SON HABERLER :
Tatile gelir gelmez soyuldular Koronavirüs testi kuyruğu tepkisi Köpeklerde banyo sevinci Korkutan yangın kontrol altına alındı Başkan Polat’ın durumu iyi
/ SAĞLIK
Kurban Bayramı’nda beslenmeye dikkat!
Antalya Yaşam Hastaneler Grubu Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Mine Şatana Kurban Bayramı’nda beslenme tavsiyeleri verdi. Şatana bayram esnası ve sonrasında yapılması gerekilenleri bir bir anlattı

Kurban bayramına sayılı günler kaldı. Bayramın gelmesi ile et tüketimi de artışa geçecek. Bayram ziyaretlerinde sık sık et ve ikram edilenleri yiyecek olanlar için Antalya Yaşam Hastaneler Grubu Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Mine Şatana bazı beslenme tavsiyelerinde bulundu. Eti tüketme yollarını anlatan Şatana bayram esnasında ve sonrasında da beslenirken dikkat edilmesi gerekilenleri aktardı.

 

ETİ TÜKETME YOLLARI

Antalya Yaşam Hastaneler Grubu Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Mine Şatana Kurban Bayramı’nda beslenme nasıl omalı sorusunun yanıt vererek,  “Yaklaşan bayramla birlikte birçoğumuzun kırmızı et tüketimi normalden bir hayli fazla olacak. Kırmızı et iyi bir protein kaynağı olmakla birlikte fazla tüketilmesi durumunda şişmanlık, tansiyon, kalp-damar ve mide rahatsızlıkları gibi birçok sağlık problemine yol açabilir. Bu nedenle tüketiminde aşırıya kaçmamalı ve uygun olan yöntemlerle pişirilmelidir. Et için en uygun pişirme yöntemleri haşlama, ızgara, fırın yada tencere (sebzeli), yağsız kavurma olabilir. Izgara uygun koşullarda yapılırsa sağlıklı bir yöntem. Uygun bir yöntem için et ile ateş arasında en az 10 cm'lik bir boşluk olmalı ve ateş harlı değil, şiddeti azalmış olmalı. Harlı ateşte içi iyi pişmemiş etler, içerdikleri bazı bakteriler nedeniyle çeşitli sağlık problemlerine yol açabilirler. Bakterileri ölmeyen etlerle beslenenlerde, ishal, mide iltihabı, kusma ve hatta düşük ile sonuçlanan hamilelikler olabilir. Sakatat, organ etleri ve kıyma buzdolabında en fazla 1-2 gün, parça etler ise 3-4 gün dayanabilirler. Daha uzun bekleyecek etler, dondurularak saklanmalıdır. Donmuş etler oda ısısında değil, buzdolabında yada mikrodalga fırında çözdürülmelidir. Buzluktan çıkan etler hemen kullanılmalı, asla tekrar dondurulmamalıdır” bilgisini verdi.

 

 BESLENMEDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

“Mümkünse et tüketiminizi tek öğünle sınırlayın ve diğer öğünde sebze yada kurubaklagil yemeği yiyin” diyen Şatana, “Et yemeği masanızdaki tek çeşit olmasın. Öncesinde çorba yada hafif bir zeytinyağlı yemek ile tüketin. Etin yanında yiyeceğiniz  salata ve yoğurt (yada ayran), et yemeğinin daha küçük bir porsiyonuyla doymanızı sağlayacaktır. Pilav olarak piriç yerine bulguru tercih edin. Bulgur( yada karabuğday) yüksek protein ve posa içeriği sebebiyle daha doğru bir tercih olacaktır. Ağır bir yemekten sonra bir de tatlı yiyerek fazla kalori almayın. Çay yada kahveyi yemekten yarım yada 1 saat sonra tüketin. Ara öğün olarak taze yada kuru meyve ve küçük bir avuç kadar fındık-fıstık-badem yiyebilirsiniz. Bayram süresince su içmeyi ihmal etmeyin. Sade su tüketiminiz 2 lt kadar olmalıdır. Bayramda çok uzak olmayan mesafelere yürüyerek gidin ve fırsat buldukça spor yapın. İkram edilen yağlı yiyecekleri ve tatlıları mümkün olduğunca geri çevirin, çikolata yerine mümkünse kuru meyve yiyin” şeklinde konuştu.

 

BAYRAM SONRASINDA DİKKAT EDİLECEKLER

Kırmızı et tüketimi yoğun olacağından, et tercihi olarak balık, tavuk yada hindi seçilmesi gerektiğini belirten Şatana, “Öğünleriniz etsiz sebze ve kurubaklagil yemeği ağrlıklı olsun. Her zaman yaptığınız aktiviteyi iki katına çıkarın. Su tüketimizi artırın, içkiyi çok az için. Tatlı ve karbonhidratlardan uzak durun; meyve ve ekmek tüketimizi ise azaltın. Unutmayın, özel günlerde normal beslenmenizde yapacağınız artışlar, size kilo fazlası olarak dönecektir. Önerilere uyamadınız ve kilo aldınızsa kısa süre içinde bu kiloları vermeye gayret edin. Kısa sürede alınan kilolar daha kolay verilir. Eğer üzerinden zaman geçer ve kilolar yerleşirse çok daha fazla çaba sarfetmeniz gerekebilir” tavsiyelerinde bulundu.

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres