SON HABERLER :
Aşı sırası eczacılarda Balbey Projesi, şehir plancılarına anlatıldı Polis 2'nci şüpheliyi de yakaladı Kayak merkezleri kış tatilinde ilgi odağı Otomobil, traktöre çarptı: 2 ölü
/ SİYASET
​Demir: Antalya sevdalısıyım
Akdeniz Üniversitesi'nin rektör adaylarından Prof. Dr. İbrahim Demir, keyifli sohbette kara çadırda doğan bir yörük çocuğu olarak 4-5 yaşlarında dedesiyle birlikte inek otlattığı günlerden, Antalya'yı bile lisede görmüş bir köy çocuğu olarak üniversiteyi okuduğu İstanbul'la ilk karşılaşmasına kadar hayatıyla ilgili pek çok detayı anlattı.

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve rektör adayı Prof. Dr. İbrahim Demir, sohbete dördüncü dönem rektörlük seçimleriyle ilgilendiğini, 2004 ve 2008 yıllarında bir başka adayla birlikte aktif çalıştığını, 2012 yılında ise aday olduğunu anlatarak başlıyor. 2004 yılındaki rektörlük seçimlerine müdahil olduğu zaman bir Antalyalı olarak kendisine rahatsız eden husus olduğunu belirten Prof. Dr. Demir, şunları anlattı:

"Antalya ve üniversite birbirine küskün duruyordu. Antalyalı üniversitenin sadece hastane kısmından faydalanıyordu. Oysa ki üniversite sadece hastaneden ibaret değil. Hedefimiz Antalya ile üniversiteyi kaynaştırmaktı. Bu hedef hala devam ediyor çünkü değişen bir şey olmadı. 2004'te rektör olan Prof. Dr. Mustafa Akaydın'ın kendi çizgisi nedeniyle hem Antalya ile hem siyasi iktidarla kavgalarından dolayı üniversite onun döneminde ciddi anlamında duraksama yaşadı. 2008'de yeni bir yönetim geldi. Ben de o yönetimin içindeydim. Bir yıl başhekimlik sonra da rektör yardımcılığı görevini üstelendim. Katılımcı demokratik bir ekip ruhuyla üniversiteyi yöneteceğimizi varsayıyorduk. Bir ekip olarak yola çıkmıştık. Ama rektör olarak belirlediğiniz kişi ekip çalışması değil tek adam yönetimini benimsedi."
Görevden uzaklaştırılan rektörün tavırlarının istişareden uzak ve emredici bir tavra dönüşmesi, üniversitenin kamuoyuna yansıyan olumsuzluklarının kokularının o dönemde ortaya çıkması sonucu 2010'da istifa ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Demir, “O kokuları hissettiğinizde neden o zaman konuşmadınız" şeklindeki soruya ise “Çünkü bir kişi için öğretim üyelerini tek tek gezmişsiniz, onun adına oy istemişsiniz, bu kişi rektör olduğu zaman üniversite şöyle güzel yönetilecek böyle demişsiniz" diye yanıt veriyor.

TANIYAMADIĞIMIZ KİMLİĞE BÜRÜNDÜ

Prof. Dr. İbrahim Demir, “Neden rektör olunca her şey değişti sizce? Yola çıktığınızda tanımıyor muydunuz? Yanılmış mı oldunuz?" sorusuna şu yanıtı veriyor:
“Kişiyi tanımak için bazı şeyler yapmak gerek. Ya para vereceksiniz ya makam vereceksiniz ya da birlikte bir seyahat edeceksiniz. Biz kendisine bir makam verdik. O makamı ben ve bir arkadaşımız hediye ettik çok çalışarak. Ama o makama gelince bizim asla öngörmediğimiz asla tanıyamadığımız bir kimliğe büründü."

İTİBAR VE İMAJIMIZ YERLERDE

AÜ'nün yapılan güzel işlerle ülke gündemine gelen bir üniversiteyken son 1 yılda olumsuzluklarla gündeme gelmesiyle ilgili olarak ise Prof. Dr. İbrahim Demir, “Üniversiteye 1997'de uzman doktor olarak geldim. O günkü AÜ ile şimdiki AÜ'yü kıyasladığım zaman alt yapı, fiziki mekanlar, öğrenci sayısı, akademik kadro ve bir çok bakımdan ülkedeki olağan gelişmeler ve büyümeyi burada da aynen görüyoruz. Ama son dönemde beni ve tüm öğretim üyelerini üzen AÜ imajının ve itibarının yerlerde sürünüyor olması. Önceden gıpta edilen, sürekli övgüler alan bir üniversiteyken şimdi imajımız yerlerde sürünüyor. Tüm öğretim üyeleri bunun moral bozukluğu, motivasyon kaybı, bıkkınlığı ve üzgünlüğünü yaşıyorlar. Manevi alandaki yıkımın bir an önce rehabilite edilmesini istiyorlar" diyor.

'KARA ÇADIRDA DOĞMUŞUM'

Antalya'nın Serik İlçesi'nde doğan Prof. Dr. İbrahim Demir “Nasıl bir çocukluk yaşadınız?" sorusunu yanıtlarken gülümseyerek “Benim doğumum çadırdır. Ben bir yörük çocuğuyum. Kara çadırda doğmuşum. Ebem de babaannemdir" diyor. İkisi bebekken hayatını kaybetmiş 7 erkek kardeşin 5'incisi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Demir, çocukluk yıllarını şu sözlerle anlatıyor:
“Hayvancılıkla geçinen bir Yörük ailesinde doğdum. İlkokulu köyde, ortaokulu Serik Ortaokulu'nda, liseyi ise Antalya Lisesi'nde okudum. İlkokula başlamadan önce 4-5 yaşlarındayken ailem hayvancılıkla geçinen bir aile olduğu için rahmetli dedemle birlikte inek gütmek görevlerim arasındaydı. Sabah erken saatte kalkıp inekleri götürüp otlağa bağlayıp eve döndükten sonra önlüğümü giyip ilkokula giderdim. Okul çıkışı yine koşa koşa görevimin başına giderdim. Eve döndüğümde de ne kadar ders çalışabilirsem o kadar ders çalışıyordum. O dönemde köylerde çocukları usta yanına vermek önemliydi. Yani kısa yoldan meslek edinsin diye bir tamirci yanına verilirdi. Babam da beni bir mobilyacı yanına vermek istedi ama ben okumak istediğimi söyledim. Köy yerinde bilinen meslekler doktorluk, öğretmenlik, mühendislik, savcılıktır. Ben de doktor olmak istiyordum. Hayalimdi yani."

ANTALYA'YI LİSEDE GÖRDÜ

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Prof. Dr. Demir, “İstanbul'a gidene kadar büyük şehir görmüş müydünüz?" sorusuna içtenlikle “Ben Antalya'yı bile lisede gördüm" yanıtını veriyor. Üniversite sınavında sadece İstanbul yazdığını vurgulayan Prof. Dr. Demir, bunda bir öğretmeninin 'Üniversite İstanbul'da okunur' sözlerinin etkili olduğunu söylüyor.

ÖĞRENCİYKEN EVLENDİLER
Eşi Kadın Doğum Uzmanı Dr. Figen Demir ile sınıf arkadaşı olduklarını anlatan Prof. Dr. Demir, “Eşim Kayserili. Ama o İstanbul'u biliyordu. Çünkü dedesi ve anneannesi İstanbul'da yaşadığı için biliyordu. Benim gibi değildi. Tıp Fakültesi 2'nci sınıfta tanıştık, 5'inci sınıfta evlendik. Öğrenciydik evlendiğimizde" diyor.
“Eşim, ciddi anlamda elini tuttuğum ilk kız arkadaşımdır" diyen Prof. Dr. İbrahim Demir, 26 yıllık evli olduklarını söylüyor. İki kızları olduğunu belirtirken 22 yaşındaki Gizem'in Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okuduğunu, 14 yaşındaki Deniz'in ise İstek Koleji'nden mezun olduğunu anlatıyor.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres