SON HABERLER :
Konyaaltı Sahili'nde güneşlenen tek turist MEST Projesi en çok çocukları sevindiriyorlar Büyükşehir, İsmail Baha Sürelsan'ı anıyor Fırtına seralara zarar verdi Aynı gün hayatını kaybeden ikiz kardeşler toprağa verildi
/ SAĞLIK
Duacı’da yeni sağlık merkezi
Alkol ve madde bağımlılarını tedavi etmek amacıyla kurulan Reha Life Bütünleyici Sağlık Merkezi’nin tanıtım toplantısı Duacı Mahallesi’ndeki tesislerde yapıldı.

ANTALYA’DA Ayka Vital adıyla alkol ve madde bağımlılarını tedavi etmek amacıyla kurulan ve daha sonra ismini Reha Life olarak değiştiren sağlık merkezinin tanıtım toplantısı Duacı Mahallesi’ndeki tesislerde yapıldı. Çok sayıda basın mensubunun katıldığı toplantıda konuşan Reha Life’ın yöneticilerinden fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Dr. Kazım Doğan, merkez hakkında bilgi verdi. Kurtuluş anlamına geldiği için tesise ‘Reha’ ismini verdiklerini anlatan Doğan, amatem merkezlerindeki tedavinin ardından hastaların rehabilite edilmesi noktasında Türkiye’nin önemli eksikleri olduğunu ve kendilerinin bu sorunu çözmek istediklerini dile getirdi. Doğan’ın ardından söz alan Reha Life doktorlarından Psikiyatrı Cem Taylan Erden ise Reha Life’ın insanların yeniden hayata kazandırılması noktasında çok önemli bir kurum olduğunu belirtti ve bireylerin topluma kazandırılması noktasında kilit bir rol oynayacaklarını anlattı.

DEZAVANTAJLI GRUPLAR

Uzman Dr. Kazım Doğan, tesislerde madde bağımlıları, yaşlılar ve engelli bireyler olmak üzere 3 gruba hitap ettiklerini söyledi. Tesis içerisinde 17 suit ve 155 çift kişilik odanın bulunduğunu anlatan Doğan, “Reha Life Bütünleyici Sağlık Merkezi, yüzde 100 engelli bireylere uygun dizayn edildi.  Oyun salonları ve ibadethane gibi insanların zaman geçirebilecekleri alanlar mevcut. Hastalarımız güvenliği ve sağlığı bizim için en önemli unsur. Yatak başlarında acil buton düğmeleri mevcut. Olası bir durumda hemşire en kısa sürede misafirimizin yanında olabiliyor” dedi.

‘ULUSLARARASI KABUL GÖRDÜK’

Yaşamın kıyısına gelmiş insanların yeniden topluma kazandırma noktasında Reha Life’ın çok önemli bir misyon üstlendiğine dikkat çeken Doğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Şu an ülkemizde 3 milyon kullanıcı var. Bu durum, toplum genelinde 10 milyon kişiyi etkiliyor ve ne yazık ki bu rakamlar her geçen gün artıyor. O yüzden bizim gibi kurumlar önemli. Tesisimiz uluslararası kabul gördü. İsveç ve Hollanda ile sözleşmeler imzaladık ve test grupları gelip burada tedavi gördüler. Ancak ülkemizde yaşanan terör saldırıları sonrası şimdilik hasta göndermeye ara verdiler. Üzülerek söylüyorum ki Türkiye’deki bürokrasi bazı gelişmelere engel oluyor. Hala Sağlık Bakanlığı’ndan onay almayı bekliyoruz.”

YÖNETMELİK HAZIRLANIYOR

Bu tarzda tesislerin ülke ekonomilerine çok önemli katkılarının olduğunu belirten Doğan, hükümetin de bir an önce bu konuda bir yol haritası çizmesi gerektiğini anlattı. Brezilya ekonomisinin yüzde 17’lik kısmını bu sektörde faaliyet gösteren kurumların oluşturduğunu belirten Doğan, Sağlık Bakanlığı’nın yakın zamanda bu tür kuruluşlar için bir yönetmelik çıkaracağını ifade etti. Doğan, “Bu yönetmelik açıklandıktan sonra hasta giderleri için devletle anlaşma imzalayabileceğiz. Böylelikle bağımlı vatandaşların tedavileri daha kolay olacak. Şimdilik özel bir kuruluşuz diyebiliriz”

BÜTÜNCÜL TEDAVİ

Bağımlılığın önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğuna dikkat çekerek konuşmasına başlayan Psikiyatrı Cem Taylan Erden, her madde kullanan kişinin bağımlı olmadığını söyledi. Asıl tedavinin hastanın maddeyi yeniden kullanmasını engelleyerek başladığını anlatan Erden, sözlerine şöyle devam etti: “Bedeni yeniden sağlığa kavuşması önemli. Biz Reha Life’de bütüncül rehabilitasyon yapmayı hedefliyoruz. Psikiyatri tedavi, fiziksel tedavi, ergoterapi ve beslenme, doğa unsurlarının içinde olduğu bir bütüncül sistemden bahsediyorum.Burada öncelikle bireysel sağlığa önem veriyoruz. Sonrasında kişinin aileyle olan ilişkilerini düzeltmesine yardımcı oluyoruz ve son olarak bireyi topluma kazandırıyoruz.”

EN AZ 3 AY SÜRMELİ

Madde bağımlılarının tedavisi noktasında basına da çok önemli bir görevler düştüğünü söyleyen Erden, yapılacak haberlerde kullanılan dilin bu tür hastaları kışkırtmaması ve korkutmaması gerektiğini söyledi. Tesislerde güçlü bir medikal ekibin olduğunu da anlatan Erden, “Burada kardiyoloji uzmanından sosyal hizmet uzmanına, hemşireye kadar her alanda tıbbi destek verebilecek alanının uzman isimleri var. Türkiye’de birçok amatem de böyle kadro yok. Bu bizim için önemli bir artı. İnsanlar buraya geldiklerinde hastalıklarının seviyelerine göre en az 3 ay tedavi öneriyoruz. Bu süre elbette uzayabilir. Tamamen hastanın elinde. Şu an tüm masraflar dâhil aylık 10 bin TL civarında bir ücret talep ediyoruz.” diyerek sözlerine son verdi.

Tanıtım toplantısı, çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.(Abdullah ÖZKAN)

 

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found