SON HABERLER :
Koronavirüste bugün vaka sayısı bini geçti Eczanede dehşet anı Antalya çifte bayram yaşadı  ‘Önlemlerle sorunsuz geçti’ Sosyal tesislere ziyaretçi akını
/ RÖPORTAJ
Antalya’da kış sporları tutkusu
Deniz, kum, güneş üçlüsüyle anılan ve kış sporlarına uzak olduğu düşünülen Antalya’da Akdeniz Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Kış Sporları Topluluğu’nun kurucu başkanı olan Nida Dinç, yaptığı sporun kendisi için bir ‘tutku’ olduğunu söyledi

Akdeniz Üniversitesi Kış Sporları Topluluğu’nun hem kurucu başkanı hem de ilk ve tek kadın başkanı olan Nida Dinç, Antalya’da da kış sporlarının yapılabileceğini söyledi.

Okuyucularımıza biraz kendinizden söz eder misiniz?

Ben Nida Dinç. 22 yaşındayım. Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar   Mühendisliği bölümünde 3. sınıf öğrencisiyim. Üniversiteye geldiğim ilk   yıldan itibaren birçok ekstrem spor ile ilgilenmeye başladım.

Kış sporları ile ilgili ne söyleyebilirsiniz, nasıl tanımlarsınız?

Kış Sporları, birçok alt dalı barındıran ve bir insana kışı      sevdirebilecek sporların genel adı. Buz pateni, buz hokeyi, curling, kayak, snowboard ve birçok sporu da barındırıyor.

Bu spor alanını seçme nedeniniz nedir, neden ilginizi başka bir spor değil de kış sporları çekti?

Aslında kışı seven insanlardan değildim. Bütün ilgim tesadüfen ortaya   çıktı. Bu spor ile ilgilenen bir arkadaşım sayesinde snowboard denedim ve     öğrendim. Ardından bu sporu sürekli yapmak istedim. Sonrasında artistik      buz pateni öğrenmeye başladım ve bütün ilgim bu şekilde başladı.

İlk başladığınızda hisleriniz nasıldı?

İlk başladığımda aşırı heyecanlıydım. Aklımdaki şeyler; nasıl yapabilirim,      iki ayağım bir tahtada, bu imkânsız, umarım bir yerimi kırmamdı.        Sonrasında piste çıktım ve aslında o kadar da zor olmadığını farkettim.         Önemli olan tek nokta düşmekten korkmamaktı.

Akdeniz Üniversitesi Kış Sporları Topluluğu kaç yılında kuruldu?

Kış Sporları Topluluğu oldukça yeni bir topluluk. 2017 yılında bir grup         arkadaş olarak kendi yaptığımız sporu diğer öğrencilere de yaymayı          amaçladık. Ve çok sevdiğimiz akademik danışmanımız          Doç.Dr. Zehra      Certel sayesinde Kış Sporları Topluluğu’nu kurduk.

Kış Sporları Topluluğu kurulduğunda hangi alt kategorilere sahip, eğitimleriniz nasıl ilerliyor?

Kış Sporları oldukça geniş bir alan ancak imkanlarımız sınırlı, 2019 yılına          kadar 4 alt kategorimiz vardı. Buz pateni, buz hokeyi, kayak ve        snowboard olmak üzere. Ancak bu sene sadece iki branşta eğitim       veriyoruz. Bunlar sadece kayak ve snowboard. Eğitimlerimiz öncelikle bir       ders teorik, sonrasında direkt olarak kayak merkezinde uygulamalı olarak      devam ediyor.

Sizin kurucu üye ve başkan olmanız dışında, topluluk içerisinde başka bir göreviniz daha var mı?

Toplulukta birçok görevim var elbette. Faaliyetleri düzenliyor, üniversite   ve topluluk bağlantılarını ben sağlıyorum. Aynı zamanda topluluğun    snowboard eğitmeniyim.

Topluluğun ilk kadın başkanı olarak nasıl karşılandınız, tepkiler nasıl oldu?

Aslında toplulukta başkan olmadan önce de birçok görevim olduğu için    eski üyeler buna alışıktı diyebilirim. Ancak topluluğa yeni kayıt yapan      üyeler için bazen bu biraz garip gelebiliyor.

Eğitim hayatınızın yanında sporla da ilgileniyorsunuz. İkisi bir arada zor olmuyor mu?

Elbette, çok zor oluyor. Hem sportif açıdan düzenli olarak yaptığınız bir    hobiniz olduğunda, dersler biraz etkileniyor. Ancak işin en önemli noktası     elbette zaman kontrolü. Bunu başardıktan sonra her şey olması gerektiği       gibi yürüyor.

Bu spora başladığınız günden bu yana sizin için ilginç olan bir anınız mevcut mu?

Bu spora ilk başladığım gün benim için biraz ilginçti. Öğrenciyken bu tarz          sporlar pahalı geldiğinden, snowboard yapan bir arkadaşımın teklifi         üzerine Saklıkent’e gitmeye karar verdik,  yola çıktık. Elbette kayak    merkezine kadar gidebileceğimiz bir aracımız yoktu. Biz de dağa otostop    ile çıkmaya karar verdik. Benim ilk otostop deneyimimdi. Otostop maceramız geceye sarkmasından ötürü biraz tehlikeli geçti bizim için.   Dağa gece ulaştık ve otelde kalmaya paramız olmadığı için karlarla kaplı          kayak merkezinin ortasına kamp kurduk. İlk kar kampı deneyimimdi, gece          soğuktan uyuyamamıştım. Ancak bir o kadar da zevk almıştım.

Topluluğun diğer kadın üyelerinin ilgisi ne yönde, kadın katılımcı düzeyi nasıl?

Toplulukta genel olarak kadın üyeler kayak branşını tercih ediyor.   Snowboard biraz daha düşerek öğrenilen bir spor olduğundan belki de.      Aynı zamanda topluluktaki kadın oranı erkek oranına göre biraz     az. Hedeflerimden biri de, bu oranı bir kadın başkan olarak olabildiğince artırmak.

Kış sporlarını bize biraz daha açabilir misniz?

Kış sporları kendine özel olimpiyatları da yapılan ve karlı zeminde ya da   kapalı spor salonları içindeki buzlu pistte yapılan sporların genel adıdır.      Buz pateni, buz hokeyi, curling, kayak, snowboard ve birçok sporu              barındırıyor.

Kış sporlarını herkes yapabilir mi, topluluğa katılmak isteyen öğrenciler ne yapmalı?

Benim düşünceme göre, kış sporlarını herkes yapabilir. 7’den 70’e     kayakçılar, snowboard yapanlar var. Bence işin özü, insanoğlunun kimi    zaman hayatı çekilmez kılan kar ve buzun üzerinde keyifli zaman      geçirebileceğini keşfetmesi.

          Akdeniz Üniversitesi kulübünüz için sizlere yeterli imkanı sağlıyor mu?

İlk başta Antalya’da bu sporu yapmak istediğimizi söyleyince çok tepki         almıştık. Ancak Akdeniz Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire    Başkanlığı’nın bize verdiği imkanlar sayesinde bu önyargıyı kırmaya          başladık ve Akdeniz Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire              Başkanlığı tarafından topluluğumuza büyük ölçüde ihtiyacımızı          karşılayan malzemeler temin edildi. Elbette hala ihtiyaçlarımız var ve     bunun için sponsor arayışındayız.

Bu spor için Antalya uygun bir kent mi? Yaz sporları ile öne çıkan bir şehirde kış sporlarına ne kadar ilgi var?

Evet, ilk başta bu konu üzerine çok tepki almıştık. Fakat Antalya merkeze          50km uzaklıkta Saklıkent Kayak Merkezi var. Hatta kışın bazı günler       hava o kadar elverişli olabiliyor ki, sabah denize girip, öğleden sonra   kayak yapabiliyorsunuz. Kış sporlarına ilgi yüksek çünkü genelde                  üyelerimizin bir kısmı hayatında hiç kar görmemiş oluyor. Onları kar ile       tanıştırmak da bize çok mutluluk veriyor.

Aldığınız eğitim üzerine mi kariyerinizi çizmek istiyorsunuz, yoksa bu spor alanında mı devam etmek istersiniz?

Aldığım eğitim üzerine devam etmek istiyorum, okuduğum bölümü çok          seviyorum. Ancak mesleğim gereği neredeyse tüm günümü bilgisayar    başında geçirmeme karşılık tüm diğer boş vakitlerimi sportif hobilerimle   doldurmayı planlıyorum. Çünkü snowboard benim için sadece bir hobi       değil, tutku.

Gonca ÖZTÜRK/Röportaj

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres