SON HABERLER :
Tatile gelir gelmez soyuldular Koronavirüs testi kuyruğu tepkisi Köpeklerde banyo sevinci Korkutan yangın kontrol altına alındı Başkan Polat’ın durumu iyi
/ ÖZEL HABER
Turizmde çalışan kadınların sorunları bitmek bilmiyor
Dev-Turizm İş Sendikası Genel Başkanı Yahyaoğlu turizmde kadın çalışanlarının sorunlarının çözüme kavuşturulmadığını söyleyerek olumsuzluklardan bahsetti

KADINLARIN neredeyse yüzde 50’sini oluşturduğu turizm sektöründe bu kadar yoğun istihdama rağmen sorunlar bitmiyor. Koronavirüs nedeniyle de turizmde en çok işsiz kalanlar kadınlar oldu.  Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, kadınların ve turizm sektörünün sorunlarını anlattı. Kadınların kadın olmaktan ötürü yaşadıkları sıkıntılara değinen Yahyaoğlu, “Genel işçi sorunlarını ve kadın işçilerin özel sorunlarını çözemeyen turizm sektörü, işini eksik yapıyor. Sürekli eleman kaybediyor, işçi öğütüyor, demektir. Sonra da ‘Yetişmiş eleman sorunu var’ diye yakınmamalılar” diyerek devletin de bu konuda çalışmalar yapması gerektiğine vurgu yaptı. 

 

‘ESKİDEN KABUL EDİLMEZDİ’

 

Turizmde yarıya yakın kadın emeğinin yer aldığı vurgusunu yapan Yahyaoğlu,“Genç eğitimli kadın işçiler, yönetimlerde, bürolarda, seyahat acentelerinde, rehberliklerde, resepsiyon ve rezervasyonda, restoran ve barlarda, mutfakta, güvenlikte çalışıyor. Oda temizlikçilerinin tamamı, çamaşırhane, mutfak, bulaşıkhane, animasyon kadın işçilerin en yoğun çalıştığı departmanlar. Turizme ‘kadın eli’ değmesi ülkemiz ve turizmimiz açısından çok önemli bir gelişme. Bundan 30-40 yıl önce bu kabul edilmeyen, düşünülemeyen bir durumken, bugün pırıl pırıl gençlerimizbu sektörde işçilik yapıyorlar. Kadın istihdamında gelinen bu noktada, işsizliğin bu kadar yüksek olduğu ülkemizde bir o kadar önemli bir kazanım oluşturuyor” şeklinde konuştu.

SORUNLAR BİTMİYOR

Turizmde kadın çalışanların cinsiyetten ötürü yaşadıkları problemlerin görmezden gelinmemesi gerektiğinin altını çizen Başkan Yahyaoğlu, “Genel işçi sorunlarını ve kadın işçilerin özel sorunlarını çözemeyen turizm sektörü, işini eksik yapıyor. Sürekli eleman kaybediyor, işçi öğütüyor, demektir. Sonra da ‘Yetişmiş eleman sorunu var’ diye yakınmamalılar. Uzun çalışma saatleri, ağır ve çok sayıda iş yaptırılması, işini bitiremezse mesaisi bitmiş olsa dagönderilmemek, sürekli ayakta çalışmanın oluşturduğu rahatsızlıklar gibi birçok sorun var. Ayrıca ücretli yıllık izin, hastalandığında kullanabilmesi gereken mazeret izinleri, haftalık ücretli izinler, doğum izinleri, süt emzirme izinleri, kullanılamaz hale geldi. Daha evine gittiğinde, geleneksel görev dağılımlarından kaynaklanan evde onu bekleyen ev işleri de var. Evden çıktığı saatle evine döndüğü saat arasında geçen zaman bütün günü dolduruyor. Serviste hergün, 2-3 saati geçiyor. 10-12 saatte mesai yaptırılırsa, sabah 5 buçukta evden çıkıp gece saat 21.00 -22.30’da evine dönebilenler var. Çocukları varsa, bakacak kimsesi yoksa alacağı ücret kreş parasını karşılamayacak. İşten ayrılmak zorunda kalacak” şeklinde özetledi.

 

Buna benzer birçok sorunun olduğunu söyleyen Yahyaoğlu,“Terfilerde adaletsizlikler, ücretlerde adaletsizlikler, kadrolu işçi olabilmenin önündeki engeller, mobbing ve şiddet uygulamaları, turizm sektöründe en çok şikayet konusu olan sorunların başında geliyor. Bütün sorunları işverenler çözecek değil. Sosyal devletin de ödevleri var. Ancak işyerinde çözülecek sorunlar da çözülmediği gibi, koşullar ağırlaşarak devam ediyor. Ucuz işgücü ve maliyetleri kısmalar, kadın erkek tüm işçilerin canını yakıyor. Anayasa sosyal devlet diye tanımlıyor olsa da, ülkeyi yönetenler ‘taşeron cumhuriyeti’ oluşturmanın çalışmasını sürdürüyor. Devleti sosyal görevlerinden arındırıp ‘sadaka toplumu’ oluşturma aşamasına geçtiler” açıklamasını yaptı.

 

‘BİNDİĞİMİZ DALI KESMEYELİM’

Turizmdeki sorunların çözülebilir sorunlar olduğunu açıklayan Yahyaoğlu, “Eğer turizm ülkemiz için istikbal bir sektör ve bir şans olacaksa, çalışanların sorunları, en başta düşünülmesi ve çözülmesi gereken sorunlardır. Aile içinde huzursuzluklar varken eve misafir çağıranların durumuna düşmeyelim. Bu yıl koronavirüs krizi olmasaydı, 2019 rekorunu kırabileceğimizi ve 55-60 milyon turistin geleceğini ümit ediyorduk. 40-50 milyar dolar turizm geliribekliyor olacaktık. 3,5 milyon turizm çalışanı, 54 sektörü tetikleyen turizm ülkemize nefes aldıracaktı. Bu kriz de geçer, bu virüs de geçer.  Bu büyüklükler her geçen gün artarak devam edebilir. Yeter ki bindiğimiz dalı kesmeyelim. Geri dönülemez büyük hatalar yapılmasın” diyerek kaynakları hep birlikte kucaklamanın mantığını kavramak gerektiğini söyledi.

 

Özel/Dilan ERAY

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres