SON HABERLER :
Raylı Sistem’de ağ tamamlanıyor Antalya filmlerle tanıtılıyor 20 bin baş hayvanın aşıları karşılanacak 40 metrelik falezlerden ölümüne atlayışlar Demir adam, dünya şampiyonasına hazır
/ RÖPORTAJ
İnşaat sektörü krizde
İMO Antalya Şube Başkanı Mustafa Balcı, inşaat sektöründe maliyetlerin döviz kuruna bağlı olarak artması nedeniyle firmaların ciddi anlamda sıkıntı yaşadığını belirtti.

İnşaat Mühendisleri Odası(İMO) Antalya Şube Başkanı Mustafa Balcı, inşaat sektöründe ciddi anlamda kriz yaşandığını söyledi. Her sektörde yaşanan ekonomik sıkıntının inşaat sektöründe de görüldüğünü belirten Balcı, “İnşaatta kullanılan malzemelerin fiyatları doların artması ile birlikte artmış durumda. Kredi kullanan firmaların, kredi faizlerinin artmasıyla maliyetlerine yansıyan artışları da göz önünde bulundurursak, kayda değer bir fiyat artışı söz konusudur. Vatandaşın alım gücü, döviz ve kredi faizlerindeki artış kadar artmayınca, alım ve satımların yavaşlaması maalesef krizi tetiklemektedir” dedi.

HAREKETLİK YANILTMASIN

Tapu ve Kadastro’da alım ve satım konusunda hareketlilik yaşandığına dair söylentilerin olduğunu ancak bunların gerçeği yansıtmadığını söyleyen Balcı, “Zordaki firmaların kredi kullanabilmek için, eşe dosta satış yapmasının Tapu Dairelerindeki hareketliliği beraberinde getirdiğini düşünüyorum. Tapudaki alım ve satımlar bizi yanıltmasın” diye konuştu.

KONUT ALACAKLAR DÜŞÜNCELİ

2015 yılında Rusya ve Türkiye arasında yaşanan uçak krizinin etkilerinin hala devam ettiğini anlatan Balcı, “Rusya ile uçak krizinden sonra yaşanan sıkıntılar Antalya’da da konuta olan talebi azaltmaya başladı. Üstüne üstelik inşaat sektöründeki maliyetlerin giderek artması ve buna bağlı olarak konut fiyatlarının yükselmesi konut edinmek isteyenleri oldukça düşündürmektedir. Birçok firma önünü göremediğinden dolayı işlerini yavaşlatmış durumdadır. Gayrimenkul ihtiyaçlarında ileriye doğru öteleme söz konusu” diye konuştu. 24 Haziran seçimleri öncesinde konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi, sektöre bir parça hareketlilik getirmekle birlikte, konut kredisi faiz oranlarının seçimler sonrası yeniden yükselmesinin, elindeki kısıtlı imkanlarla konut almayı düşünen vatandaşlarımızı, bir değil bin kez düşünme noktasına getirdiğini, ifade etti. DENİZ TOPKAYA

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres