SON HABERLER :
Antalya’ya şehit ateşi düştü Şehitler için helva dağıtıldı ‘İyi İnsan Hareketi’ Türk Yunan kardeşliği Antalyaspor’da Fener randevusu
/ RÖPORTAJ
ADVS’den mesaj ‘Cennette yalnız değilsiniz’!
Uzun yıllar Almanya’da faaliyet gösteren bir Alman kuruluşu ADVS; Aktif Alman Tüketici Haklarını Koruma Derneği. 1,5 yıl önce Türkiye ayağının ilk şubesi Antalya’da oluşturulmuş. Amaç, yerleşik Alman vatandaşların ve Alman turistlerin haklarını koruyup, mağduriyetlerini gidermek. Genel Başkan Michael Tülis, ADVS’yi Ekspres’e anlatıyor.

Aktif Alman Tüketici Haklarını Koruma Derneği ADVS. Türk-Alman dostluğunu her yönüyle pekiştirmek adına oluşturulmuş bir Alman kuruluşu. Dernek yönetimi, yaşamlarını sürdürmek amacıyla Antalya ve Alanya’yı tercih eden yaklaşık 20 bin Alman dostumuzun  her daim yanında olmak, sorunlarına çözüm üretmek,  onlara destek vermek için ADVS’nin ilk şubesini de Antalya  da açmış. Hizmet kapsamı oldukça geniş.  ADVS, Türkiye’ye tatil veya iş seyahati amacıyla gelen veya burada yaşayan Alman vatandaşların ve onlara hizmet eden kurumların; tüketici haklarını koruyor, ilgili işlemlerini takip ediyor, her daim bilgi ve destek veriyor.  Ayrıca turizmin başkenti Antalya’nın güvenilir bir tatil destinasyonu olduğunu anlatmak amacıyla da farklı projeler ile tanıtıma destek ve katkı veriyor ADSV.

 

‘Antalya bir Cennet’

Peki, ADVS kimdir ne yapar, bölgemizde yerleşik olarak yaşayan Alman dostlarımızla aramızda bir gönül köprüsü mü? Aktif Alman Tüketici Haklarını Koruma Derneği Genel Başkanı Michael Tülis ile yaptığımız samimi sohbete,  ADVS’yi bize anlatmasını isteyerek başlıyorum. Başkan Tülis ile söyleşimizde tercümana da ihtiyacımız yok. Türkçeyi sökmüş, kendine özgü aksanıyla sohbet keyifli. Sözlerine ‘Antalya bir Cennet. Bizim sloganımız da buna atıfta bulunuyor. Cennette yalnız değilsiniz’ mesajını hatırlatarak başlıyor. . Sonrasında da Türk misafirperverliğinin ve samimiyetinin de bu sevgide payının büyük olduğunu anlatıyor Michael Tülis.

Kimdir ADVS. Faaliyetleri nelerdir?

‘10 yılı aşkın süredir tüketici haklarıyla ilgili çalışıyoruz. Çalışmalarımızı 3 yıl önce derneğe dönüştürdük. İnsanlara daha kaliteli hizmet verebilmek için ayrıca bir dernek çatısı altında faaliyet göstermeye başladık. ADVS bir Alman  kuruluştur. Türkiye’ye gelen Alman turistlerin ve ayrıca Antalya’da yaşayan Alman vatandaşlarının haklarını koruyoruz ve mağduriyetlerini gideriyoruz’.

Antalya Şubesi’nden söz eder misiniz?

‘Antalya ilk şubemiz. Çalışmalarımızla Antalya’daki esnafa destek oluyoruz, onları sertifikamızla güvencemiz altına alarak hem üyelerimizin güvenli alışveriş yapmasını hem de Antalya esnafının Alman müşteri profilini artırmayı hedefliyoruz’.

ADVS farklı illerde de şube oluşturmayı düşünüyor mu?

‘Tabii ki evet. Antalya’dan sonra İstanbul’da şube açmayı hedefliyoruz. İzmir ve Muğla’da birer şube açmak da planlarımız arasında’.

Yerleşik Alman vatandaşları hangi hakları ile ilgili sıkıntı yaşıyor?

‘Bölgede ki yerleşik Alman vatandaşlarının süresiz oturum izni alamamak en önemli problemleri. Prosedürü öğrenmekte dilden kaynaklı sıkıntılar yaşanıyor. Döviz bozdurmak da başka bir sorun. Bankalar farklı, döviz büroları farklı fiyat uyguluyor. Almanya da kullandıkları sağlık sigortalarıyla burada problem yaşanabiliyor’

Tatil veya iş seyahati amaçlı gelen Alman vatandaşların takıldıkları engeller?

‘Alman turistlerin bölgede en çok karşılaştıkları sorunların başında fahiş fiyatlar geliyor. Ayrıca, hastanelerde dahi daha fazla kazanç elde etmek adına gereksiz operasyon ve testler yapılıyor. Araba kiralama konusunda karşılaşılan sıkıntılar da  en sık muhatap olduğumuz sorunlar arasında yer alıyor. Beklenti karşılanmıyor ya da vaatler yerine getirilmiyor. Alışveriş içinse hanutçuluk başlıca sorunlar arasında. Turistler yalnızca belli esnaflardan alışveriş yapabiliyor, ederinin üzerinde fiyatlarla karşılaşıyorlar’.

Hak ve hukuktan söz ediyoruz. Alman vatandaşların hukuki boyuta ulaşan sorunları oldu mu?

‘Burada biz sorunları hukuki boyuta ulaşmadan çözmeye çalışıyoruz. Ve çözüm için sorun yaşanan işletmeyle görüşüyoruz, üyemizle görüşüyoruz. Hem Türkiye’nin hem Almanya’nın tüketici haklarını bilen bir dernek olarak işletmenin ve üyelerimizin  mağdur olmaması adına çalışmalar yapıyoruz. Olay çözülemez de hukuki boyuta ulaşırsa hukuksal danışmanlık desteği sağlıyoruz’.

Bu bağlamda ADVS’nin amacına ulaştığını düşünüyor musunuz?

Evet elbette düşünüyoruz. Tabii ki henüz hedeflediğimiz noktaya gelemedik. Fakat ilk adımı attık. En kısa zamanda hedeflerimizi gerçekleştireceğiz. Zaten amacımız da bu’.

Alman vatandaşların bölgeyi tercih etmelerinin nedeni nedir size göre?

Antalya bir cennet. Bizim sloganımız da buna atıfta bulunuyor, “cennette yalnız değilsiniz.” İklim ve coğrafi şartlar Antalya’nın tercih sebebi olmasını sağlıyor. Alman vatandaşları, ülkelerinde kazandıklarını burada çok daha verimli harcayabiliyor. Daha uzun bir tatil, daha çok aktivite ve daha çok alışveriş yapılabiliyor. Almanlar Türkiye’yi seviyor. Türklerin samimiyet ve misafirperverliklerinin bu sevgide payı büyük’.

Bölgedeki yerleşik Alman aile sayısı yaklaşık ne kadar?

‘Antalya ve Alanya’da totalde 20 bin Alman vatandaşı yaşıyor’.

ADVS’nin turizm konusunda bölgeye katkıları neler. Kısaca söz eder misiniz?

‘ Öncelikle hayata geçirdiğimiz projeden söz etmek istiyorum. Antalya’da yedi günde yedi ilçeyi gezdireceğimiz, bölgeyi turiste anlatabileceğimiz Route 07 adlı bir tura başlıyoruz. Böylece hem Antalya’nın güzelliklerini göstermeyi, hem de esnafa katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bölgeye  gelen turistleri, her şey dahil sistemden kaynaklı olarak kapandıkları otellerden çıkarıp, şehre indirmeyi amaçlıyoruz.  Antalya’nın sadece otellerden ibaret olmadığını göstermek istiyoruz. Almanya’da da Türkiye’nin tanıtımını yapıyoruz. Amacımız bölge turizmine katkıda bulunmaktır’.
Simru SİLAHTAROĞLU

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres