SON HABERLER :
Raylı Sistem’de ağ tamamlanıyor Antalya filmlerle tanıtılıyor 20 bin baş hayvanın aşıları karşılanacak 40 metrelik falezlerden ölümüne atlayışlar Demir adam, dünya şampiyonasına hazır
/ RÖPORTAJ
Dövizle kira mağdur ediyor
ATSO Meclis Üyesi Ahmet Nasırcılar, AVM’lerde dolar üzerinden kira ödeyen perakendecilerinzor durumda olduğunu söyleyerek, “Dolar üzerinden kira ödemek istemiyoruz” dedi.

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) 10.Grup (Deri, kürk ve ayakkabı) Meslek Komitesi Meclis Üyesi Ahmet Nasırcılar, AVM’lerde dolar üzerinden kira ödeyen perakendecilerin doların hızla yükselmesi nedeniyle zor günler geçirdiğini söyledi. Nasırcılar,”Dövizdeki yükselmeyle birlikte son bir ayda kiralarımız yüzde 15 arttı. Dövizin artışı tüm sektörleri olduğu gibi AVM’lerde döviz üzerinden kira ödeyen perakendecileri de olumsuz etkiledi. Bir kriz varsa hep beraber yaşamamız gerekiyor. Her mağazada en az 6-7 işçi çalışıyor. Maliyetlerimizi düşürmek için işçi mi çıkartalım” dedi.

PAREKENDECİ MAĞDUR

Son yıllarda kurda yaşanan artışların perakendecileri ciddi anlamda mağdur ettiğine dikkat çeken Nasırcılar, “Dövizdeki bu olumsuz gelişme karşısında kurun sabitlenmesi ya da AVM yatırımcılarının kirada indirim yaparak kiracıya yardımcı olmaları gerekiyor” dedi.  Antalya’da sadece birkaç alışveriş merkezi yönetiminin kiracıları ile bu sorunu karşılıklı diyalogla çözdüklerini diğerlerinin de sorunları duymadığını söyleyen Nasırcılar, “Kentimizde bulunan diğer AVM yatırımcılarının kimler olduğu, kur sabitlemesi yapan AVM’lerin olup olmadığı, kiralama işini kimlerin yaptığı, Odamız Ar-Ge Müdürlüğü tarafından bir araştırma yapılması ve araştırma sonucunun komitede tekrar değerlendirilmesi için yönetim kurulumuza sunduk ” diye konuştu.

YASA ÇIKARILMALI

Nasırcılar, hükümetin bir an önce bu konuya el atmasını ve dövizle yapılan kiralamaların sonlandırması için yasa çıkarmasını istediklerini ifade etti. Nasırcılar, “Dükkan sahiplerinin inisiyatifine bırakılırsa sorunumuz çözülmez. AVM’lerde milyonlarca insan ekmek yiyor. Başkanımız ilgili kurumlarla bu konuda görüşme yapıyor. Bu süreçte birçok arkadaşımız mağaza kapatmak zorunda kalacak ve birçok çalışan da işsiz kalacak. Yaşanan bu sıkıntıdan tüketici de etkilenecek” diye konuştu. (Deniz TOPKAYA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres