SON HABERLER :
Oktay; CHP bir bataklık Antalya Körfezi'nde denizanası yoğunluğu Bir Türkü Bir Hikâye Bir Oyun Orman personeli eğitimden geçti Minik dostlara sağlık hizmeti
/ SİYASET
‘Hepsi iftira hepsi yalan’
Büyükşehir Belediyesi’nin Nisan ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan Başkan Menderes Türel, Konyaaltı ihalesine yönelik yapılan eleştirilere sert bir dille yanıt verdi ve ‘’Söylenenlerin hepsi yalan, hepsi iftira’’ dedi.

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı Olağan Meclis Toplantısı, Başkan Menderes Türel Başkanlığı’nda Büyükşehir Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantıya meclis üyelerinin yanı sıra Akdeniz Sanayi Sitesi esnafı da büyük ilgi gösterdi. Yoklama, açılış ve Belediye Meclisi’nin Mart ayında aldığı kararların okunmasıyla başlayan meclis toplantısı, encümen üyelerinin belirlenmesine yönelik kapalı usul oy kullanma işlemi ile devam etti. Ak Partili meclis üyeleri Mesut Kocagöz 69, Ruhi Beşiktaş 51, Enver Aputkan 64, Can Kasapoğlu 62 ve İsmail Afşar 56 oy alarak encümen üyesi seçildi.

TUNCER İHALEYİ SORDU

Meclis, grup sözcülerinin gündem dışı konuşmalarıyla devam ederken CHP Grup Sözcüsü Cansel Tuncer, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e bazı sorular yöneltti. Tuncer, Konyaaltı Sahili'ndeki işletmeler için Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı ihaleyi eleştirirken ihale şartnamesi ile serbest piyasa ekonomisinin engellendiğini ve akıllarda soru işareti kaldığını dile getirdi. Alanya’nın Mahmutlar Beldesi’nde toplu taşıma ile ilgili sorunların olduğunu belirterek sözlerine devam eden Tuncer, bu bölgede konuyla ilgili hangi çalışmaların yapıldığını sordu.

‘HERKESE EMANET EDEMEZDİK’

Tuncer’in sorularına yanıt veren Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Konyaaltı Sahili’nin Antalya’nın pırlanta gerdanlığı olduğunu anlattı. Konyaaltı Sahil Projesi’nin sadece Antalya’nın değil tüm Türkiye’nin projesi olduğunu ifade eden Başkan Türel, ‘‘Yap-işlet-devret modeliyle yapalım dedik ancak kimse ihaleye katılmadı. Kolları sıvadık ve yapımına başladık. Konyaaltı Sahili’ni güzelleştirmemiz gerekiyordu. Daha birkaç yıl öncesine kadar kriminal olayların adresiydi. Adli vakaların yoğun yaşandığı bu bölgeyi her trilyon bastırana emanet edemezdik’’ diye konuştu.

‘ÖĞRENDE GEL’

Konyaaltı Sahili’nin bir turizm işletmesi gibi yönetilmesi gerektiğini düşündüklerini ifade eden Başkan Türel, şunları söyledi: ‘’Bu yüzden ihale şartlarını zorlaştırdık. Burada en az bin 500 yatak kapasiteli bir otel işletmesi ve A grubu seyahat acentesi olması şartlarını koştuk. Ayrıca bir ortaklık olursa bir firmanın yüzde 51 payı olmasını istedik. Bu şartlar eleştiriliyor ancak rekabet koşulları oluştu. Sadece Antalya’da bu şartlara haiz 15 firma var. Türkiye genelinde bu rakam 50-150 arası. Hangi akıl ve mantıkla bir firmayı tarif ettiğimiz söyleniyor. Bu eleştirileri yapanlar siyasetin, ticaretin içerisinden gelen insanlar. Ben o kişilere ‘öğren de gel’ diyorum.’’

‘HEPSİ YALAN, HEPSİ İFTİRA’

Söylenenlerin hiçbir dayanağı olmadığını anlatan Başkan Türel, ‘Kim bilgi istedi de vermedik’ diye sordu. ‘’Anlatılanların hepsi hikaye, hepsi yalan, hepsi iftira’’ diyen Türel, ‘’İhaleden birkaç gün önce 6-7 firma bedelini ödeyip şartnameyi aldı. İhale şartlarına uygun firma olmasalar para verip şartnameyi almazlar herhalde. Ben de çok isterdim daha fazla firma katılsın. Biz, kimseye gelmeyin demedik. Gidip firmalara sorsunlar neden katılmadıklarını. Geçmişte bu modelle Muhittin Böcek de yaptı. 2012 yılında Baki İnşaat’ın ödediği bedel 62 bin 873 lira 93 kuruştu. Biz, 8 milyon 500 bin liraya yaptık. Siz hesap edin, benim hesap makinem kaç kat arttığını şaşırdı’’ diye konuştu.

Bugüne kadar diğer belediyelerin tek firmayla ihale ettiği çok proje olduğunu belirten Başkan Türel, şunları söyledi: ‘’Büyün hepsinin listesi bende var. Bu işi tüm belediyeler yapıyor. Onlar da mı adrese teslim? Bu bir suç ise siz de o suçu işlediniz. İhalenin uygun olmadığını düşünüyorsanız gereğini yapın. Çamur at izi kalsın mantığıyla olmaz. Yaptığımız her işin arkasındayız. Antalya’yı gözümüz gibi koruyoruz. ‘’

‘REKABET ORTAMI OLUŞMADI’

Başkan Türel’in konuşmasının ardından söz alan Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise Türel’in ‘ihaleden elde edilen gelir’ ile ilgili sözlerine yanıt verdi. Kendilerinin projeyi yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirdiklerini ancak Büyükşehir Belediyesi’nin projeyi yapıp sonrasında devrettiğini belirten Başkan Böcek, ‘’Bu nedenle ihale kazançlarını karşılaştırmak doğru değil. Konyaaltı Sahili ihalesinde rekabet ortamının oluşmadığını düşünüyorum. Konyaaltı Sahili’ndeki bin yataklı büyük oteller sırf şartname nedeniyle ihaleye giremedi. Bunda siyaset yapacak bir şey yok. Sadece düşüncelerimi söyledim’’ dedi.

‘ALNIMIZ AÇIK’

Başkan Böcek’in ardından yeniden söz alan Başkan Türel, 2 ihaleyi aynı kefeye koymadığını, şeffaf bir ihale yaptıklarını ve iyi bir gelir elde ettiklerini söyledi. Konuyla ilgili yargı yolunun açık olduğunu belirten Türel, ‘’Her yerde hesabımızı veririz.  Alnımız açık’’ dedi. Tuncer’in ulaşım sorusuna da yanıt veren Başkan Türel, ‘’Yeni sistem hizmete geçti. Herkes memnun. Ulaşım esnafı ile işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Ancak bu sistemi kurmak 3-4 yılımızı aldı. Alanya’da da titiz bir çalışma yürütüyoruz. Bu sorunu Alanya’da da çözeceğiz’’ şeklinde cevapladı.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da Konyaaltı için yapıcı önerileri olduğunu aktardı. Uysal, "Eğer Konyaaltı'nda idari disiplin koymazsanız hukuken değil ama fiilen vatandaş oradan yararlanamaz. Otoparkın yetersiz olduğunu düşünüyorum. Zaaf noktaları konuşulmazsa vatandaş mağdur olabilir" diye görüş bildirdi.

KOMİSYONLAR BELİRLENDİ

Konuşmaların ardından komisyonların belirlenmesine geçildi. Plan ve Bütçe Komisyonu, İmar Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu, Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu ve Ulaşım Komisyonu’na 6’sı Ak Partili, 2’si CHP’li ve 1’i MHP’li olmak üzere 9’ar üze belirlendi. İsim Verme Komisyonu ve Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonlarında ise 3’ü Ak Partili, 1’i CHP’li ve 1’i MHP’li 5’er üye seçildi.

SANAYİ’NİN İMARI DEĞİŞTİ

Komisyonların belirlenmesinin ardından Akdeniz Küçük Sanayi Sitesi’nde yer alan alnın imar değişikliğine ilişkin madde görüşüldü. Sıralamada 70’inci sırada olan madde, sanayi esnafının kalabalık oluşu ve zaman kaybetmemeleri için 11’inci sıraya çekildi. İmar değişikliği, oy birliğiyle kabul edilirken alınan kararın ardından esnaf, Başkan Türel’i ve meclis üyelerini ayakta alkışladı. Akdeniz Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Mehmet Öztürk karar için Başkan Türel ve meclis üyelerine teşekkür etti. (Abdullah ÖZKAN)

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres