SON HABERLER :
Festival coşkusu 'Romeo ve Juliet' büyüledi Kaleiçi’nde yoga Mankenler moda şovunda Dünya Şampiyonu serada çalışıyor
/ SİYASET
Başkan Uysal ateş püskürdü
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde oy çokluğuyla ticari alana dönüştürülmesi reddedilen Yeşilova Mahallesi’ndeki arazi ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Yeşilova Mahallesi’nde yer alan 12 bin 887 metrekarelik alanın ticari kullanıma uygun şekilde yeniden düzenlenmesine yönelik teklifin Pazartesi günü gerçekleştirilen Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında oy çokluğuyla reddedilmesine ilişkin Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal bir basın toplantısı düzenledi. Muratpaşa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nün kullanımındakitartışmalara neden olan Yeşilova Mahallesi’ndeki alanda gerçekleştirilen toplantıyı, birim müdürlerinin yanı sıra çok sayıda basın mensubu takip etti. Başkan Uysal konuşmasında bu kararın alınmasına büyük tepki gösterdi ve ‘Seçim yaklaşıyor diye mi bu kararı aldınız?’ diye sordu.

‘ALNIMIZ AÇIK, BAŞIMIZ DİK’

Konuşmasının başında Fen İşleri Müdürlüğü’nde çalışan personele seslenen Başkan Ümit Uysal, Antalya’ya ve Muratpaşa’ya katkı sağladıkları için çalışanlarına teşekkür etti. Muratpaşa’yı farklı bir vizyonla yönetmeye çalıştıklarını anlatan Başkan Uysal, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin en az borcu olanmetropol ilçelerinden biriyiz. Bankalar bize kredi vermek için sıraya girdiler. Biz şehrin geleceğini de tanzim etmek durumundayız. 5 yıllık göreve geliyorsun ve 30 yıllık iş yapıyorsun. Bu önemli bir iş. Yıllık gelirinin yüzde 25’i kadar borçlanan bir belediyeyiz. Şunu rahatlıkla söyleyebiliyorum ki çocuklarımızın önüne alnımız açık, başımız dik çıkıyoruz. Bütün Türkiye’ye emsal olabilecek bir belediyecilik yapıyoruz. Her birinizle ayrı ayrı gurur duyuyorum. Hepinizin eline, emeğine sağlık.”

‘NİYE KALSIN KARDEŞİM?’

Günü kurtaralım hesabında olmadıklarını anlatan Başkan Uysal, yaptıkları işlerin uzun süre Muratpaşa’ya hizmet edecek şekilde tasarladıklarını anlattı. Bahsi geçen alanın şehrin içerisinde kaldığını ve kullanım olanaklarının kısıtlandığını belirten Başkan Uysal, “Etrafta yaşayan insanlar bize burayı ne zaman boşaltacağımızı soruyor. Bütüncül planlara aykırı olduğunu söylüyorlar. Nezaketen yalan demiyorum. Tamamen yanlış konuşuyorlar. Etrafımızda kullanılmakta olan arazilerin tamamına yakını ticari alan. Bütün planlarda burası ticari alan olarak görülüyor. Burası Ahmet Ağa’nın, Mehmet Ağa’nın yeri olsa çoktan tereyağından kıl çeker gibi halledilmişti. Peki, burası bütün toplumun malı olunca ne değişiyor? Resmi alan olarak kalmasını istiyorlar. Niye burası resmi alan olarak kalsın kardeşim?” dedi.

‘KİMSE SUSACAĞIMI SANMASIN’

Bu alanın tüm Antalya’nın malı olduğunu söyleyen Başkan Uysal, meclise yaptıkları teklifte planlamada bahsi geçen alanın AVM olamayacağına dair madde koyduklarını anlattı. Birilerinin bu alanla alakalı farklı hesaplarının olabileceğinden şüphelendikleri ifade eden Başkan Uysal, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Ben bir kamu yönetici olarak, şehrin emini olarak üzerime düşen görevleri yerine getireceğim. Öncelikle bu konuyu hukuka taşıyacağım. Daha sonra bu konuyu vatandaşlarıma anlatmak için var gücümle çalışacağım. Vatandaş, kendi arazisine yapılan muameleyi bilmek zorunda. Eğer ben bunu anlatmazsam görevimi yapmamış olurum. Onunla aram iyi olsun, şununla iyi geçineyim diye susacağımı kimse sanmasın.”

‘HİZMET AKSASIN İSTİYORLAR’

Teklifin reddedilmesiyle Muratpaşa Belediyesi’nin alternatifsiz kaldığı iddialarına cevap veren Başkan Uysal, Muratpaşa’nın her zaman alternatif projeler üretecek gücünün olduğunu dile getirdi. Topluma reva görülen bu muameleyi kesinlikle kabul etmeyeceklerini belirten Uysal, “Hizmetin aksamasını istiyorlar ancak başaramayacaklar. Engel olmak istedikleri başka konularda var ancak bugün bunlardan bahsedip konuyu dağıtmak istemiyorum. Başka bir gün onları da konuşuruz” dedi.

‘AK PARTİLİ OLSAK…’

Resmi alan olarak işlevini yitirmiş bir arazinin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini düşündüklerini söyleyen Uysal, Pazartesi günü gerçekleştirilen mecliste bir tiyatronun oynandığını belirtti. Mecliste verilen örneklerin saçma sapan olduğunu dile getiren Başkan Uysal, sözlerine şöyle son verdi: “Verdikleri örnekler ve yaptıkları konuşmalar bu durumu açıklamıyor. Burayla ilgili art niyetli hayalleri olanlar varsa boşuna ümitlenmesinler. Ak Partili olsak böyle bir tutumla karşılaşmazdık. Şu an mecliste azınlıkta olabiliriz. Ancak biz azınlıktayken de kamu hukukunu şimdiye kadar koruduk. Korumaya da devam edeceğiz.”

Konuşmasının ardından Başkan Uysal, basın mensupları ile birlikte tartışmalara konu olan araziyi gezdi. Etraftaki binaların duvarları nedeniyle iş makinalarının alana zorlukla girebildiğini söyleyen Başkan Uysal, topyekün ya da kısmen bu araziyi kullanmaya devam edeceklerini açıkladı. İncelemelerin ardından basın toplantısı sona erdi.(Abdullah ÖZKAN)

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 33 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres