SON HABERLER :
Festival coşkusu 'Romeo ve Juliet' büyüledi Kaleiçi’nde yoga Mankenler moda şovunda Dünya Şampiyonu serada çalışıyor
/ RÖPORTAJ
Turizme KADIN eli değdi!
Turizm Festivali iddialı geliyor. Kentin vizyon sahibi kadınlarının damgayı vuracağı Turizm Festivali için dünyanın dört bir yanından yüzün üzerinde kadın turizmci kentimize geliyor. Ne zaman mı? 20 Nisan’da.

Simru SİLAHTAROĞLU

Antalya’nın ilk Turizm Festivali kapıda. 20-23 Nisan tarihleri arasında yapılacak Festival’e başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ATSO, AKTOB, TÜRSAB, TOBB Antalya Kadın Girişimci Kurulu, Turizm İl Kültür Müdürlüğü, Devlet Opera Balesi, ANEX, NOVUM,AGNE Tur gibi pek çok Tur Acenteleri omuz veriyor. Ve de Turizm Festivali Projesiyle ilgili açıklamaları ilk duyuran da EKSPRES Gazetesi oluyor.

İşte Proje budur!

Tamda bu ifadenin yerine oturduğu bir Festivale hazırlanıyor Antalya. Nedir bu Turizm Festivali. Kendi içerisinde dinamikleri olan, yelpazesi geniş olan ve de ‘Turizm Projesi işte budur’ dedirten bir Festival. Bir ilk olan Turizm Festivali için kentin vizyon sahibi Sivil Toplum Kuruluşları ve kurumlar, Kadınlar Çiçek Açıyor Antalya Turizm Projesi Yürütme Kurulu Başkanlığında harekete geçti. 20-23 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan Turizm Festivali’nin Proje paydaşları ise başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, AKTOB, ATSO, TOBB Antalya Kadın Girişimci Kurulu, ANEX, NOVUM, AGNE Tur Akdeniz Üniversitesi, TÜRSAB, Kent Konseyi, Gazeteciler Cemiyeti, ANFAŞ, IWSA, Turizm Acenteleri, Turizm İl Kültür Müdürlüğü, Devler Opera ve Balesi de Turizm Festivali için elini taşın altına koyan kuruluşlar. Hal böyle olunca da Turizm Festivali elbette iddialı geliyor!

Proje nasıl doğdu?
Söylemeliyim ki, Turizm Festivali Projesinin fikir annesi TOBB Antalya Kadın Girişimci Kurulu üyesi İş kadını Hatice Bozkurt. Vizyon sahibi, Antalya söz konusu olunca kabına sığamayan, yapılması gerekenleri profesyonelce irdeleyerek çözüm üreten, üretirken de boyundan büyük projelere imza atan bir hemcinsim Bozkurt. Antalya’nın Turizm Festivali ile yine bir ilke damga vuracağı Festivale, dünyanın dört bir yanından 100’ün üzerinde kadın turizmcinin katılacağını açıklayan Proje Yürütme Kurulu Başkanı ve Koordinatörü Hatice Bozkurt, Festivali anlatırken ‘Biz, Antalya turizminde bir inovasyon yapılması gerektiğine inandık ve de farklı bir bakış açısıyla Turizm Festivali Projesini hazırladık’ diyor. Ve devam ediyor.

Turizm Festivali Projesi nedir?

‘Öncelikle şunu söylemeliyim ki; Kadınlar Çiçek Açıyor Antalya Turizm Festivali Projesi, kendi içinde dinamikleri olan tamamen özgün ve de bize ait bir projedir. Ve de Antalya’da Turizm Festivali ilk kez tarafımızdan düzenleniyor. Bunun da altını çizmek istiyorum. Festival 20-23 Nisan tarihleri arasında 2 gün olarak projelendi. Birinci gün, Turizm Buluşması. Bu buluşmada, projeye destek veren turizmciler ile diğer kurum ve kuruluşlar bir araya gelerek ikili görüşmelerde bulunacak. Ayrıca, turizm acenteleri ve tur operatörleri ile proje sponsorlarının tanıtım stantlarında turizm hizmetlerinin tanıtımı yapılacak. İkinci gün buluşması ise bir anlamda Kültür Buluşması olacak. Ve Aspendos Antik tiyatro, Kaleiçi ve Karaalioğlu Parkında Antalya’nın tarihi kültürü tanıtılacak konuklarımıza. Ulusların birleştiği bu mozaik ile dünyaya Antalya Markası, dünya kadınlarının ve kültürlerin buluşma noktasıdır mesajı verilecek. Festival kapsamında Almanya, Hollanda, İngiltere, İsviçre, Rusya, Ukrayna, Slovakya, Çin gibi daha sayamadığım pek çok ülkeden 100’ü aşkın kadın turizmci, Antalya Turizm Festivalinde buluşacak.’

Festivali düzenlemekteki amacınız nedir?

‘Bu projenin genel amacı, Antalya Markası’nın turizm tanıtımlarına iş kadınlarının katkısını sağlamak. Ve dünya ülkelerinden davet edilecek yabancı kadın turizmcilerin, Türk Turizmciler ve Antalya halkı ile buluşarak sosyal ve ticari ilişkiler geliştirecekleri bir Turizm Festivali düzenlemek. Tarihi geçmişimizi referans göstererek, Antalya’ya,dünya üzerinde kültürlerin kaynaşmasını sağlayacak bir misyon üstlendirmek. Antalya Markası’nı, dünya kadınlarının ve kültürlerin buluşma noktası yapmak.’

Ve de!

‘İki sezondur ciddi boyutta kriz yaşayan kent turizmine, Kadınlar Çiçek Açıyor Antalya Turizm Projesiyle destek vermek. Tabii destek aldığımız kurum kuruluşlar ve turizmcilerle birlikte. Bu bağlamda dünyanın dört bir yerinden davet ettiğimiz turizmcilere kentimizin halkını kültürüyle, yaşam tarzıyla, gelenek görenekleriyle tanıtmak istiyoruz. Şunun altını çizmek isterim ki; Festivaller halkın uzağında olmamalı. Halkla, halkın kültürüyle iç içe olmalı’.

Projenin diğer ayağı nedir?

‘Evet Projenin diğer bir ayağı da dünya üzerinde çiçeğin en çok yakıştığı kent olarak Antalya’yı göstermek. Turizm Kenti unvanına sahip olan Antalya’nın Çiçeklerin Kenti unvanını da hak ettiğini anlatmak. Ve de Antalya’nın dünyada çiçeğin en yakıştığı kent olduğunu kanıtlamak. Bu konuda yola çıkarken de ‘Antalya Çiçeklerin Kenti’ sloganını benimsedik. Şimdi konuyu biraz açalım. Bilindiği gibi 2015 yılında Kanada’da yapılan Uluslararası Çiçek Açan Şehirler yarışmasında, Antalya Büyükşehir Belediyesinin yürüttüğü Kaleiçi Hıdırlık sokaktaki Çiçek Açan Antalya Projesi, Beş Çiçekli Altın Şehir ödülünü aldı ve Dünya birincisi oldu. O halde neden Çiçeklerin Kenti unvanını da almayalım.’

Peki Projenin hedefi nedir?

‘Bu projenin ana hedefi, Antalya Markası’nın ve turizm potansiyelinin tüm dünya turizm pazarlarında yeniden tanıtılmasına kadınların katkısını sağlamak. Bu nedenle dünya genelinde turizm sektöründe faaliyet gösteren Turizmci ve İş Kadınları ile Türk Turizmciler ve Türk halkı arasında turistik, kültürel ve sanatsal etkinlikler aracılığıyla sosyal ve ticari ilişkiler geliştirerek Antalya’nın çok yönlü tanıtımını desteklemek. “Kadın ve Çiçek” temasını kullandığımız bu festival aracılığı ile Uluslararası kadın turizmcilerin Antalya’nın doğal ve turistik zenginliklerini tanımasını, huzurlu ve güvenli bir destinasyon olduğunu görmelerini sağlamak. Ve Turizmin tanıtımına uzun vadede katkı koymak. Bu hedefe uygun olarak dünyanın çeşitli ülkelerinden davet edilecek yabancı tur operatörleri ve turizm acentelerinden kadın turizmciler, turizm basını temsilcileri ve kendi ülkelerinin Turizm Bakanlıkları yetkilileri ile şehir içinde yapılacak zengin bir festival programı içinde Antalya ve kent turizmini tanıtmak.’

Ve sosyal sorumluluk etkinlikler neler?

‘Antalya Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile hazırlanan Karaalioğlu Parkı’nda kurulacak kermes düzenindeki stantlarda; ZİÇEV ve IWSA işbirliği ile; Antalya’da yaşayan ev hanımı ve işletme sahibi kadınların kermes düzeninde ürünlerini tanıtması ve pazarlaması hedeflendi. Kermes stant satışından elde edilen gelirin bir kısmı ZİÇEV Vakfına, bir kısmı IWSA Uluslararası Kadınlar Dayanışma Derneği aracılığı ile üniversite öğrencilerine burs verilmesi için bağışlanacak. Ayrıca, TOBB Antalya Kadın Girişimci Kurulu İşbirliği ile 05-13 yaş kız çocuklarının ilk ticari deneyimlerini Anneleri ile birlikte yaşayabilmeleri için IWAB Festival Alanına kurulacak olan Anne-Kız Standında, kendi ürettikleri ya da hazır aldıkları ürünleri satıp ilk paralarını kazanarak, iş hayatı ile ilgili bir vizyon oluşturmaları hedeflendi. Antalya’nın gelecekte film endüstrisinin önemli merkezlerinden biri olması hedefine uygun olarak; Projemize sponsor olan okullarda kız öğrencilere ve annelerine kısa bir eğitim vererek, 13-18 yaş arası kız öğrenciler için hazırlanan kısa film ve fotoğraf yarışması düzenleyip, bu konuya ilgili olan genç kızlarımıza sinemacılık sektöründe bir vizyon oluşturmak ve şehirde sinemacılık sektörü için farkındalık yaratmaları sağlanacak’. Ve son olarak altını çizmeliyim ki; Turizm Festivalimiz gelenekselleştirilerek her yıl kutlanacak. Ekspres Gazetesi’ne ve size katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum’.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 33 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres