SON HABERLER :
Tezgahında zehirli 'balon balığı' sergiledi Kepez’e doğal gaz müjdesi Konserde müzik şöleni Durak taşındı izi kaldı yadigar Akdenizli öğrencinin Amerika başarısı
/ SİYASET
Suriyeliler için referandum önerisi
İYİ Parti Antalya İl Başkanı Aydın, Suriyeli mültecilerle ilgili bir öneri getirdi. Aydın, önerisinde “Suriyelilerle ilgili referandum yapılsın” dedi

İYİ Parti Antalya İl Başkanı Ahmet Aydın, Suriyelilerle ilgili AKP iktidarına çağrıda bulunarak bir öneri sundu. Aydın, önerisinde “Suriyelilerle ilgili referandum yapılsın” dedi

Suriyeliler ile ilgili eleştiride bulunan Aydın, “Suriyelilere maaş, gıda yardımı, kira yardımı, bedelsiz sağlık hizmeti verilirken Türk milletinin gittikçe ağırlaşan hayat şartları altında inim inim inliyor” diye konuştu.

Bu durumun ortadan kalkması için öneride bulunan Aydın, “Sağlık hizmetleri Suriyelilere bedava, Suriyeliler Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemiyor, Suriyelilere bin 200 TL öğrenci bursu veriliyor, 250 TL kira yardımı yapılıyor. Bayramlarda ülkesine giden Suriyelilere 2 bin TL ikramiye veriliyor. Bunlar işin mali tablosu bir de manevi sıkıntı var. Sahilde analarımız bacılarımız denize giremiyor, kız evlatlarımız kaldırımlarda çekinerek yürüyor. Adli olaylara karışanların başını Suriyeliler çekiyor. Türk milletinin çok büyük bir bölümü, sağduyusuyla, bütün medya kaynaklarından yanıltıcı bilgi aktarılmasına rağmen Suriyeli sığınmacıların oluşturduğu tehdidin büyüklüğünü hissetmişlerdir. Bilgi Üniversitesi tarafından yapılan ‘Kutuplaşan Türkiye’ adlı araştırmada seçmenlerin yüzde 84-85'inin Suriyelilerin ülkelerine dönmesini istediğini görüyoruz. Bu oran, İYİ Parti seçmeninde yüzde 97, MHP seçmeninde yüzde 95, CHP seçmeninde yüzde 94 ve AKP seçmeninde yüzde 84 civarındadır. Türk milletinin üzerinde uzlaştığı tek şey, Suriyelilerin Türkiye'den gitmesidir. Başka hiçbir konu üzerinde bu kadar büyük bir uzlaşma yoktur” dedi.

“BU MİLLETİN TALEBİDİR”

“İYİ Parti, Suriyeli sığınmacılar vatanlarına dönsün derken, bu aslında Türk milletinin talebidir” diyen Ahmet Aydın, “Ben de iktidara bu konuda referandum yapmasını milli iradenin sesini dinlemesini öneriyorum. Tarihin bu döneminde Suriyeli sığınmacılar konusunun ülkemiz için oluşturduğu büyük tehdidi görmeyen, buna aktif tepki göstermeyenler asla ‘Ben Türk milliyetçisiyim’ dememelidir” şeklinde konuştu.

“ENSAR-MUHACİR BENZETMESİ YANLIŞ”

İktidarın her seferinde Suriyeliler meselesini ensar-muhacir bağlamında ele aldığını ifade eden Ahmet Aydın, “Bu tip sorunlar din kardeşliği bağlamının yanında asayiş, ekonomi, demografik yapı, geldikleri ülkenin durumu ve kültürel uyum gibi birçok başlıkta ele alındıktan sonra neticeye bağlanır. Dağa çıkan PKK'lıların çoğuyla da güya din kardeşiyiz. Birçoğu Müslüman ana-babanın çocukları. Bu kardeş olmaya yetiyor mu?” dedi.

“STRATEJİK BOYUTU VAR”

Suriyeli meselesinin bir de stratejik boyutunun olduğunu ifade eden Aydın, “Türkiye'ye gelenlerin bir kısmı bugün PYD'nin devletleşmeye başladığı bölgelerden gelenler. Bölge bilinçli bir şekilde Arapsızlaştırılarak PYD'ye büyük bir egemenlik alanı sunuldu. Biz orada bir PKK devleti istiyor muyuz, istemiyor muyuz? İstemediğimiz belli, o zaman bu bölgelerin böyle savaşmadan boşaltılması, PKK'ya dikensiz bir gül bahçesi sunulması doğru mu?” diye konuştu.

Aydın, “Evet Suriyelilerle din kardeşiyiz, onların ezilmesini, yok edilmelerini istemeyiz. Ancak aynı derecede vatanlarını korumalarını, misafirliği hak etmelerini ve bu ülkede kalıcı olmadıklarını bilmelerini de isteriz. Ekmeği paylaşmaya evet ama Türk ve İslam dünyasının yegâne ümidi olan bu coğrafyada yeni çatışma alanları doğurmaya hayır” ifadelerine yer verdi.  (HABER MERKEZİ)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres