SON HABERLER :
Diş Hekimliği Fakültesi, mezunlarını verdi Çevreci Komşu Kart, sağlık hizmetinde de kullanılacak Kumluca Devlet Hastanesi, 2023 yılında hizmete açılacak Otomobille çarpışan motosiklet sürücüsü yaralandı Finikeliler, Cumhuriyet Meydanı’na kavuşuyor
/ SAĞLIK
​Çocuk sahibi olmak için acele edin
(DHA) - ANTALYA'da seminere katılan Eurofertil Tüp Bebek Merkezleri Genel Direktörü Eda Öncü, çocuk sahibi olabilmek için acele edilmesi çağrısında bulundu.

Antalya'da Muratpaşa Belediyesi, Anadolu Hastanesi ve Eurofertil Tüp Bebek Merkezleri işbirliğinde 'Günümüzde Tüp Bebek' konulu toplantı yapıldı. Ağırlıklı bebek sahibi olamayan çiftlerin katıldığı toplantıya ilgi düşük oldu. 25'e yakın kişinin katıldığı toplantıda Eda Öncü, ayda ortalama 500 civarında tüp bebek denemesi yaptıklarını açıkladı. Çocuk sahibi olamayan çiftlere seslenen Öncü, “Nerede olursanız olun, eğer çocuk sahibi olamıyorsanız, lütfen acele edin. Yani erken davranmak, bu işin en önemli kısmı. Çünkü geç kaldıkça bebek sahibi olma olasılığı düşüyor. Bunda genetik de etkili. Erken menopoza girme, yumurta rezervinin azalması, bunların hepsi faktör" diye konuştu.

Anadolu Hastanesi'ndeki tüp bebek merkezini işleten Eurofertil Tüp Bebek Merkezi'nin medikal direktörü Yrd. Doç. Dr. Tonguç Gündüz de bebek sahibi olamayan çiftlere seminer verdi. Yrd. Doç. Dr. Gündüz, dünyanın ilk tüp bebeğinin 1978 yılında dünyaya geldiğini söyledi. Bugün dünyada bu yöntemle dünyaya gelen milyonlarca insan bulunduğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Gündüz, dünyada her 7 çiftten birinin bebek sahibi olamadığını anlattı. Çocuk sahibi olamamamanın 2 kişiyi tutan tek bir hastalık olduğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Gündüz, yaşa göre gebelik oranlarına bakıldığında 20 ile 30 yaş gebelik şansının yüzde 60-65 seviyelerinde olduğunu söyledi. 30 yaşından sonra bu oranın düşmeye başladığını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Gündüz, şöyle konuştu:


“Yaş 35'lere geldiğinde yüzde 45'lere düşer. 40'lı yaşlara geldiğimizde bu oran belirgin olarak azalır. Örneğin 44 yaşında yüzde 1 ile 5 arasındadır gebelik şansı. 45 yaş ve üzerinde ise gebe kalma şansı yüzde 1'in de altındadır. O yüzden biz 45 yaş ve üzeri hastayı tüp bebeğe almak istemeyiz. 45 yaş üzerindeki bir kadının eve bebek götürebilme olasılığı 100 binde 1 ile milyonda 1 arasındadır. Yine de tedaviye giren hastalar var. 47-48 yaşlarında da hastalarımız oldu tek tük de olsa. Mucizeyi yakalama isteğinden kaynaklanıyor."

20-35 yaş arasında tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerin kaliteli bir embriyo transferiyle dördüncü denemesinin sonunda yüzde 80-90'ının gebe kalabildiğini anlatan Gündüz, hastanın maddi ve manevi dayanıklılığının da önemli olduğunu sözlerine ekledi.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found