SON HABERLER :
Antalya’nın esnaf raporu Yalvaç Ural’la Okuyan Çocuklar Üreten Kadınlar şenlikte buluşuyor Emniyet-Cemiyet işbirliğine övgü Berberler şiddete karşı
/ RÖPORTAJ
Antalya’da o da izler bırakacak
Kadınlar, yaşlılar, engelliler, çocuklar... Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in eşi Ebru Türel, adeta kendisini o insanlara adamışçasına kentin her köşesinde ihtiyacı olanların yaşamlarına dokunuyor. Binlerce insanda emeği var. Yaptığı işler gösteriyor ki, Ebru Türel de yıllar yıllar geçse de Antalya’da unutulmayacak, izler bırakacak işlere imza atıyor...

BAŞKAN Menderes Türel her ne kadar; 'Ben Antalya'yı, eşim de bizi yönetiyor' dese de, eşi Ebru Türel'in belediyenin sosyal hizmetlerinde üstlendiği görev ve yakaladığı başarı tartışılmaz. Yani, Ebru Türel'in, eşi Menderes Türel'i ve çocuklarını yönetmesinin ötesinde başka sorumlukları var. Bu, gece gündüz çalışmanın dönüşümü başkan Türel'e siyasi artı olarak ne kadar yansıyor bu tartışılır ama yaptıklarının siyasete bağlanmasından bile rahatsız olduğunu hissettiren Ebru Türelbu gün Antalya'da insana dokunanbir çok projenin mimarı...

Aslında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in eşi olması dolayısıyla siyasetin tam göbeğinde. Ama onu Antalya, siyasetin dışında başka bir yönüyle, Büyükşehir Belediyesi adına üstlendiği sosyal hizmetlerdeki çalışmalarıyla hissediyor. ASMEK'ler onun projesi. 2005 yılında Antalya'da yaşayanların mesleki gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla kurulan kurslardan bugüne kadar 212 bin kişi faydalanmış. 25 merkezde faaliyet gösteren ASMEK'lerde 354 branşta 3254 kurs açmışlar.

Ebru Türel'le konuşurken konuyu ben dolaştırıp dolaştırıp siyasete getirsem de o yarattığı projesinin bugün yakaladığı başarıyı anlatmaktan daha büyük keyif aldı. Haksız da sayılmaz. ASMEK, hiç durmamış, kendisini hep yenilemiş. KOSGEB-ASMEK ve AKGİM işbirliği ile düzenlenen girişimcilik kursları ve eğitimleri sonunda 410 kişi sertifika almış ve bu kursiyerler farklı iş kollarında kendi işlerini kurma fırsatını yakalamışlar.

ASMEK’ler işi öylesini büyütmüş ki, artık ev kadınları birer modacı haline gelmiş. 2015 yılında kurulan ASMEK Modaevi'nde 11 kursiyere istihdam olanağı sağlanmış, bunlar 287 kişiye özel tasarım hazırlayarak moda dünyasında varolduklarını Antalya'ya ispatlamışlar.

SİYASETİ BOŞVERİYORUZ

“Şimdi Haşmet Abi, yıllardır elimizde büyüttüğümüz binlerce insana ekmek kapısı olan bu kurslarımızı ve yakaladığımız başarıyı konuşmak varken neden siyaset konuşacağız' diyen Ebru Türel'i fazla zorlamanın da bir anlamı yoktu...

ASMEK kurs merkezlerinde eğitim alanların bütçelerine katkı sağlamak amacıyla kursiyerlerin ürettikleri ürünleri satabilmelerineimkan sağlayan satış ofisleri de kurmuşlar. Kapalı Yol,Sarısu veTünektepe satış ofislerinde bugüne kadar binlerce el emeği ürün alıcı bulmuş.

ASMEK'lerde sistem oturduktan sonra Ebru Türel ve ekibi AKBEM'leri kurdular. Antalya'da yaşayan 8-14 yaş grubu çocukların eğitim ihtiyaçlarına destek olmak, kültürel, sosyal ve sportif faaliyetler ile kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla kurulan AKBEM'lerdeaçıldığı günden bu güne 54 binin üzerinde çocuk eğitim görmüş.

ASMEK kendi içerisinde birçok yeni projeyi de desteklemiş. Çocuk etkinlik odaları da bunlardan biri. Sonra kütüphaneler. 10 binin üzerinde kitapla yaklaşık 5 bin 100 üyeye hizmet götürülmüş.

KADINLARLA BULUŞMA

Aslında tüm bunları konuşurken bir taraftan da Ebru Türel programını uyguladı. Sabah saatlerinde ekibiyle birlikte yola çıktı, havaalanı yakınlarında bir otelde Aksulu kadınlarla buluştu. Onlara bu projelerini anlatırken biz not aldık.

Ebru Türel'in merkezinde ASMEK kursları, yanı sıra engelliler, çocuklar ve yaşlılar var. katılımcılara yaptıklarını anlatırken bir şeyi ihmal etmiyor. Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet noktasında bölgeye yaptıklarını. Yollar, otobüs durakları, asfalt çalışmaları. Ama onun asıl derdi artık erzak yerine dağıtılan sosyal kartların gerçek ihtiyaç sahiplerini verilmesi ve evde hasta bakımları...

Böyle bir toplantının en güzel tarafı soru cevaplar. Kadınlar karşılarında Büyükşehir Belediye Başkanı’nın eşini bulunca ilçelerinde nerde sıkıntı varsa ortaya döküyorlar. Eskiden köy olup bugün mahalleye dönüşen yerleşim yerlerindeki ulaşım sıkıntılarından kadınların ilçede spor yapacakları bir merkezin bulunmaması gündeme geliyor. Belki aylardır Aksu Belediye Başkanı’na ulaştıramadıkları sorunlarını başkanlarının kucağına bırakırken takibini de Ebru Türel'e yaptırtıyorlar.

ÖZEL EĞİTİM OKULU

Büyükşehir Belediyesi'nin en anlamlı projelerinden birisi benim için Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi. Ebru Türel merkezin son yaptığı protokolü anlatırken mutluktan gözleri parlıyor. Artık engelli bireyler bu merkezde ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

Ebru Türel, Enelsa Endüstriyel Elektronik şirketi yetkililerini merkeze davet etmiş. merkezdeki atölyeler gezilmiş, buradaki engelli bireylerle konuşulmuş ve ortaya o müthiş proje çıkmış. Firmanın özellikle yaz aylarında ürettikleri hortum takımlarının paketleme ve etiketleme işlerinin öğrencilerle yapılabileceği görüşünde hemfikir olmuşlar. Ve Türkiye'de bir ilk başarılmış. Bundan sonrasını Ebru Türel şöyle anlatıyor...

“Bu proje özel bireylerin üretimde yer alması, hem meslek öğrenmeleri hem de özgüvenlerini kazanmaları açısından çok önemliydi. Rehabilitasyon merkezimizdeki iş atölyeleri bunun için uygun. Öğrencilerimiz burada zaten, sabun, hediyelik eşya gibi küçük üretimler yapıyordu. Engelli bireylerimiz özel sektör üretiminde de nasıl yer alabilir diye arayış içindeydik. Firmalarla görüşmeler yaptık. İşadamlarımızın da projemize destek vermesi ufkumuzu açtı. Bu imzaladığımız işbirliği protokolüyle bunun ilk meyvesini aldık. Türkiye’de ilk kez engelli öğrenciler sanayi üretiminde yer alıyor. Sosyal sorumluluk çerçevesindeki işbirliği için teşekkür ediyorum.”

Bu müthiş işbirliğinin arkası geldi, Ebru Türel’in girişimleri ve ekibiyle çalışmaları sonucunda Türkiye’nin en büyük kahve zinciri olan Bayramefendi Kahvecisi de müşterilerine yönelik “Kahvenin hikayesi” adını verdikleri içinde birkaç kahve tanesi bulunan üç ayrı cam şişeden oluşan şık bir hediyelik paketinin hazırlanmasını da bu merkeze verdi.

Anlaşmanın ardından özel bireylerin, büyük bir özenle hazırladıkları hediyelik kahve paketleri BayramefendiKahvecisi’nin 175 ayrı noktasında satışa sunulacak.

EV ZİYARETLERİNE DEVAM

Ebru Türel Aksulu hanımlarla sohbetinden sonra ekibiyle bölgeye geçti. Burada önceden tespit edilen evlere ziyaretler yapılacak. İlk eve birlikte gittik.Gökçiller ailesi, karı koca engelli, bir çocukları var aslan gibi. Yaşamlarını akülü araçlarıyla sürdürüyorlar. Dert dert üstüne gelmiş, belediyenin sosyal hizmetler noktasında yapabilecekleri veriliyor. Kanunların dışına çıkılmıyor, umutlandırıcı sözler verilmiyor. Ama insanlar yanlarında birilerini görmenin mutluluğunu yaşıyor.

Sonrası bir ev daha. Üç çocuklu bir aile. Üçü de engelli.

Daha akşama kadar sürecek bu ziyaretlere benim yüreğim fazla dayanmıyor. Dertli orda derman yanlarına kadar gidiyor. Herkesin bir hikayesi var onları da Ebru Türel dinliyor ben müsaade istiyorum.

HOŞGELDİN BEBEK

Doğum yapan annelere  en güzel hediye Ebru Türel'den geliyor, 'Hoşgeldin bebek'

Ebru Türel Antalya'da, Kaş'tan Gazipaşa'ya kadar doğumdan ölüm kader insanın yanında. Cenaze hizmetlerinde mezarlığa kadar Büyükşehir Belediyesi hem cenazenin hem de yakınlarının yanı başında. Cenaze evlerine götürülen çadırlar, masalar ve sandalyeler ile böylesine sıkıntılı bir günde omuz veriliyor.

Ebru Türel ve ekibi bu günlerde yoğun bir şekilde yenidoğan bebekler için dağıtacakları kitlerin hazırlıkları içerisindeler. Annelere Büyükşehir Belediyesi’nden dağıtılacak çantalar hazırlanıyor. Çantalarda bir annenin bebeği için ihtiyacı olan gereçlerin yanısıra bir de 'Bebeğin güncesi' kitabı verilecek. Ve üzerine 'Hoşgeldin bebek' yazılacak. Tabii ki Menderes Türel unutulmayacakmış. 'İyi gelecek'!...Bu proje ile 10 bin anne ve bebeğine ulaşılacak.

 

Haşmet ÖYKEN

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres