SON HABERLER :
GENÇLEŞTİREN 10 SİHİRLİ BESİN! KONSERVE YAPARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 5 MADDE SESİMİZİN DÜŞMANI 8 HATALI ALIŞKANLIK Sosyal medyadan polise hakaret eden muhtar adliyede Çuval çuval getirip bardak bardak satıyorlar
/ SAĞLIK
AMELİYATLA HEM KİLO VERDİ HEM BOYU UZADI
Memorial Hastanesi’nde obezite cerrahisi ile 1 senede 60 kilo veren 30 yaşındaki Zafer Bulut, tüm hastalıklardan ve kullandığı ilaçlardan da kurtuldu.

30 yaşındaki Zafer Bulut,tüm çocukluk ve gençlik çağını aşırı kilolu olarak geçirdi.Bulutkilolarından rahatsız değildi fakat 20’li yaşlarda sağlık sorunları birer birer kendini göstermeye başladı. Bulut’ta sırasıyla diyabet, kolesterol ve karaciğer yağlanması şikayetleri başladı. Birkaç denemeyle şekeri hayatından çıkararak beslenmesine dikkat eden Bulut, kilo verdi fakat verdiği kiloları fazlasıyla geri aldı. 30 yaşında geri aldığı kilolardan dolayı hastalıkları da artarak devam eden Zafer Bulut, obezite cerrahisi olmaya karar vererek Memorial Antalya Hastaneleri Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan’a başvurdu. Zafer Bulut,geçirdiği obezite cerrahisi ameliyatı sonrasında 1 senede 60 kilo verdi ve tüm hastalıklarından ve kullandığı ilaçlardan kurtuldu.

Şeker, kolesterol ve karaciğer yağlanmasıile erken tanıştı

İnşaat sektöründe çalışan İstanbul doğumlu 30 yaşındaki Zafer Bulut, kilolu geçen çocukluk çağından sonra kiloları nedeniyle sağlık sorunları yaşamaya başladı. 23 yaşında diyabet hastası oldu ve kötü kolesterolü bir türlü düşmüyordu. Devam eden süreçte karaciğerinde yağlanma saptandı. Kilo vermediği sürece hastalıkları nedeniyle ilaç kullanmak durumundaydı. Birkaç defa diyet yaptı ve kilo verdi fakat diyeti devam ettirmediği için verdiği kiloları tekrar geri aldı. 30’lu yaşlarına yaklaşırken artık kendini beğenmemeye, alışveriş yaparken zorlanmaya ve içine kapanmaya başladı. Bulut, 30 yaşında hem sağlık sorunlarından kurtulmak hem beğeneceği bir bedene kavuşmak için obezite cerrahisi olmaya karar verdi.

Hastalıklarımdan kurtulmak istedim

Kilolarından kurtulmak isteyen Zafer Bulut, 6 ay boyunca ameliyat hakkında araştırma yaptı. Araştırmaları sonucunda 2016 yılının Mayıs ayında Memorial Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan’a başvurdu. Zafer Bulut ameliyat kararı için şunları söyledi; “Kilolu olma düşüncesi beni hiçbir zaman rahatsız etmedi. Çocukluğumda da bana gürbüz çocuk derlerdi. Fakat bir yaştan sonra vücut olarak kendimi beğenmemeye başladım. Her şeyden önemlisi genç yaşta birçok hastalıkla uğraşmaya başladım ve bu moralimi çok bozdu. Diyetle sağlıklı olmayı başaramadım. Bu nedenle ameliyat olmaya ve kullandığım ilaçlardan kurtulmaya karar verdim.”

Bedenen küçüldü, boy olarak büyüdü

140 kiloyken ameliyata giren Zafer Bulut 1 sene sonunda 60 kilo vererek 80 kiloya düştü. Verdiği kilolardan dolayı hayat standardının çok değiştiğini belirten Bulut, sözlerine şöyle devam etti: “Kiloluyken yapamadığım fiziksel aktiviteleri artık yapabiliyorum. Yürüyüşüm değişti. Resmen organlarım yenilenmiş gibi hissediyorum. Önceden beni görenler 40 yaşında olduğumu düşünürlerdi, artık yaşımdan da küçük gösterdiğimi söylüyorlar. Boyum kiloluyken 1.85 cm’di. Şimdi ise 2 cm daha uzadım çünkü sırtımdaki kiloların verdiği ağırlıklar gitti ve duruşum değişti. 30 yaşından sonra bedenen küçüldüm ama boy olarak büyüdüm.”

Kalp hastalığı ya da inme kaçınılmaz olabilirdi

Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Alihan Gürkan, Bulut’un tedavi süreciyle ilgili olarak “Hastamız çok genç yaşta kilo nedeniyle birçok hastalıkla uğraşıyordu. Karaciğer yağlanması olduğu için öncelikle o yağlanmanın azalmasını sağladık. 10 gün sıvı beslenmenin ardından ameliyatı gerçekleştirdik. Ameliyat olmadan önce kan şekeri 300’lerdeyken şimdi 100’lere düştü. Kolesterolü tamamen normal düzeylerde seyrediyor. Eğer bu ameliyatı olarak fazla kilolarından kurtulmasaydı tansiyon, kalp ve inme gibi birçok hastalık kapısını çalacaktı. Sadece kilo vererek tüm hastalıklarından kurtulması mutluluk verici.” diye konuştu. HABER MERKEZİ

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 33 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres