SON HABERLER :
İcradan satılık 3+1 dubleks daire Gıda ürünleri satın alınacak Sebze ve meyve satın alınacak Eğitim Şurası’na kokartlı tepki Başkan Böcek’ten Yavaş’a destek mesajı
/ ÖZEL HABER
Yangın turistleri Kemer’e kaydırdı
Geçtiğimiz yıl koronavirüs nedeniyle çok ciddi darbe alan turizm sektörünü, bu sene de orman yangınları endişelendirdi. POYD Başkanı Ülkay Atmaca yangının ardından turistlerin bölge değiştirdiğini söyledi

KORONAVİRÜS nedeniyle çok ciddi darbe alan turizm sektörünü bu sene de orman yangınları endişelendirdi. Geçtiğimiz seneyi koronavirüs pandemisi nedeniyle zararla kapatan turizm sektörü bu sene ise özellikle Rusya ile uçuşların açılması nedeniyle biraz olsun nefes aldı. Kurban Bayramı tatili ile birlikte tüm otellerin dolduğu Antalya’da, 28 Temmuz tarihinde başlayan ve binlerce hektarlık orman alanının zarar gördüğü büyük yangın felaketi nedeniyle turizmci de endişe yaşadı.

BÖLGE DEĞİŞTİREN OLDU

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, yangının ardından bazı misafirlerin bölge değiştirdiğini söyledi. Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz ise yapılmış rezervasyonlarda tatil yapılacak bölge doğrudan tehdit altında değilse mücbir sebep oluşturmadığından tatilin iptal edilmesi hakkının bulunmadığı bilgisini verdi.

KEMER’E YÖNELDİLER

Yangınların konaklama tesislerine uzak yerlerde olduğunu belirten Başkan Atmaca, turistlerin sadece bölge değişikliği yaptığını aktardı. “Side ve Manavgat gibi yerlerde bazı turistler Kemer bölgesine gitmek istedi. Onların da transferleri sağlandı. Onun dışında rezervasyonlarda bir sıkıntı yaşanmadı. Şu an turizm açısından her şey iyi gidiyor. Bir sıkıntımız yok. Sezonun iyi geçmesini bekliyoruz. Sadece İngiltere’nin kapıları kapalı. Onlar da 8-9 Eylül’de bu durumu değerlendirecekler. Bu sene iyi bir sezon olacak” açıklamasında bulundu.

İPTAL ETME HAKKI BULUNMUYOR

Avrupalıların orman yangınlarına aşina olduğunu kaydeden Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz ise “Aynı anda İspanya’dan, Yunanistan’a bütün Akdeniz’de yangınların birbiri ardına başlaması ilk kez değildi. Yıllardır maruz kaldıkları yangınlar nedeni ile tedbirler ve söndürme konusunda oldukça tecrübeliler. Ve bu doğal afetin doğru yönetilmesiyle kısa sürede bertaraf edileceğini biliyorlar. Bu yüzden bölgeye tatil planlamış ve aylardır bugünü bekleyen turistler, bir an önce yangınların söndürülmesini ümit ederek tatil bölgelerine kavuşabilmeleri hayalini hiç kaybetmediler. Bununla birlikte yapılmış rezervasyonlarda tatil yapılacak bölge doğrudan tehdit altında değilse mücbir sebep oluşturmadığından tatilin iptal edilmesi hakkı bulunmuyor. Bu yüzden bugünlerde bir yanda ormanlarımız yanarken, bir yandan da turistler geliyordu. Temmuz ayında yaklaşık bir milyon 800 bin turist gelirken, ilk 7 ayda Antalya yaklaşık 3 milyon 400 bin turisti ağırladı ve artık unutmak istediğimiz 2020 yılının toplam sayısına yaklaşmış oldu” bilgilerini aktardı.

TÜRKİYE NEDEN KIRMIZI LİSTEDE?

İngiltere’nin 12 Mayıs itibarı ile Türkiye’ye uçuşları kapattığını hatırlatan Yavuz, “Önceleri korona varyantlarının yayılmasına engel olması için yürürlüğe konulduğu düşünülen trafik lambası uygulamasının zamanla ülkelerdeki vaka sayılarına göre revize edileceği bekleniyordu. Ancak uygulamada Türkiye gibi sürekli kırmızda tutulan bazı ülkeler hayal kırıklığı yaşadılar. Örneğin 3 haftada bir yapılan güncellemelerde Türkiye’den daha fazla vaka olan birçok ülkenin kırmızıdan sarıya, sarıdan yeşile dönüştürüldüğünü, Türkiye’nin ise Afganistan, Bangladeş, Brezilya, Şili gibi ülkeler ile aynı statüde tutulduğunu ve hatta bütün engellere rağmen Türkiye’ye geleceklerin dönüşlerindeki zorunlu 10 günlük otel karantina ücretinin 1750 Sterlinden, 2285 Sterline çıkarılması anlaşılır gibi değil. İngiltere’nin özellikle Türkiye konusundaki bu tutumu hem kendi ülkesinde hem turizm dünyasında oldukça garipsendi. Dün yapılan güncellemede delta virüsünün yayıldığı Hindistan bile kırmızı listeden sarıya alınırken, Türkiye’nin kırmızı listede tutulması akıl ve mantık ile çelişkili” ifadelerine yer verdi. ÖZEL/Dilan ERAY

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found