SON HABERLER :
CHP'nin Antalya adayı Muhittin Böcek Soğuksu’da ceza kabusu Öğrencilere yetenek testi Bisiklet tutkunları Akdeniz'de buluştu Kepez’de amatör denizcilik eğitimi
/ SAĞLIK
Burun ameliyatında amaç ‘rahat nefes’

BURUN ameliyatları; burun tıkanıklıklarını gidermek nedeniyle yapıldığı gibi, sadece estetik amaçla da yapılabiliyor. Bazı durumlarda en önemli amacın hastayanefes aldırmak olduğu unutulabiliyor. Estetik kaygılarla, aşırı agresif cerrahiler uygulanarak, burun hacminin gereğinden fazla azaltılması hastada nefes darlığına yol açabiliyor.  Bu nedenle burun ameliyatı öncesinde, cerrahın burnun içyapısıyla ilgili bilgi sahibi olması ve burnun iç yapısınıayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiş olması büyük önem taşıyor. Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Oğuz Yılmaz burun ameliyatları hakkında bilgi verdi.

KÜÇÜK OLAN DEĞİL, NEFES ALDIRAN BURUN GÜZELDİR           

Burun ameliyatlarında estetik ve işlevsel girişimler bir bütündür.Bu yüzden her hasta için uygun olan tedavi biçimi belirlenmelidir. Burun estetiği iki amaçlı yapılabilir. Birincisineburunda kemer, burun ucu düşüklüğü, burunda eğrilik gibi kişisin görsel algısıyla ilgili problemlerde başvurulur. İkinci ameliyat da burnun iç kısmında hastanın nefes alıp vermesini engelleyen burun eti büyüklüğü, kemik eğrilikleri, kronik sinüzit gibi rahatsızlıklarda yapılmaktadır. Burnun iç kısmına yapılan müdahaleler hastanın rahat nefes alıp vermesini sağlayamayacaktır. Bu yüzden burnun dış kısmında eğrilik olan hastalarda, içten yapılacak olan işlemin rahat nefes alıp verişi sağlayamayacağı söylenerekburnun içinin ve dışının birlikte yapılması önerilmektedir.

DENEYİMLİ HEKİMLERE BAŞVURUN!

Burnun çok küçük ve büyük olmasının yanı sıra, burnun fonksiyonel olarak en uygun şekilde çalışabilmesi önemsenmektedir. Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Bölümü’ne başvuran hastaların çoğunluğu nefes alma problemiyle gelmektedir. Burun kemiğindegörülen eğrilikler, en yaygın tıkanıklık nedenleri arasında yer almaktadır. Bu tür eğrilikler, yerleşim yeri ve tıkayıcı özellikleri açısından hastaya göre değişiklik gösterebilmektedir.Hastalar burnun iç kısmında yer alan problemleri düzelttirirken, burun görüntünün de değişmesi istemektedir. Burun görüntüsünün düzeldiği fakat solunum şikayetlerinin devam ettiği durumlarla da karşılaşılabilmektedir. Burun ameliyatlarının yeniden yapılması ilk ameliyata göre çok daha zordur. Bu nedenle burun ameliyatlarının kesinlikle deneyimli hekimler tarafından yapılması büyük önem taşımaktadır.

BURUN EĞRİLİKLERİ 30 DAKİKADA GİDERİLİYOR

İki teknikle yapılan burun ameliyatlarında kapalı teknik burnun ön kısmında kesi olmadan tamamen içeriden yapılır. Açık teknik ise burnun uç kısmından küçük bir kesiyle yapılmaktadır. Burun içinde problemli noktalara ulaşılabilmesi açık yöntemle yapılan ameliyatlarda daha kolay olmaktadır. Deformasyonun sadece burun içinde olduğu durumlarda, septoplastiyöntemiyle burun içindeki eğrilikler, sadece 30 dakika ile 1 saat arasında süren basit müdahalelerle düzeltilmektedir. Öte yandan eğrilik ve çeşitli deformasyonların burun dışında da görüldüğü kişilerde, rinoplastiyöntemine başvurularak ameliyat ve iyileşme süresi biraz daha uzayabilmektedir.

BURUN AMELİYATINDAN SONRA;

  • Kemikler kaynayıncaya kadar darbe almamaya dikkat edin
  • Burun içinde oluşacak kabuklanmalar için doktorun vermiş olduğu sprey ve damlaları kullanın
  • Kemikler kaynamadığı ve kemiklerde çökmeye neden olacağı için 3 ay boyunca güneş gözlüğü takmayın
  • Burunda ve çevresinde çillenme veya cilt dökülmesini engellemek için ilk bir ay güneşle direk temastan kaçının  HABER MERKEZİ
ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres