SON HABERLER :
Antalyaspor'da hedef 3 puan Tekvandocu gençlerden 26 madalya Kaş CHP'de istifa Başkan Uysal: Balbey haklarını koruyacaktır Başkan Sözen'den 14 Şubat jesti
/ RÖPORTAJ
Toptancı Hal Suriyeliye kaldı
Antalya Toptancı Hal Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan, halde çalışacak Türk işçi bulamadıklarını söyledi. Akcan, “İşverenler Suriyeli işçi çalıştırmak zorunda kalıyor” dedi.    

ANTALYA Toptancı Hal Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan, bu sezon da tarımın başkenti Antalya’da üreticinin yaşadığı sıkıntıların fazla olması nedeniyle sorun yaşadıklarını belirterek, birçok firmanın da çalıştıracak işçi bulamadıklarını söyledi. Toplumun tembelliğe doğru sürüklendiğini ifade eden Akcan, çoğu vatandaşın yorulmadan masabaşında çalışarak para kazanmak istediğini ifade etti. İşsizlik sıkıntısının yaşandığına ancak işsiz insanların da iş beğenmediğine dikkat çeken Akcan, “Toptancı Hali’nde mesai geç saatlerde başladığı için kimse çalışmak istemiyor. Firmalarımız bünyelerinde çalıştıracak işçi bulamıyor. İş istemeye gelen vatandaş işsiz ama biraz zor işte çalışmak istemiyor. Firmalar mecbur işlerini yürütebilmek için Suriyelileri çalıştırmak zorunda kalıyor” dedi.

‘SURİYELİLERE MAHKUM’

İlerleyen süreçte firmaların çalıştırmak için Suriyeli işçi de bulamayacağını ifade eden Akcan, ”Firmalar çalıştıracak Türk işçi bulamayınca Suriyelilere mahkum kalıyor. Bu bizim ve iş veren firma sahipleri için çok büyük bir problem. Suriyeli işçilere sigorta yapılamadığı için kayıt dışı çalışıyor. Firmaların ya da Suriyelilerin başına bir iş geldiğinde altından kalkamayacak sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Toptancı Hali’’nde yaşanan işçi sorununa bir an önce çözüm bulunmasını istiyoruz” diye konuştu.

Nuray ÇAKAR

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres