SON HABERLER :
Evcil hayvan dostu üniversite Öğrencilere tercih rehberi Deniz kaplumbağasının şezlonglar arasındaki yumurtlama çabası Ömür boyu hapis istendi Sansürün varlığından söz etmek bile utançtır!
/ SİYASET
Döviz kuru Meclis’te
Büyükşehir Ağustos devam meclis toplantısında dövizdeki artış ile ilgili açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, Türkiye’nin ekonomik darbe girişimiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Ağustos Devam Meclis Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Başkan Türel, mecliste hızla artan döviz ile ilgili açıklamalarda bulunarak, ülkemizin ekonomik darbe ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Türel, “Ülkemiz birçok darbe girişiminden kurtuldu. Gezi'de toplumsal ayaklanmayla bir darbe girişiminde bulunuldu. 17-25 Aralık'ta hain FETÖ ile bir yargı darbesi yapılmaya çalışıldı, olmadı. Arkasından bu milletin vergileriyle alınan tanklarla, toplarla, tüfeklerle asker giysisi içerisindeki şerefsizler, bu millete silah sıkarak, ateş ederek darbe girişiminde bulundular ama cumhurbaşkanımızın dirayeti, toplumun birlikteliği sayesinde onu da başaramadılar. Bu girişimler 'Türkiye güçlü bir ülke olmasın' diyen çevreler tarafından yüzyıllardır yapılıyor, yapılacak. O yüzden Türkiye artık yeni Türkiye, eski Türkiye yok. Eski Türkiye olmadığı için yeni Türkiye'yi hazmedemeyenler elbette durmayacaklar. Şimdi Türkiye bir ekonomik darbe girişimiylekarşı karşıya. Allah'ın izniyle bunu da aşacağız. Bunu fazla eğip bükmeye gerek yok. Bu ekonomik darbe girişimini de milletin birliği beraberliği, hükümetimizin dirayeti, cumhurbaşkanımızın iradesiyle mutlaka aşacaktır diye düşünüyorum” dedi.

OTOBÜS ESNAFI SEVİNDİ

Gündemin 23’üncü maddesinde kent içi ulaşımda kullanılan otobüs esnafının Büyükşehir Belediyesi’nden her ay aldığı 32 bin TL’lik gelir desteğinin her yıldüzenli olarak arttırılması talebi görüşüldü. İlgili gündem maddesi hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Türel, “Toplu ulaşım esnafı ücretsiz veya indirimli yararlananlar nedeniyle gelir kaybına uğruyor. Bu kaybı önlemek adına Ankara'da ilgili bakanlıklar ile görüştük. Konu ile ilgili yasal düzenleme çıktı. 'Kooperatifler gibi kuruluşlara belediyeler destekte bulunabilir' yönünde bir düzenleme oluşturuldu. Hukuki sorun kalmadı. Esnafın maliyet artışından dolayı talepleri oluyordu. Bunu da karşılamak amacıyla her yeni yılda, esnafa Tüketici Fiyat Endeksi baz alınarak aylık ödediğimiz 32 bin liraya ek ödeme yapılacak” dedi. Ulaşım esnafı ile güzel bir işbirliği içinde olduklarını belirten Türel, toplu ulaşımda şikayet oranlarının azaldığına dikkat çekerek, “Vatandaşın memnuniyet oranı arttı. Her kutlu doğum olduğu gibi sancılı geçen günlerin ardından güzel günler geldi. Bu kapsamda esnafa destek verilmesi hususunda adım attık" dedi.Ulaşım esnafının talebi mecliste oybirliğiyle kabul edildi.

BELEDİYE’NİN DÖVİZ BORÇLARI

Gündem dışı söz alan CHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Recep Tokgöz Başkan Türel’e dövizin artmasının belediyeye nasıl etki edeceğini sordu.  Türel de,”Büyükşehir Belediyesi’nin çektiği dış kredinin önemli bölümü raylı sistemle ilgili. Belediyenin altyapısına yönelik kredileriuluslararası finans kuruluşları veriyor. Bu krediler, Türk lirasına göre dövizde fahiş bir artış göstermediği sürece çok ekonomik krediler. İlk dönemde benim raylı sistemle ilgili almış olduğum kredi paketini, dönemin Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Türkiye'nin son 40 senesinde kullandığı en ucuz kredi paketi diye nitelemişti. Şu anda raylı sistem gelirlerimizle veya raylı sisteme garanti gösterdiğimiz hal gelirlerimizin bir kısmı gibi gelirlerimizle raylı sistemle ilgili hiçbir ödeme güçlüğümüz söz konusu değil. Biz kazandığımızla zaten bunu geri ödüyoruz. Dövizdeki artışın bugün var olduğunu biliyoruz. Ama yarın inşallah bu belki geriye gidecek. Bu kredilerin son aldığımız kredi paketi hariç, hepsi hazine garantisi altında. Eğer dövizde ödenemez bir yükseliş söz konusu olursa zaten bunların esas muhatabı Hazine, yani Maliye Bakanlığı'dır" diye konuştu.(Deniz TOPKAYA )

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres