SON HABERLER :
MMO 64 yaşında Üretilen yakıt dağıtılıyor İdil Biret büyüledi Atatürk Çocukları Kütüphanesi açıldı Çavuşoğlu’ndan ‘toka’ paylaşımı
/ SİYASET
ANTALYA’YA DEV BÜTÇE
Antalya Büyükşehir Meclisi’nde Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin bütçeleri onaylandı. Başkan Türel “Yatırım öncelikli ve cesur bir bütçe ile yola koyuluyoruz” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı devam meclis toplantısı, Büyükşehir Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Menderes Türel’in doğal afetin verdiği zararı yerinde incelemek üzere batı ilçelerine gitmesi nedeniyle Başkan Vekili Mesut Kocagöz başkanlığında toplanan mecliste, Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin bütçeleri görüşüldü.

25 YARALI VAR

Yoklamaların alınması ve ardından önergelerin okunmasıyla başlayan meclis toplantısında bir konuşma yapan Başkan Vekili Mesut Kocagöz,“Doğal afette batı ilçelerimiz fazlasıyla zarar gördü. 25 vatandaşımız yaralı. Belediye Başkanımız ve Valimiz şu an bölgede ziyarette. Bu vesileyle bölge halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi. Kocagöz’ün konuşmasının ardından meclis grup sözcüleri konuşmalarını yaptı. Ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Bütçe Kesin Hesap ve Denetim Şube Müdürlüğü’nün hazırladığı bütçe maddeleri görüşülmeye başlandı.

TÜTÜNCÜ İTİRAZ ETTİ

Kepez Belediyesi’nin bütçe görüşmeleri sırasında söz alan Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, raporda Kepez Belediyesi’nin 30 milyon TL borçlanacağına dair bilgiye tepki gösterdi. 2017 yılında karara bağlanan bütçeden 30 milyon TL arttırdıklarını ve o rakamın bu yıla aktarıldığını söyleyen Başkan Tütüncü, bunun borç olarak yansıtılmasının yanlış anlaşılabileceğini söyledi ve düzeltilmesini istedi. Tütüncü’nün bu itirazı üzerine borçlanma ibaresi likidite olarak değiştirildi ve Kepez Belediyesi’nin bütçesi 327 milyon 355 bin gider ve 297 milyon 355 bin TL gelir olarak kabul edildi.

EN YÜKSEK BÜTÇE MURATPAŞA’NIN

İlçe bütçelerinin görüşüldüğü toplantıda en yüksek bütçe Muratpaşa Belediyesi’nin oldu. 388 milyon gider ve 361 milyon gelir bütçesinin kabul edildiği toplantıdaMuratpaşa Belediyesi’ne 27 milyon TL borçlanma yetkisi verildi. Bu kararların ardından en fazla borçlanma yetkisinin verildiği ilçe de Muratpaşa Belediyesi oldu. 345 milyon gider ve 345 milyon gelir bütçesiyle Muratpaşa Belediyesi’ni Alanya Belediyesi takip etti. 14 milyon 984 bin gider ve 14 milyon 984bin gelir tablosuyla Akseki Belediyesi en düşük bütçeli belediye oldu. Konyaaltı Belediyesi’nin bütçesi ise 175 milyon gider, 150 milyon gelir ve 25 milyon borçlanma yetkisi ile kabul edildi.

TÜNEKTEPE’YE OTEL İTİRAZI

Gündemin 30’uncu maddesi tartışmalara neden oldu. Konyaaltı Belediyesi Hurma Mahallesi’nde bulunan Tünektepe’ye 1’inci sınıf otel ve 240 kişilik restoran yapılmasına CHP’li üyeler itiraz etti. CHP Meclis üyesi Songül Başkaya, bölgeye otel yapılmasının sıkıntılı bir durum olduğunu ve özelleştirildiği takdirde teleferik ücretlerinin günümüzdeki kadar uygun olmayacağını dile getirdi. Madde CHP üyelerinin itirazlarına rağmen oy çokluğuyla kabul edildi.

HAFRİYATA İNDİRİM

Gündemin 39’uncu maddesinde AK Parti ile CHP grupları arasında tartışma yaşandı. Hafriyat ve inşaat atığı imha ücretinin yeniden belirlenmesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu’nun görüşüldüğü maddede CHP, bütçenin 7 liradan 3,5 liraya düşürülmesine tepki gösterdi. Grup sözcüsü Cansel Tuncer bu durumun gelir kaybına yol açacağını ve Antalyaspor’a zarar vereceğini söyledi. Bu sözler üzerine Ak Parti Grup Sözcüsü Bahattin Bayraktar, “Menderes Türel’in Antalyaspor’a ne kadar değer verdiği aşikar. Bu yasayla hem hafriyatın doğaya zarar vermesi engelleniyor hem de Antalyaspor’a destek veriliyor. Tartışmak boşuna” diyerek karşılık verdi. Meclis üyelerinin karşılıklı tartışmaları eşliğinde madde CHP meclis üyelerinin ret oylarına karşın oy çokluğuyla kabul edildi.

64 maddenin görüşülmesinin ardından komisyon raporunun hazırlanması için 20 dakikalık ara verildi. Aranın ardından afet bölgesindeki ziyaretleri tamamlayıp Antalya’ya dönen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel başkanlığında maddelerin görüşülmesine devam edildi.

‘YARALAR SARILACAK’

Gecikmeden dolayı meclis üyelerinden özür dileyen Başkan Menderes Türel, Finike, Kaş, Kumluca ve Demre’deki son durum hakkında bilgi verdi. Kumluca’da ve Finike’de seraların zarar gördüğünü söyleyen Türel, en büyük sevincin can kaybının olmamasını olduğunu belirtti. Hastanede 3 kişinin tedavi altında olduğunu söyleyen Türel, “Devletimiz ve Büyükşehir Belediyesi olarak seferberlik ilan ettik. AFAD’dankonteyner desteği aldık. Bölgedeki yaralar en kısa sürede sarılacak” dedi.

Başkan Türel’in konuşmalarının ardından performans değerlendirilmelerine geçildi. Ak Parti sözcüsü Bahattin Bayraktar, yapılacak bütçe görüşmesinin Antalya’ya hayırlı olmasını diledi. CHP meclis grup sözcüsü Cansel Tuncer,performans değerlendirmesi sırasında Başkan Türel’e sorular sordu. 2017-18 bütçesinin yüzde 80’inin değerlendirildiğini hatırlatan Tuncer,CHP olarak belediye bütçesini komisyon raporunda geldiği gibi onaylayacaklarını belirtti. MHP grup sözcüsü Selçuk Senirli de yaptığı konuşmada Başkan Türel’i Sağlıklı Kentler Başkanlığı’na seçilmesi sebebiyle tebrik etti. Senirli, görüşülecek bütçe maddesinin Antalya’ya ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diledi ve MHP’nin de komisyondan geldiği haliyle belediye bütçesini onaylayacaklarını belirtti.

‘KÂĞIT ÜZERİNDE YAPMAYIZ’

Konuşmaların ardından söz alan Başkan Türel, CHP meclis grup sözcüsü Cansel Tuncer’in sorularına cevap verdi ve Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 bütçesinin fevkalade cesur bir bütçe olduğunu söyledi. 2018 bütçesinin yatırımı önceliğe alan bir bütçe olduğunu dile getiren Türel, sözlerine şöyle devam etti: “Bu hazırladığımız bütçede de yüksek oranda başarı yakalamak istiyoruz. Gerçekleşme oranı ile ilgili bundan önceki yıllar bizim karnemizdir. Kâğıt üzerinde bütçe yapmayacağımızı bilmenizi isterim. Adeta sineğin yağını çıkararak yatırım bütçemizi arttırmaya çalışıyoruz. 4 senede 286 milyon borç aldık. 1 milyarın üzerinde bir borçla aldık belediyeyi. 1 milyar 70 milyon TL borç ödedik. Yatırımlarımız artıyor, personel giderlerini önemli ölçüde düşürdük. Bu verilere baktığımızda Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin performansı oldukça iyi.Nerden bakarsak bakalım bütçe performansı olarak iyi bir noktaya geldik. Bu süreçte önemli katkıları olan bütün arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum.”

Başkan Türel’in konuşmasının ardından yapılan oylama sonrası Büyükşehir Belediyesi bütçesi 3 milyar 210 milyon gider ve 2 milyar 357 milyon gelir ile 853 milyon borçlanma yetkisiyle kabul edildi.(Abdullah ÖZKAN)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres