SON HABERLER :
Kızılay Genel Başkanı Kınık: "Her yıl 500 bin ton ekmek çöpe atılıyor" Bakan Çavuşoğlu: "Tüm dünyada FETÖ'cü hainlerin ensesindeyiz" Kepez Kitap Fuarı yeniliklerle geliyor Ünlü modacılardan Antalya çıkarması ‘Mavi Bayrak’ta dünya birincisiyiz
/ SAĞLIK
Kalp hastalıkları kadınlar arasında hızla yayılıyor
Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Nuri Cömert kalp ve damar sağlığının korunması için dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bilgiler verdi.

TÜRKİYE’DE ve dünyada ölüm nedenlerinin üçte birini kalp hastalıkları oluşturuyor. Göğüs ağrısı, eforla gelen tıkanma hissi ve kol uyuşması gibi belirtiler yaşanmasa bile,kalp ve damar hastalıkları riskinin günümüz koşullarında ne kadar yüksek olduğunun akılda tutulması gerekiyor. Her beş erkekten biri kalp hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirirken, kadınlarda bu oran her 8 kişiden biri olarak dikkati çekiyor.Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Nuri Cömert, kalp ve damar sağlığının korunması için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

 

MENOPOZ SONRASINA DİKKAT

Ülkemizde yaklaşık 3,5 milyon kalp hastası bulunmaktadır ve her yıl 150 bin yeni kalp hastası bu sayıya eklenmektedir. Avrupa ülkelerinin yaklaşık dört katı fazla olan bu çarpıcı rakamların artmasındaki neden; aşırı stres, hareketsiz yaşam, obezite, kan şekeri, kan basıncı yüksekliği ve yoğun sigara kullanımı olarak gösterilmektedir.

Kalp hastalıkları her yaşta görülebildiği gibi; erkeklerde 45 yaş sonrası ve kadınlarda menopoz döneminin ardından daha sık ortaya çıkmaktadır. 60 yaş üzeri her 100 kişiden 87’si kalp hastalıkları nedeniylehayatını kaybetmektedir. Orta yaş erkeklerde kalp damar hastalığı, kadınlara oranla 2-5 kat daha sık görülmektedir. Menopoz sonrası dönemde bu oranlar, kadın ve erkekte eşitlenir. İleri yaşlarda kalp hastalıkları kadınları daha çok etkiler hale gelmektedir.

YAŞAM TARZINIZI DEĞİŞTİRİN

Düşük ve orta gelirli sosyoekonomik duruma sahip bireylerde kalp hastalıkları daha sık görülmektedir.Kalp hastalığı tanısının geç konması, tedaviye uyumsuzluk ve yoğun sigara kullanımı başlıca nedenler arasında gösterilmektedir. Az gelişmiş ülkelerde kalp hastalıklarından ölüm oranları % 80’lere ulaşmaktadır. Düşük-orta sosyoekonomik düzey artık bir risk faktörü sayılmaya başlanmış ve böylelikle tedavide daha agresif yöntemler izlenilmesi söz konusu olmuştur. Kalp hastalıklarının önemli bir bölümü önlenebilir gruptadır.Bir kişinin beslenme ve yaşam tarzını değiştirmesiyle; stres, hareketsiz yaşam,obezite, kolesterol yüksekliği gibi risk faktörleri ortadan kalkmaktadır.

ÇOCUKLAR DA RİSK ALTINDA!

Yapılan çalışmalar kalp damar hastalığı yatkınlığınınçocukluk çağından itibaren başladığını göstermektedir. Çocukluk çağında daha çok anne karnında kalp ve damarların gelişim bozukluğuna bağlı olarak kalp delikleri,kapak veya damarların uygunsuz yerleşimi gibi hastalıklar daha sık görülmektedir. Hiçbir şikayeti olmayan çocuklar için de risk değerlendirmesi yapılmalıdır. Ailede kalp hastalığı öyküsü varsa, çocuk kilolu ve hareketsiz bir yaşam sürüyorsa kalp kontrolleri okul döneminde başlamalıdır. Erken tanı ve tedaviyle gerekli önlem alındığında, kalp hastalığı olan çocuklar da sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam edebilir.

KORUNMAK İÇİN ÖNERİLER

  • Sigarayı bırakın: Sigara kullanıyorsanız kalp krizi geçirme riskiniz 2 kat artmaktadır
  • Tuz kullanımı azaltın: Tuz kullanımı yüksek kan basıncı ve dolayısıyla kalp hastalığı sebebidir
  • Sağlıklı beslenin,kilonuzu takip edin: Dengeli ve düzenli beslenmek,yediklerinizin farkında olmak kilo almanızı engelleyecektir
  • Hareketinizi arttırın: Haftada 5 gün, 30 dakika düzenli yürümek kalp sağlığınızı korumaktadır.
  • Kan basıncınızıve kolesterol seviyenizi kontrol altında tutun
  • Stresten mümkün olduğunca uzak durun
  • Aile öykünüzü araştırın: Diğer aile bireylerinde olan kalp hastalığı,şeker hastalığı, yüksek tansiyon,kolesterol yüksekliği riski arttıran faktörler arasındadır
  • Kalp hastalıklarının hangi belirtilerle ortaya çıktığı hakkında bilgi sahibi olun

YILDA 1 KEZ KALP KONTROLÜ

Kalp damarlarının tıkanıklık seviyesi yüzde 70’in üzerine çıkmadığı zaman belirti vermeyebilir. Hatta %70’in üzerindeki darlıklarda da şikayet hissedilmeyebilir.  Kardiyolojik checkup programları ile kalp ve damarlarla ilgili şikayete neden olacak durumlar ortaya konmakta ve önlenmesine yönelik tedbirler alınmaktadır. 40 yaş üzeri kadın ve erkekler yılda bir kez kardiyolojik kontrollerden geçmelidir. Kişi; ailesel olarak kalp hastalıkları açısından taşıdığı risk faktörleri, şeker hastalığı, tansiyon ve kolesterol gibi eşlik eden diğer hastalıklara göre checkup programlarına alınmalıdır. Kardiyolojik tetkikler, kişiye özel yapılmalıdır. Uzmanlar kardiyolojik checkup’da kişisel ayrımları yaptıktan sonra yine kişiye özel egzersiz programları da düzenleyebilir. (HABER MERKEZİ)

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres