SON HABERLER :
Başkan Tütüncü: Montsuz, ayakkabısız öğrenci kalmasın Batı Antalya su altı misafirlerini bekliyor Antalyaspor 3 futbolcusunun doğum gününü kutladı Anamur'da kayboldu, Alanya'da ölü bulundu Konuksever'de çalışmalar yeniden başladı
/ RÖPORTAJ
Antalya esnafı zam fırsatçılığına tenezzül etmez
KONESKOOP Başkanı Kolpak, esnafın krizi fırsata çevirdiği iddialarının Antalya için geçerli olmadığını belirterek “Antalya esnafı Ahilik kültürünü benimsemiştir. Zam fırsatçılığına tenezzül etmez” dedi.

TİCARET Bakanlığı, döviz kurundaki artışı fırsat olarak görüp fiyatları artıran spekülatörlere yönelik 81 ilde eş zamanlı denetim başlattı. Antalya’da zam fırsatçılığıyla ilgili çok fazla şikayet almadıklarını belirten Konyaaltı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (KONESKOOP) Yönetim Kurulu Başkanı DuraliKolpak, “Ahilik kültürünü benimseyen esnafımız zam fırsatçılığına tenezzül etmez” dedi.

Türkiye’nin büyük bir ekonomik savaş verdiğini belirten Kolpak, “Dolar kurundaki dış müdahaleye dayanan artış bu ekonomik savaşın bir parçası. Maalesef kurdaki geçici dalgalanmaları fırsat olarak görüp fahiş zam uygulaması yapan işletmeler olduğunu basından takip ediyoruz. Döviz üzerinden ürün ve hizmet fiyatı belirlenmesi yanlış bir uygulama. Türkiye’deki hiçbir kurum ve kuruluş, Türk parası dışında ürün ve hizmet fiyatı belirleyemez” dedi.

CEZAİ YAPTIRIM UYARISI

Ürün ve hizmet fiyatlandırmasının "Tüketicinin Korunması Kanunu", "Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği" ve "Rekabetin Korunması Hakkında Kanun"a aykırı olmaması gerektiğini belirten KONESKOOP Başkanı Kolpak, “Aykırılık tespit edilen uygulamalara ilişkin bu mevzuatların cezai hükümleri çerçevesinde yaptırım uygulanır. Zaten Ticaret Bakanlığı bu konuyla ilgili çalışma başlattı. Döviz kurundan etkilenmemesine rağmen fiyatlarda artış yapılması aldatıcı ticari uygulamalar olarak değerlendirilecek” şeklinde konuştu.

‘ANTALYA ESNAFI TL’NİN YANINDA’

Antalya esnafının bu konularda duyarlı olduğunu belirten DuraliKolpak, “Zam fırsatçılığıyla ilgili şikayet ve duyum almıyoruz. Turizm kenti olmamıza rağmen dolar kuruna göre fiyatlandırma yapan yok denecek kadar azdır. Antalya esnafı Ahilik kültürünü benimsemiştir. Zam fırsatçılığına tenezzül etmez. Ekonomik savaşta Türk ekonomisine güvenir ve TL’nin yanında durur. Geçmişte olduğu gibi bugün de üzerine düşen görevi yerine getirir” diye konuştu.

Deniz TOPKAYA

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres