SON HABERLER :
Hem para, hem iç çamaşırı çaldı Hafta sonu yasağı, Cuma düğünlerini arttırdı DEVA Partisi bir araya geldi Aile içi bulaş, vaka sayısını arttırıyor Aras'ın hastalığına çare bulamadılar
/ ÖZEL HABER
Taklit ürün satan firma kapatılmalı
Tağşiş tespit edilen firmaların ticaret yapmalarının engellenmesi gerektiğini söyleyen Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Manavoğlu, “Bu kişilere hapis cezası getirilmeli” dedi

T ARIM ve Orman Bakanlığı’nın paylaştığı taklit ve tağşiş yapılan ürünler ve firmalarla ilgili tartışmalar devam ediyor. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığı sisteminde kayıtlı olmadığı için merdiven altı işletmelerin ticaret hayatlarını sürdürdüğü ve piyasada haksız rekabete yol açtığını söyledi. Manavoğlu ayrıca “Başka bir isimle faaliyete başlamaları engellenmeli ticaretten men edilmeli ve hapis cezası mutlaka getirilmeli. Tarım ve Orman Bakanlığı bu konu ile ilgili bir çalışma yapıyor ancak yayımlanan herhangi bir caydırıcı yeni bir yasa mevcut değil” diye konuştu.

ANTALYA’DAN 3 FİRMA

Türkiye’de sadece kayıtlı imalathane ve tesisler denetlendiğini söyleyen Manavoğlu, “Tarım ve Orman Bakanlığı sisteminde kayıtlı olmadığı için merdiven altı dediğimiz işletmeler ticaret hayatlarını sürdürüyor ve piyasada haksız rekabete yol açıyor. En son açıklanan listede Antalya’dan 3 firma bulunuyor. Ancak daha önce açıklanan listelerde birçok firma mükerrer şekilde taklit tağşiş yapmaya devam ediyor. Uygulanan para cezaları çok az, bu cezalar üreticinin kazandığının çok çok altında şeklinde durumu özetledi.

FİRMALAR KAPATILMALI

Gerekirse bu firmalar kapatılması gerektiğini vurgulayan Başkan Manavoğlu, “Başka bir isimle faaliyete başlamaları engellenmeli ticaretten men edilmeli ve hapis cezası mutlaka getirilmeli. Tarım ve Orman Bakanlığı bu konu ile ilgili bir çalışma yapıyor ancak yayımlanan herhangi bir caydırıcı yeni bir yasa mevcut değil. Bakanlık açıklanan listede verileri daha da genişleterek, imha ile ilgili kayıtları, ne zaman piyasadan toplatıldığı, hangi ürünü ne zaman analize aldığını, alınan numunelerin yüzde kaçının uygunsuz çıktığını da açıklamalı. Taklit tağşiş listesinde ayrıca mikrobiyolojik analizler, pestisit, aflatoksin gibi analizlerin sonuçlarını da kamuoyu ile paylaşılmalı” dedi.

‘ENFLASYONU DÜŞÜRÜLMELİ’

Tüketicinin ürün alırken mutlaka güvenilir gıdalara yönelmesi gerektiğini vurgulayan Manavoğlu, “Vatandaş ürünleri alırken ambalajlarını dikkatli inceleyerek almalı. Ancak taklit ve tağşişin sosyo-ekonomik boyutunu da incelemek gerekir. Dünya genelinde düşüş göstermesine rağmen ülkemizde hemen her ay önlenemeyecek şekilde artan gıda enflasyonu durdurularak vatandaşın alım gücünün arttırılması taklit ve tağşiş ile mücadelede önemli bir nokta olacaktır. Kesinlikle sokakta satılan süt, etiketsiz, düzgün ambalajlanmamış ürünlerden uzak durulmalı. İzlenebilir olmayan ürünler halk sağlığı açısından daha da riskli diyerek son 15 günde sahte alkolden hayatını kaybeden 80 kişinin bu duruma çok iyi örnek olduğunu ekledi.

PERSONEL YETERSİZ

Her şehirde olduğu gibi Antalya’da da riskli firmalar olduğunu söyleyen Manavoğlu, ifşa edilen firmaların ürünlerinin tüketilmemesi gerektiğini söyledi. Tüketicinin geriye dönüp, ifşa edilen firmaları inceleyerek, bu firmaların ürünlerinden uzak durmasının önemine değinen Başkan Manavoğlu, “Ülke genelinde denetime tabi 12 binin üzerinde onaylı, 635 binin üzerinde kayıtlı işletme bulunuyor. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı’nda görevli gıda kontrolörü sayısının 7 bin 4 personel. Taklit ve tağşişin önüne geçilmesi için daha fazla ve daha etkin gıda denetimi yapılması gerekli” dedi.

DENETİM SAYISI YÜKSELTİLMELİ

Manavoğlu ayrıca, “Mevcut kadro ile ülke genelinde 1 milyon 215 bin 996 denetim yapıldığı ve sadece 174’ü için savcılığa suç duyusunda bulunulduğunu görebiliriz. Toplam 688 bin 159 gıda işletmesi var. Bu işletmelerin 12 bin 788’i onay kapsamında, 675 bin 371 adedi ise kayıt kapsamında bulunuyor. Kayıtlı işletmelerin 76 bin 215’i üretim yeri, 316 bin 018’i satış yeri, 280 bin 138’i toplu tüketim yeridir. Şüphesiz ki, halk sağlığı ve gıda güvenliği, işletme başı yılda ortalama bir kez yapılan denetimle sağlanamaz. Bunun için mutlaka gıda kontrolörü sayısı arttırılmalı ve etkin denetim sayısı daha da yükseltilmelidir” bilgilerini verdi. ÖZEL/Dilan ERAY

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
papara-bets10 giriş adresi-