SON HABERLER :
Antalya nüfusa düşen vaka sayısında 81. sırada Restoran ve lokantalar 1 Haziran'da açılıyor Engerek yılanını plastik kovayla yakaladı Göktepe Yaylası'nın yolları açılıyor Kamyonetle midibüs çarpıştı: 2 yaralı
/ ÖZEL HABER
Vatandaşın sinek çilesi
Yazın gelmesiyle birlikte Antalya’yı sinekler istila etti. Kent sakinleri hayatlarını olumsuz etkileyen sineklere acil çözüm bulunmasını istiyor

ANTALYA’DA sıcak havaların gelişiyle birlikte yaz aylarının en büyük sorunu olan sinekler yeniden ortaya çıktı. Sivrisinek başta olmak üzere farklı birçok sinek tarafından adeta istila edilen Antalya’da vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi’nden sosyal medya aracılığıyla yardım istedi. Konyaaltı ve Muratpaşa ağırlıklı olmak üzere şehrin çeşitli bölgelerinden sineklerle ilgili şikayet yağdı. Vatandaşlar yaşadıkları bölgelerin bir an önce ilaçlanmasını talep etti.

Seçim dönemine denk gelmesi nedeniyle ilaçlamanın zamanında yapılmadığını iddia edenlerin yanı sıra, seçim sonrası mahallelerde ilaçlama ekiplerinin hiç görülmediğini söyleyenler de var. Sivrisineklerin geçen yıllarda hiç olmadığı şekilde artması kent sakınlerini oldukça rahatsız ederken, mevcut yönetimlin bir an önce gerekli önlemleri almasını isteyenler de Büyükşehir Belediyesi’ni şikayet yağmuruna tuttu.

UZMANDAN ÖNERİLER

İlaçlamacı Arda Yıldırım, vatandaşların evlerinde sinek istilasını nasıl minimuma indirebilecekleri konusunda bilgilendirmede bulundu. Yıldırım, “Yapılması gereken en önemli şey; eğer ki evlerinde, balkonlarında çiçek yetiştiriyorlarsa bunların karasinek ve sivrisinek larvası oluşturmasını engellemek için sulamasına dikkat etmeliler. Su birikintilerinde larvalar oluşur ve bu larvalar daha sonra sineğe dönüşür. Dolayısıyla çiçeği yetiştirdikleri saksı, tabak, kap gibi şeylerde su birikintisi olmamalı. Sitede oturuyorlarsa sitedeki sulama sistemine dikkat etmeliler” şeklinde konuştu.

Vatandaşların evlerinde kullandıkları aydınlatma araçlarının renginin de sinekleri çekmede belirleyici olduğunu söyleyen Yıldırım, “Sinek türleri en çok beyaz ışığa gelir. Bu yüzden vatandaşların aydınlatma için kullandıkları ışıkların rengi sarı olmalı. Sarı renk gün ışığına yakın olduğu için diğer renklere göre daha az sinek çeker“ dedi.

Yıldırım, “Piyasada bulunan ve vücuda sıkıldığında geçici olarak koruma sağlayan spreylerin kullanımı kişinin inisiyatifine bağlı olmakla beraber bunların da etki gücü sınırlı. Dışarıdan gelebilecek sineklere karşı alınabilecek en etkili ve en doğru tedbir camlara sineklik taktırmak” diye konuştu.
ÖZEL / Anıl ÖZEN

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres