SON HABERLER :
MEMLEKETİNE UĞURLANDI Gelecek nesillere tertemiz Antalya Altın Kramponlar maça davet ediyor Antalyaspor’da özgüven arttı İlk yarının son sınavı
/ SİYASET
Erdem’den Diyanet’e sert çıkış
Diyanet’in tartışılan fetvasının çocuk yaşta evliliklerin önünü açtığını belirten CHP'den sert tepki geldi. CHP İl Başkanı Erdem, fetvanın ‘skandal’ olduğunu söyledi

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde, kız çocuklarının 9 yaşında hamile kalabileceklerini ve velilerin izni olduğu takdirde evlenebileceklerini açıklamasının ardından CHP Antalya İl Başkanı Mustafa Erdem, açıklamayı sapıkça bir düşünce olarak niteledi ve insanlığa aykırı bir durum olduğunu söyledi.

Yapılan açıklamanın Anayasaya aykırı olduğunu söyleyen Erdem, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından verilen fetvanın aykırılık teşkil ettiğini belirtti. Erdem, “Yasalara aykırı olmasının yanı sıra bu fetva çocuklarımızın elinden çocukluğunu alan sapıkça bir açıklamadır. Çocuklarımızın anne babasının güvenli kollarından koparılarak sürekli devam edecek olan bir tecavüze mahkûm bırakılması kabul edilemez. Çocuklar üzerinde böyle sapıkça düşünceleri olanlar ve devletin kurumlarında yetkili olup bu açıklamayı yapanlar ne kadar gündemi değiştirmeye çalışsalar da başarılı olamayacaklar. Bir gün gelecek ve bu kişiler laik hukuk devletinde hesap vermekten kaçamayacak, verdikleri bu fetvanın altında ezileceklerdir” dedi.

Bu tür fetvaların toplum ahlakına zarar verdiğini söyleyen Erdem, açıklamanın cinsel istismara izin verdiğini söyledi. Çocukların bu fetvayı veren anlayıştan korunması gerektiğine vurgu yapan Erdem, “Reşit olmamış çocuklarımızın evlendirilmesi ahlaka ve insanlığa aykırıdır. Toplumun en hassas noktalarından biri olan çocuk yaşta evliliklerin önlenmesi için çalışma yapması gereken Diyanet İşleri bu fetvadan bir an önce vazgeçmeli ve özür dilemelidir. Bu sapıkça fetvayı verenleri kınıyor. Laik, demokratik, hukuk devletini savunmakla yükümlü olan Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ediyoruz” dedi.

 

(haber merkezi)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres