğitim süreçlerine göre yapılması gerektiğini iletmiştik. Fakat Bakanlık, hem öğrencilerin taleplerini hem sendikaların hem de bilim insanlarını görmezden geldi. O yüzden önümüzdeki haftadan itibaren sınavların yapılacağı gözüküyor” şeklinde konuştu.

‘BİLİMSEL DEĞERLENDİRME YAPILMIYOR’

Bu sınavların yapılması esnasında kurallara uyulup uyulmayacağı hakkında bir kanaat olmadığını aktaran Başkan Sönmez, “Sınıfların kaç kişilik olacağı, sistemin nasıl işleneceği dair açıklama yok. Bakanlık sadece yüz yüze sınav olacağı konusunda açıklama yaptı. Biz virüsün yayılımını hızlandıracağı gerekçesiyle sınavların yapılacak olmasından dolayı kaygı duyuyoruz. Bir anlamıyla uzaktan eğitime erişememiş öğrencilerin hakkını korumak adına bunu söylüyoruz. Uzaktan eğitimde eşitsizlik had safhadaydı. Bakanlığın bunu gözeten bir yerden karar alması gerekiyordu. Ama Bakanlık pandeminin başından beri bilimsel değerlerle değil, deneme yanılma yöntemiyle kararlarını aldı. Bu karar da böyle bir karar” diyerek Bakanlığın öğrencilerin taleplerin dikkate alması gerektiğini ve sınavları iptal etmesi gerektiğini vurguladı. ÖZEL/Dilan ERAY

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found