SON HABERLER :
"850 dersliğe ihtiyacımız var" Hasan Subaşı’dan bütünşehir önerisi ‘Eski sisteme geri dönülsün’ World Winners Cup Antalya’da başladı Bulut: Zor bir sürece girdik Yıkılan surlar onarılmadı
/ SAĞLIK
AÜ'de 6 ayda 135 nakil
AÜ Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde yılın 5 buçuk aylık diliminde 100 böbrek ve 35 karaciğer nakli yapıldı

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Hastanesi Organ Nakli Merkezi Organ Nakil Koordinasyon Birim Sorumlusu Nilgün Bilal, merkezde 2018 yılında 236 böbrek ve 56 karaciğer nakli yapıldığını söyledi. Bu yılın 5.5 aylık diliminde 100 böbrek ve 35 karaciğer nakli yapıldığına işaret eden Bilal, yapılan nakiller içinde 7 çocuğun babalarına böbrek, 2 çocuğun ise karaciğer bağışında bulunduğunu belirtti. Bilal, merkezlerinde 2010 yılından bu yana 62 karaciğer hastası ve 63 böbrek hastası babanın çocuklarının bağışladığı organlarla hayata tutunduğunu ifade etti.

BABASINA CAN OLDU

AÜ Organ Nakli Merkezi'ndeki oğuldan babaya en son nakil, 16 Haziran Pazar günü Babalar Günü'nde gerçekleştirildi. Afyonkarahisar'da oturan Üzeyir Memiş (55), ayaklarında şişme ve yüksek tansiyon şikayetleri nedeniyle geçen yıl hastaneye başvurdu. Yapılan muayene sonrasında Memiş'e, kronik böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. 3 çocuk babası Üzeyir Memiş'in üç çocuğu da verici olmak için test yaptırdı. Testler sonunda oğlu Mustafa Memiş'in (27) verici olmasına karar verildi.

AÜ Hastanesi Başhekimi ve Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı ve ekibi tarafından yaklaşık 3.5 saat süren operasyon sonunda Üzeyir Memiş'e, oğlu Mustafa Memiş'in bağışladığı böbrek başarılı bir şekilde nakledildi. (DHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres