SON HABERLER :
Akdeniz Üniversitesi'nde hijyen eğitimi Zeytinköy'de yıkımlar başladı 'Silahla şaka yaptım' dedi tutuklandı Konyaaltı ilçesinde entegre mücadele projesi başladı Konyaaltı Belediyesi artık havai fişek kullanmayacak
/ RÖPORTAJ
​Söyleyecek daha çok sözümüz var!
Tek kişilik müzikli gösterisi ‘Anne Ben Artist Oldum’ oyununu sergilemek üzere Antalya’ya gelen ve Konyaaltı Açıkhava Tiyatrosu’nda sevenlerine unutulmaz bir gece yaşatan gazeteci İrfan Değirmenci ile oyununu, gazeteciliği ve ülke gündemini konuştuk.


Kendine has üslubuyla sunduğu sabah haberi ile izleyicilerin büyük beğenisi toplayan ve geçtiğimiz aylarda işine son verilen gazeteci İrfan Değirmenci, ‘Anne Ben Artist Oldum’ adını verdiği müzikli gösterisi ile Cumartesi akşamı Konyaaltı Açıkhava Tiyatrosu’nda sevenleriyle buluştu. Büyük beğeni toplayan oyunun sonunda uzun süre ayakta alkışlanan Değirmenci, sahnelerde mutlu olduğunu ve kendisini sahnelerde anlatmaya en azından bir süre devam edeceğini söyledi.


‘SEVENLERİMLE DERTLEŞİYORUM’


Bir zorunluluk hali sonrası sahneye çıktığını ve bu süreç içerisinde tiyatro oyuncularından büyük destek gördüğünü söyleyen gazeteci İrfan Değirmenci, “Aslında bu oyun ülkenin içinde bulunduğu duruma bir gönderme niteliğinde. Yıllarca sahnelerde ter dökmüş tiyatro oyuncuları bana bir kişinin kendini en iyi anlatacağı yerin sahne olduğunu söylediler. Çıkıp derdimi, düşüncelerimi anlatmam gerektiğini söylediler. Televizyona da çıkamadığım şu dönemde bundan daha iyi bir yol olamazdı. Biz de artık şehir şehir dolaşıp sevenlerimizle buluşuyoruz. İzleyicilerimize dertlerimizi anlatıyoruz. Onların dertlerini dinliyoruz. Bir anlamada sahnede sevenlerimle dertleşiyorum. Televizyon olmazsa sahne dedik. Sahne olmazsa sokakta, sokak olmazsa evimizin kapısının önünde paylaşmaya, konuşmaya devam edeceğiz. İlla televizyon olacak diye bir derdimiz yok” dedi.


‘ANTALYA BENİM İÇİN ÖZEL’


Sözünü söyleyecek olanın çekinmeden kendisine bir mecra bulabileceğine inandığını ifade eden Değirmenci sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu bizim 6’ncı oyunumuz. Daha önce Kuşadası’nda, Datça’da, İzmir’de sahne aldık ve izleyicilerimiz büyük destek verdiler. Ancak Antalya’nın yeri benim için ayrı. Burası benim baba memleketim. Bugün annem ve babam da bana destek için buradalar ve ilk defa beni sahnede izliyorlar. Bu süreçte onların da büyük desteği oldu. Kimileri ‘bir artist olmadığın kalmıştı’ diyor. Hakikaten de durum bu şekilde. Ben olmadım da zaten. Tamamen ironi. Aslında oyunumda nasıl bu noktaya gelindiğini anlatıyorum. “


‘TELEVİZYONDA OLDUĞUM GİBİYİM’


Antalya’nın da duraklarından sadece biri olduğunu söyleyen Değirmenci daha gidilecek çok yerinin olduğunu söyledi. Türkiye’de davet edildikleri her ile, ilçeye , kasabaya,köyegitmeyi planladıklarını anlatan Değirmenci, “Bu ilk gösteriler bizim için ısınma turu. Seyirci istediği sürece ‘Anne Ben Artist Oldum’ devam edecek. Sürekli kendini yenileyen bir oyun. Tıpkı televizyonda olduğum gibiyim aslında. Oyun da bir doğaçlamadan ibaret. Bakalım zaman ne gösterecek görelim. Bana sürekli soruyorlar. Sokakta önümü kesip beni televizyonda görmek istediğini söyleyen birçok insan var. Ancak her istediğiniz de olmuyor. Muhalif medya dediğimiz kanallardan işime son verildikten sonra ilk heyecanla çok ciddi olmayan bir iki teklif geldi. Ama çok cesur yayıncılık yapanlar da hayatlarını zor şartlar altında devam ettiriyorlar. Benim oralarda gönüllü çalışmam gerekir ancak hayatımı devam ettirmem için paraya da ihtiyacım var. O yüzden şimdilik televizyonlarda olamıyorum. Şimdilik sahnelerde devam edeceğiz gibi görünüyor. Bu oyuna başlamadan önce bir kitabım çıkmıştı. İkinci kitabım için hikâye biriktirmeye devam ediyorum. Üretmeye, konuşmaya ve anlatmaya devam edeceğim. Bir yere gidecek değiliz. Bu ülke bizim” şeklinde konuştu.

‘ÜLKEMLE ALAKALI UMUTLARIM VAR’


Genç gazeteci adaylarının da umutlarını yitirmeden bu meslekte var olmak için çalışmalarını isteyen Değirmenci sözlerine şu şekilde son verdi: “Bedel ödenmesi gerekiyorsa ödüyoruz işte. Bedel ödeye ödeye sevdiğimiz mesleği yapacağız. Haber almak bir ihtiyaç ve bu ihtiyaçları giderecek olanlar da genç gazeteci arkadaşlarımız. Ülkemle alakalı umutlarım var. Ben bir gün o televizyonlara döneceğimi ve sevenlerime yine o ekranlardan haber sunacağıma inanıyorum. Olursa ne ala olmazsa da doğru bildiğimizi söyleyemeye ve güzel ülkemizde yaşayama devam edeceğiz.”

Abdullah ÖZKAN

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres