SON HABERLER :
Muhtarlıkta 28 yılın öyküsü Buse 26 gündür bulunamıyor 'Aspendos Yılı'na turizmci desteği Tütüncü projelerini 25 Şubat’ta tanıtacak Sinan Çarşısı’nda çalışmalar bitiyor
/ SAĞLIK
BU UYGULAMALAR BEBEĞİNİZİ HAYATA BAĞLIYOR
Erken doğum, çoğul gebelik, annenin diyabetli olması,zor doğum sonucu oluşan beyin vediğerorgan hasarları gibiyüksek risk faktörlerini taşıyanbebekler, hayata sağlıklı bir başlangıç yapmak için yenidoğan yoğun bakım ünitelerindegelişmiş düzeyde bakıma alınıyor. Yoğun bakım ihtiyacı olan bebekleregerekli tüm desteğin sağlandığı bu ünitelerin tedavi başarısında bebek, aile ve doktor ilişkisinin sağlıklı kurulması büyük önem taşıyor.

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk, Yenidoğan Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu, yenidoğan yoğun bakımın önemi hakkında bilgi verdi.

Bu zorlu süreci sağlıkla atlatabilirsiniz

Birtakım risk faktörlerinin ortaya çıkması nedeniyle erkendoğan bebeklerin tedavisi, yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde yapılmaktadır. Henüz dünyayagelmek için hazır değilken, anne karnındakihayatını erken sonlandırıp yoğunbakıma alınan,annebabaşefkatinden ve bakımından bir süreliğine mahrum kalan bebeklerin ilerikiyaşamında ailesiylegüvenli ve sağlıklıbir bağ kurmasınınsağlanması gerekmektedir.Bu dönemde sadece bebekdeğil, ailede onunla birlikte aynı süreci, en az onun kadar yoğun yaşamaktadır.Aileler,yenidoğan yoğun bakım sürecinde öncelikle bebeklerini kaybetme korkusu, hasta bebeği kabullenme zorluğu, bebeklerinin yaşaması ve bakımı için tanımadıkları kişilere güvenme zorunluluğuyla karşı karşıya kalmaktadır.

Ekip desteği çok önemli!

Aileler, bu dönemde diğer çocukların bakımı, erken lohusalık problemleri,kendini yetersiz hissetme, aile içi desteksorunları gibi birçok farklı problemle mücadele etmekdurumunda kalmaktadır.Aileler, doktor ve hemşireler tüm gerekli bakımları yapsa da bebeği yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi gören annelerinin3’te birinde akut stres bozukluğu görülmektedir. Hem hastasına hem de tedavi edilmesi gereken hastalığa odaklanmış olan yoğun bakım ekibinin tüm iş yüküne karşın ailelerin gereksinimlerini bilmesi ve bunları karşılamak için yardımcı olması çok önemlidir..

Bu süreçte aile;

- Doğru bilgilendirilmeli,

- Bebeğin bakımı ve tedavi kararlarına dahil edilmeli,

- Bebeğe yakın olma, ona dokunma ihtiyacı karşılanmalı,

- Bulunduğu ortamını izleme, denetleme ve bebeği koruma isteği göz önünde bulundurulmalı,

- Çocuğuyla ilişkisini sürdürmek isteyen annenin sütünü verilmesi sağlanmalı,

- Yenidoğan ekibi tarafından olumlu algılanma ve motive edilmedir.

Hem anne hem de bebek için kanguru bakımı önem taşıyor

Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi gören bebekler, akranlarının aksine anne kokusunu doyasıya içlerine çekememektedirler. Ancak bu bebeklerin gelecekte ruh sağlığının olumsuz etkilenmemesi için “kanguru bakımı” adı verilenyöntem çok önemlidir. Bu şekilde hem anne bebeğine hem de bebek annesine kavuşmuş olur. Bu bakımın annenin sütünün gelmesi, mental motor ve organ gelişiminin hızlanması gibi birçok katkısı vardır. Ayrıca anneyi bebeğin bakımına dahil etmek, onun çocuğuna bakabildiğini hissedip, kendisini yeterli görmesine de yardımcı olmaktadır. Bu düşünceden hareketle bez değiştirme, bebeği temizleme, beslenmenin sağlanması gibi birçok göreve hem anne hem de baba dahiledilmelidir.

Bebekler 7/ 24 güvenli ve şefkatli ellerde

Bebeğinin bir an önce sağlığına kavuşup, taburcu olacağı anı bekleyen anneler, günler boyuyoğun bakım ünitesinin kapısında alacağı güzel bir haber için beklemektedir. Bu noktada aileye gerçek bilgilerin iletilmesi ve bebeğin durumuyla ilgili hiçbir şeyin saklanmaması gerekmektedir.Sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için ailelerin de sabırlı ve anlayışlı olmaları gerekmektedir.Bunun yanı sıra aile günün belirli saatlerinde rahatça bebeğini görebilmekte, ihtiyaçlarını giderebilmektedir. Onun şefkatli bir ortamda 7/ 24 gözlem altında olduğu bilinmelidir.  (HABER MERKEZİ)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres