SON HABERLER :
Oktay; CHP bir bataklık Antalya Körfezi'nde denizanası yoğunluğu Bir Türkü Bir Hikâye Bir Oyun Orman personeli eğitimden geçti Minik dostlara sağlık hizmeti
/ SİYASET
Antalya’da seçim ‘güvenli’ geçecek
24 Haziran seçimleri öncesinde ‘Seçim Değerlendirme Toplantısı’ yapan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, seçim sürecinin güvenli bir şekilde tamamlanması için gerekli tedbirleri aldıklarını açıkladı.

ANTALYA Valisi Münir Karaloğlu, 24 Haziran’da gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesinde ‘Seçim Değerlendirme Toplantısı’ gerçekleştirdi. Akra Otel’de yapılan toplantıya Vali Karaloğlu’nun yanı sıra Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk, Başsavcı Ramazan Solmaz, İl Jandarma Komutan Tuğgeneral Cengiz Yıldız, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mesut Görücüve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni ile çok sayıda gazeteci katıldı.

İLKLERİN SEÇİMİ

24 Haziran’da hem cumhurbaşkanlığı hem de milletvekili seçimi yapılacağını hatırlatan Vali Karaloğlu, “Her seçim önemlidir. Ancak bu seçim, bazı ilkleri içinde barındırması nedeniyle çok daha önemli. İlk defa Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne göre seçim olacak. Hem cumhurbaşkanını hem de milletvekillerini aynı gün seçeceğiz.İlk defa yasal ittifaklaroluşturulabilecek. Seçim, ilk defa 2 turlu olacak. İlk turda kazanan belli olmaz ise 8 Temmuz’da ikincisi yapılacak. 550 olan milletvekili sayısı 600’e çıkarıldı. Antalya’nın da vekil sayısı 16’ya çıktı. Yatağa bağımlı kişiler için seyyar sandık uygulaması başlıyor. Kendi siyasi iradesini sandığa yansıtamıyordu. Eğer vatandaş yatağa bağımlı ise gerekli başvuruları yaptığında seçim günü sandık ayağına kadar gidecek. Bu seçimde en çok mutlu olduğum konulardan biri. Eskiden çok üzücü görüntüler ortaya çıkıyordu artık bunları yaşamayacağız” diye konuştu.

3 AŞAMALI GÜVENLİK TEDBİRİ

Seçimin huzur ve güven içerisinde tamamlanmasının öncelikli görevleri olduğunu dile getiren Vali Karaloğlu, şunları söyledi: “Türkiye’de seçimler YSK gözetiminde il ve ilçe seçim kurulları denetiminde yapılır. Bizim görevimiz seçimlerin huzur ve güven içerisinde yürütülmesini sağlamak. Bu konuda 3 aşamalı planımız var. Birincisi, seçim öncesi alınan tedbirler, ikincisi, seçim günü alınan tedbirler ve son olarak sandıklar açıldıktan sonraki süreçte alınan tedbirler. Bu yıl Antalya’da oy kullanacak kişi sayısı yaklaşık 40 binlik artışla 1 milyon 677 bin kişi civarında. Referandumda Antalya’da 4 bin 508 sandık kurulmuştu. Şimdi de öyle olması bekleniyor.”

‘HER PARTİYE EŞİT MESAFE’

Her siyasi partiye eşit mesafede olduklarının altını çizen Vali Karaloğlu, “Her siyasi partinin kendi siyasi görüşünü seçmene özgür bir şekilde aktarabilmesini sağlamak bizim görevimiz. Siyaset yapma ortamlarını iyileştireceğiz. Vatandaşın hiçbir baskı altında kalmadan oyunu kullanması da bizim görevimiz. Siyasetçi görüşünü aktaracak ve vatandaş da özgürce oyunu kullanacak. Biz, bunu senelerdir başarıyoruz. Her türlü tedbiri almış durumdayız. Basının bu konuda bize yardımcı olmasını istiyoruz” dedi.

YASAKLARI SIRALADI

Vali Karaloğlu, seçim günü uygulanacak kurallar hakkında da bilgi verdi. İçki satışının seçim günü yasak olduğunu hatırlatan Karaloğlu, “Vatandaş, silah taşıma ruhsatı olsa bile sandık başına silahla gidemeyecek. Umuma açık eğlence yerleri açılmayacak. Düğün yapmak isteyenler saat 18.00’den sonra yapabilecek. Her sandık çevresinde rütbeli bir güvenlik görevlimiz olacak.Sandıklar sayıldıktan sonra seçim kuruluna teslimine kadar sorumlu olacaklar. Herhangi bir tartışma olsun istemiyoruz. Kaybeden ve kazananlar olacak. Herkesin seçim sonuçlarını demokratik bir şekilde karşılamasını istiyoruz. Kazananların kazanma duygusunu çok abartmamasını, kaybedenlerin de bunu anlayışla karşılamasını istiyoruz. Antalya’nın karnesi bu konuda iyi. Güzel bir seçim geçireceğimize inanıyorum”  dedi.

5 BİN GÜVENLİK GÖREVLİSİ

Memurların seçim süresince izinli olup olmadığı yönündeki soruyu Vali Karaloğlu, şöyle cevapladı: “Ben izinli değilim ancak memurlara gelen bir kısıtlama, genelge yok. Ancak seçim kurulları tamamen memurlardan oluşacak. Biz, 31 Mayıs’a kadar memur listelerini vereceğiz ve kurayla sandık başkanı ve üyeleri belirlenecek. Bu da bu seçimde ilk kez uygulanacak. ” Bugüne kadar hiçbir siyasi partiden güvenlikle ilgili bir talep gelmediğini açıklayan Vali Karaloğlu, seçimde kaç güvenlik görevlisinin görev yapacağı sorusuna ise, “Referandumda 4 bin 500 sandıkta 5 bin görevlimiz vardı. Bu seçimde de bu civarda olacak” şeklinde cevap verdi.

TURİZM UYARISI

Antalya’da turizmin seçim sürecinden etkilenmeyeceğini söyleyen Vali Karaloğlu, seçim sürecinde turizme dönük önlemler alınıp alınmayacağının sorulması üzerine şunları söyledi:“Günde 75 bin turist gelip 75 bin turist gidiyor. Seçimin yoğunluğu da var. Siyasi partiler çalışmalarını yapacak, ancak bu siyasi partilerin işini zorlaştıracak. Aslında süreç dengeleri oluşturacak. YSK’nın, nereye afiş, bayrak asılacağıyla ilgili çok ayrıntılı kararları var. Partilerimiz buna uyarsa bir sorun olmaz.”

Toplantı, Vali Karaloğlu’nun konuşmasının ardından çekilen fotoğraf il sona erdi. (Abdullah ÖZKAN)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres