SON HABERLER :
Aşık Veysel anıldı Antalyalı modacıdan yeni kreasyon 50 yıldır sigara içen kanser hastası operasyonla sağlığına kavuştu 4 ülkenin meyvesini tek ağaçta yetiştirdi, bahçe ziyaretçi akınına uğradı Böcek istifa söylentilerine sert çıktı
/ SİYASET
Çalkaya’ya jet onay
Çalkaya bölgesinin mülkiyet problemini görüşmek üzere olağanüstü gündemle toplanan Büyükşehir Belediyesi Meclisi, oy birliğiyle aldığı kararla sorunun çözümü için ilk adımı attı. Karar, Bakanlar Kurulu’nda görüşüldükten sonra bölgede çalışmalar başlayacak

ANTALYA Büyükşehir Belediye Meclisi, Menderes Türel başkanlığında olağanüstü gündemle toplandı. Büyükşehir Belediye binasındaki Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda tek madde görüşüldü. Aksu sınırları içerisinde yer alan ve yaklaşık 30 yıldır Antalya’nın gündemini meşgul eden Çalkaya Mahallesi’nin mülkiyet sorununun görüşüldüğü toplantıda, 4 bin dönümlük alanın asıl yerlerinde ve tapularda belirtilen büyüklükte hak sahiplerine verilmesi ve bahsi geçen arazideki 300 dönümlük bölümün Milli Emlak Müdürlüğü’ne devredilmesi görüşüldü. Meclis, oybirliğiyle Maliye Bakanlığı ile imzalanacak sulhname için Başkan Türel’e yetki verdi.

‘30 YILDIR BU SORUN VAR’

Yoklamayla başlayan toplantı Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in konuşması ile devam etti. Çalkaya Mahallesi’nde gerçekleştirilecek proje hakkında meclis üyelerine bilgi veren Başkan Türel, ‘’Bugün burada Antalya’da yılan hikayesine dönen bir konuyu görüşeceğiz. 30 senedir Antalya’nın gündeminde Çalkaya problemi var. İlk dönemimizde bu sorunu çözmek için çalışmalar yaptık. Toplantılar gerçekleştirdik. Geldiğimiz noktada 2-B yasası çıkmadan bu sorunun çözülemeyeceği söylendi. Sizlerin de bildiği gibi milletvekilliği yaptığım dönemde 2-B yasası Meclis’ten geçti. 2’nci dönemimizde de bu işi çözmek için yeniden çalışmaya başladık. Türkiye’de ilk olmak suretiyle alternatif bir yol bulduk. Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal ile yaptığımız görüşme sonrası bu konunun derhal çözülmesi için talimatlar verdi ve süreç hızlandı’’ dedi.

‘KABİNE’DEGÖRÜŞÜLECEK’

Bölgede kentsel çalışma yapabilmek için Milli Emlak Müdürlüğü ile bir protokol imzalanması gerektiğini belirten Başkan Türel, sözlerine şöyle devam etti: ‘’Bugün görüşeceğimiz madde onaylandığı takdirde yarın Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek. Yaklaşık 4 bin dönüm olan arazide vatandaşlarımızın kendi arazilerinde, tapularında yer alan metrekare büyüklüğü kadar haklarını alacaklar. Kimse mağdur olmayacak. Aslında biz Çalkaya Mahallesi’nin imar problemiyle ilgili daha önce meclisimizde bir karar almıştık ancak sadece Bakanımızın buna onayı yetmediği için bizden alanın netleştirilmesini istedi. Bu yüzden bugün olağanüstü gündemle biraraya geldik. Bugün bu sulhname onaylanırsa yarın Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek.’’

‘VATANDAŞIN MUTLULUĞU ÖNEMLİ’

Çalkaya Mahallesi’nin Antalya’nın en değerli alanlarından biri olduğuna dikkat çeken Başkan Türel, ‘’Bu alanın 300 dönümü Milli Emlak’ın olacak. Tamamı değil, özellikle belirtmek isterim. Kaçak yapılaşma ve imarsız alan durumu var ve biz bundan kurtaracağız. Bölgenin sosyal kalkınması en iyi şekilde yapılacak. Bizde Büyükşehir Belediyesi olarak 11 bin 744 vatandaşın mülkiyet problemini çözmenin mutluluğunu yaşacağız. Belki bize de bir kısım mülkiyet düşecek. Ama ordakivatandaşlarıızın mutluluğu bizi daha çok mutlu edecek. Şu an için bölgedeki arazilerin herhangi bir değeri yok üzerlerinde şerh olduğu için. Ancak meclisten yetkiyi aldıktan sonra zamanla bugünkü değerinden çok daha yüksek bir değere sahip olacağı aşikar’’ dedi.

‘AKSU BELEDİYESİ İÇİN BÜYÜK YÜK’

Maliye Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Aksu Belediyesi’nin ortak çalışması sonucu projenin bugünlere geldiğinin altını çizen Başkan Türel, ‘’Mülkiyet problemi Aksu Belediyemize büyük bir maddi külfet yüklüyor. Mülkiyet probleminden kaynaklı ödenmesi gereken minumum rakam 60 milyon TL. Bunun gelecekte 650 milyon TL’lere çıkması muhtemel. Ayrıca Aksu Belediyesi bölgedeki durum nedeniyle gelirinden her ay 600 bin TL’si kesiliyor.  Bu rakamların ödenmesi ciddi bir sorun ve kaos çıkarır. Öncelikle Aksu Belediyesi ile ortak çalışma yaptık. Projelerimizi bölgede yaşayan vatandaşlarımıza anlatık. Onların en büyük beklentisi yerinde tapu sahibi olmak. Büyük bir oranda yerinde tapusunu vereceğiz ya da şerhini kaldırma durumu olacak. Vatandaşlarımız bundan son derece mutlu. Aksu Belediyesi konuyla ilgili Cuma günü meclisinde kararı aldı. Sulhname yarın Bakanlar Kurulu’nda görüşüleceği için bizde bugün görüşmek ve karara bağlamak istedik. ’’

‘EKONOMİ İNSANLA ZENGİNLEŞİR’

Türel’in konuşmasının ardından partilerin maclis grup sözcüleri konuyla alakalı memnuniyeteri bildiren bir konuşma gerçkleştirdi. Ak Parti Grup Sözcüsü Bahattin Bayraktar da Aksu için kangren olan yarayı bu kararla çözeceklerini söyledi ve hayırlı olmasını diledi. CHP Grup Sözcüsü Mustafa Reşat Oktay ise konunun 1989 yılında kooperatif vasıtasıyla başladığını hatırlattı ve sürece katkı koyan kişilere teşekkür etti. MHP gurup sözcüsü Selçuk Senirli, Kırcami, Kepez Santral ve Çalkaya’nın imar problemlerinin çözümünün son derece başarılı işler olduğunu ancak bu durumun artan nüfusla birlikte bazı problemleri beraberinde getireceğini söylemesi üzerine yeniden söz alan Başkan Türel, ‘’Biz bu konuda uzun vadeli projeler üretiyoruz. Projelerimizi tasarlarken 2040 yılını, 2050 yılını düşünerek hareket ediyoruz. Ayrıca biz ekonominin insanla zengileşeceğini düşünüyoruz. Boğaçayı Projesi’nde 10 bin kişi istihdam edilecek. Yeni iş sahaları da yaratma gayretindeyiz. Hassasiyetiniz için teşekkür ederim’’ şeklinde karşılık verdi.

‘3 AYAK OLMASI GEREKİYORDU’

Türel’in ardından söz alan Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, ‘’Projeye emek veren başta Menderes Türel olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Üç ayağın bir araya gelmesi gerekiyordu. Yıllardır bu üç ayak oluşmadığı için çözüme kavuşamamış proje için göreve geldiğimizde çalışmaya başladık. Sorunun başlangıcı 1993-1997 yılları arasında yapılan imar problemlerinden kaynaklanıyor. Ne mutlu ki bugün çözüme kavuşacak’’ dedi.

Konuşmaların ardından yapılan oylama sonucu görüşülen gündem maddesi oybirliğiyle kabul edildi.(Abdullah ÖZKAN)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres