SON HABERLER :
Başkan Uysal: Kapasite 2 katına çıktı Tek ve çift haneli tezgahlar birer hafta çalışacak 'Adınız cinayete karıştı' diyerek, yaşlı kadını dolandırdılar ASAT Nisan'da su sayaçlarını okumayacak Vali Karaloğlu’ndan "Milli Dayanışma Kampanyası"na destek
/ SAĞLIK
Soğuk havanın kiloya etkisi
Kışın soğuk havanın etsikiyle birlikte vücudumuz ısınmak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor. Beynimizin gönderdiği ‘acıktım’ sinyaline kulak verince de kilo almamız kaçınılmaz hale geliyor

KIŞIN kilo almak birçok bireyin ortak sorunudur. Bu durumun en önemli nedeni vücudumuzun ısısını koruyabilmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar ve beynimize "acıktım" sinyali verir. Fazla yemek yemenin önüne geçebilmek için her acıktığınızda su içebilirsiniz. Su midede hacim kaplayarak tokluk hissi yaratır.

 

Diyetisyen Remziye Merve Çoban, D vitamini eksikliğinin de kilo alımına neden olduğunu söyledi. Çoban, “Güneş ışınlarından az yararlanma sonucu gelişen D vitamini eksikliği kilo alımını tetikler. D vitamininin yüzde 90-95'i güneş ışınlarının etkisiyle deride sentez edilir. Kış günlerinde 25 dakika, yaz günlerinde 15-20 dakika, güneş kremi sürmeden güneşe çıkmak gerekmektedir. D vitamini içeren gıdalar ise; balık, balık yağı, karaciğer, peynir, yumurta sarısı ve süt ürünleridir. Kış mevsiminde güneş ışınlarının azalması kişileri mutsuzluğa itebilir ve bu durum genetik yatkınlığı olan kişilerde depresyonu tetikleyebilir. Daha iyi hissedebilmenin çözümü ise genellikle akşam saatlerinde tüketilen tatlı ve hamurlu gıdalarda bulunur. Metabolizma hızının düştüğü akşam saatlerinde yediklerimiz vücutta depolandığı için de kilo artışı kaçınılmaz hale gelir” dedi.

“Düşük kalorili sağlıklı ara öğünleri tercih etmek bu durumda en iyi çözümdür” diyen Çoban, “Yatmadan 2 saat önce tüketeceğiniz meyve ve süt ürünleri kan şekerinizi dengelemektedir. Gece açlığınızı bastırmak için yağlı ve kalorili besinler yemek yerine, 1 avuç sade beyaz veya sarı leblebiyi tercih edebilirsiniz” diye ekledi.

HAREKETİN VE EGZERSİZİN AZALMASI

Soğuk havalarda; egzersiz yapma isteğinin sıcak ortamlarda zaman geçirme ve atıştırmaya dönüşmesi, önemli bir sorun halini alıyor. Hareketsizlik nedeniyle harcadığımızdan daha fazla enerji alımı nedeniyle kilo alınıyor. Diyetisyen Remziye Merve Çoban, “ Kış mevsiminde kilonuzu korumanız için haftada en az 3 gün 45'er dakika egzersiz yapmaya özen göstermek etkili olacaktır. Kış aylarında günlerin kısa olması, yeme düzenini bozarak öğün atlanılmasına sebep olur, bunun sonucunda da karbonhidrat tüketme isteği artar. Kilo almamak için pirinç pilavı, erişte, makarna, börek, hamur işleri gibi rafine karbonhidratlar yerine; bulgur pilavı ve kuru baklagiller gibi düşük glisemik indeksli besinlerin tercih edilmesi daha faydalı olacaktır” dedi. (HABER MERKEZİ)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres