SON HABERLER :
Tezgahında zehirli 'balon balığı' sergiledi Kepez’e doğal gaz müjdesi Konserde müzik şöleni Durak taşındı izi kaldı yadigar Akdenizli öğrencinin Amerika başarısı
/ ÖZEL HABER
Tarım da çiftçi de bitiyor!
Antalya Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Akcan, “Çiftçi çok zor durumda, kimsenin sesimizi duyduğu yok. Tarım Bakanımız gelsin de halimizi görüp harekete geçsin” dedi

TÜRKİYE’NİN yaş meyve ve sebze üssü olan Antalya Hali’nde üretici ve satıcı tarımın da çiftçinin de yok olduğunu söylüyor. Gündemden düşmeyen enflasyon konusuyla ilgili konuşan Antalya Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan, “Enflasyon düşüyor, düşecek deyip duruyorlar. Enflasyon düşse ne olacak tarım bitiyor, çiftçi ölüyor. Girdi maliyetini hesaplayan, çiftçinin sonunu düşünen yok. Bizi bitirecekler” dedi.

Tarım sektöründe ekimlerin başladığını söyleyen Akcan, “11’inci ayda bu ekimlerin sonuçları alınmaya başlanacak. Umuyoruz ki yine kötü bir sezon olmaz. Çiftçi çok zor durumda. Bağırıyoruz ama sesimizi kimse duymuyor” diye konuştu.

DESTEK ÇAĞRISI

Devletin artık çiftçiye hak ettiğini vermesi ve sektörün ayakta kalması için harekete geçmesi gerektiğine dikkat çeken Akcan, “İhracat lazım bize. Siyasi ilişkiler sıcak tutulmalı. Kuzey Irak ve Rus pazarı bizim için önemli. Bunlar için devletin harekete geçmesi gerek” ifadelerine yer verdi.

Çiftçinin artık tarım sektöründen yorulduğunu söyleyen Akcan, “Herkesin gözü bu sektörde. Bir memur 10 gün bayram tatili yaparken biz 1 gün bile tatil yapmıyoruz. Ülke için ne kadar önemli bir sektör. Artık bunun farkına varılsın. Biz kendi bindiğimiz dalı kesiyoruz. Bu iş böyle gitmez. Özbekistan ve Azerbaycan’da devlet tarım sektöründe çiftçiye doğalgazını da bedava veriyor her türlü desteği de sağlıyor. Biz onlarla yarışamayız. Ne istiyorlar, yok olup gidelim mi” dedi.

‘TARIM BAKANI GELSİN’

Tarım sektörünün bu gidişatına sıradan bir vatandaş olarak da yaklaştığını söyleyen Akcan, “Bizi m en büyük pazarımız tarım. Türkiye’nin bel kemiği. Tarım Bakanımız ne zaman gelmiş de şu Antalya’da çiftçiyi, tarım alanlarını ziyaret etmiş. Aksu’ya gelsin, köylere insin. Çiftçinin halini görsün, derdini dinlesin. Bu böyle gitmez. Bakanlıklar harekete geçsin. Göstermelik tarım alanlarını gezmekle olmuyor bu işler. Yapılması gerekenler artık yapılsın. Bizim dayanacak gücümüz de çıkaracak sesimiz de kalmadı. Kimse konuşmuyor, harekete geçmiyor” diye konuştu.
Gonca ÖZTÜRK/Özel

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres