SON HABERLER :
Raylı Sistem’de ağ tamamlanıyor Antalya filmlerle tanıtılıyor 20 bin baş hayvanın aşıları karşılanacak 40 metrelik falezlerden ölümüne atlayışlar Demir adam, dünya şampiyonasına hazır
/ RÖPORTAJ
Kayıt dışı istihdam önlenmeli
ATSO Başkanı Davut Çetin, kayıt dışı istihdamın Türkiyegenelinde olduğu gibi Antalya’da da büyük bir sorun olduğunu söyleyerek, “Kayıt dışı ile mücadelede çok ciddi denetim mekanizması oluşturulmalı ve önüne geçilmeli” dedi.

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) Başkanı Davut Osman Çetin, kayıt dışı istihdamın Türkiye’nin olduğu kadar Antalya’nın da önemli bir sorunu olduğunu söyledi. Çetin, “Birçok sektörümüzde kayıt dışı çalışan işçiler ve denetlenmeyen işyeri şikayeti var. Düzgün çalışan küçük işletmeler, büyük şirketler kayıt dışı işçi çalıştıran işletmelerin arasında kalmış durumda” dedi.

Zincir marketlerin istediği zaman istediği ürünlerde promosyonla maliyetin altında satış yaptığını belirten Çetin, diğer tarafta da pazarda tezgahta ürünlerin vergi ödemeden, ücret maliyeti olmadan satıldığına dikkat çekti. Çetin,”Ekmek, kırtasiye, giyim hangi ürünü alsanız durum böyle. Bu yapı, cadde mağazası açma, fırın, kırtasiye açma, esnaflık yapma demektir” diye konuştu.

3 KİŞİDEN BİRİ KAYIT DIŞI

Türkiye’de her üç kişiden birinin kayıtdışı çalıştığını söyleyen Çetin, kayıt dışılığın vergilenmeden ve kayıt altına alınmadan ekonomiye de katkısının olmayacağını söyledi. Çetin, “Kayıt dışı hem işveren hem de işçi tarafından çok fazla uygulanıyor.  Kayıt dışının bir an önce denetlenerek kayıt içine alınması gerekiyor. Devletimizin belli şartlara işletmelere verdiği destekler var. Bu desteklerle küçük esnaf kayıt dışılığa son verebilir.  Ama nedense insanlar kayıt dışı çalıştırmak da direniyor.  Çok ciddi denetleme mekanizmasının uygulamaya konulması ve kayıt dışı istihdamın önüne geçilmesi gerekiyor” dedi. 

(Deniz TOPKAYA)

 

 

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres