SON HABERLER :
Antalya'da pazar yerlerinde sosyal mesafeli cuma namazı hazırlığı  Konyaaltı Sahili'nde 'yeni düzen' Hareketsizliğiniz obezite nedeni Melanom riskini göz ardı etmeyin Koronavirüste son 24 saat
/ ÖZEL HABER
Trafikte Allah’a emanetiz
Trafikteki araç sayısı her geçen gün artarken kaskosuz araç sayısında da artış görülüyor. Trafiğe kayıtlı araç sayısında 4’üncü sırada olan Antalya’da neredeyse trafiğe çıkan 5 araçtan sadece 1’i kaskolu. ANSAD Başkan Yardımcısı Emre Bozyel, durumun bilinçsizlikten kaynaklandığını söyledi

TRAFİĞE kayıtlı araç sayısında yaşanan artış kasko konusunu da gündeme getirdi. Türkiye genelinde neredeyse sadece kaskolu araç sayısı yüzde 20 oranında. Ortalama rakamlara göre 5 araçtan 1’i kaskolu bir şekilde trafiğe çıkarken bu veri gelişmiş ülkelerin çok altında. Trafiğe kayıtlı araç sayısında 4’üncü sırada olan Antalya’da ise durum farklı değil. Antalya Sigorta Acenteleri Derneği Başkan Yardımcısı Emre Bozyel kaskosuz trafiğe çıkan araçların sebebinin öncelikle bilinçsizlik olduğunu söyledi. Bozyel, “Bilinçsizlik konusu ilk sıradayken ikinci sebep ise ekonomik durumdur. Antalya’da sigorta bilinci diğer büyük şehirlere göre yok. Trafikte bu kadar araç var ancak bu bilinç oluşturulmazsa bu şekilde devam eder” dedi.

‘BİLİNÇSİZLİK VAR’

Trafik sigortasının mevzuat gereği maddi manevi zararları karşıladığını söyleyen Bozyel, “Sigorta şirketleri vatandaşın aracını sigortalatması için tüm olanakları sunuyor. Çok komik rakamlarda bu hizmeti sağlayabiliyorken insanlar hala bu bilinci oturtamıyor. Teşvikler oldukça fazla insanlar günümüzde alkole, sigaraya para bulabilirken kaskosuz yola çıkıyor. Bunu da sadece ekonominin durumuna bağlamak doğru değildir” diye konuştu.

Şirketlerin 9 taksite kadar kasko imkanı da sağladığını söyleyen Bozyel, “Sigorta şirketlerin kişilerin ekonomik durumlarına göre de bir plan çizip kasko yapabiliyor. Siz ekonomik düzeyinize göre hangi durumlarda sigorta istediğinizi de seçebiliyorsunuz. Seçim hakkı bile sunulurken trafiğe kaskosuz çıkmak akıl karı değil. Bu konuda teşvikler yeterince var. Doğal afetler, trafik kazası gibi durumlardan zararsız kurtulmak için bu şart” dedi.
Gonca ÖZTÜRK/ÖZEL

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres