SON HABERLER :
CHP'nin Antalya adayı Muhittin Böcek Soğuksu’da ceza kabusu Öğrencilere yetenek testi Bisiklet tutkunları Akdeniz'de buluştu Kepez’de amatör denizcilik eğitimi
/ SPOR
Samuel Eto'o: "Türk futbolcular benim 800 metre arkamda"
Süper Lig takımlarından Antalyaspor'un Kamerunlu yıldız oyuncusu Samuel Eto'o, yerli futbolcuların kapasitelerine güvenip, Türk futbolunu geliştirmek için daha fazla sorumluluk alması gerektiğini belirterek "Bireysel hedefleri, kişisel istekleri olmalı. Rahatlıklarını biraz bırakmaları lazım. 36 yaşındayım ama her sezon en az 20 gol atmayı veya maçta çok koşmayı düşünüyorum. Ben çoğu zaman koşuyorum ama Türk futbolcular benim 800 metre arkamda" dedi.

Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği'nin (TÜFAD), Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) iş birliğiyle Antalya'nın Serik ilçesi Belek Turizm merkezinde düzenlenen Uluslararası Pro-Lisans Antrenör Gelişim Semineri'nde Antalyaspor'un yıldız futbolcusu Eto'o, Beşiktaşlı oyuncu Pepe ve Sivassporlu Arouna Kone, 'Yıldız Futbolcu Gözüyle Türk ve Avrupalı Antrenör' konulu panele katıldı.

"TEKNİK DİREKTÖRLÜK AİLE YÖNETMEK GİBİ"

Eto'o, panelde yaptığı konuşmada teknik direktörleri kişilikleri, karakterleri ve futbol vizyonlarının birbirinden ayırdığını anlattı. Futbolu bir tiyatro oyununa benzeten Eto'o, "Teknik direktörlük aile yönetmek gibi. Kendi vizyonunu futbolculara aktarması saatler, günler, aylar alabilir. Bu nedenle bir sinemaya, bir aileye benzetebiliriz, kolay değil. Aslında önemli olan futbolcu ve teknik direktör ilişkisidir. Aranızda ne kadar iletişim olursa o kadar bizim yararımıza olur, hocanın oyuncu vizyonunu uygulayabiliriz. Guardiola ile çalıştığımızda iletişimimiz çok iyiydi, çok bilgi paylaşımı yaptık ve onun oyun vizyonunu sahaya tam olarak yansıtabildik" dedi.

"RIZA HOCA MÜKEMMEL"

Teknik direktör değişikliğinde futbolcuların yaşadığı sıkıntılara da değinen Eto'o, takıma yeni gelen teknik direktörün oyuncu grubuna uyum sağlamasının önemine vurguladı. Rıza Çalımbay'ın mükemmel bir teknik direktör olduğunu anlatan Eto'o, "Kendisi ilk geldiğinde oyun vizyonunu anlattı. Disiplinini sağladı. Kaptanlar arasında yönetime gidecek iletişimi sağladı. Bazı durumlarda yöneticilerin işlere karışmasını istemiyoruz. Teknik direktöre bırakılmalı. Takım içindeki yönetmenlik, uyum sağlama konusunda Rıza hocanın yaptığını Hamza Hamzaoğlu da yaparsa başarılı olacağına inanıyorum" diye konuştu.

"YERLİ OYUNCULAR SORUMLULUK ALMALI"

Türk oyuncuların kapasitelerine tam olarak güvenmediğini belirten Eto'o, "Türk futbolunda büyük teknik direktörler var. Altyapı var. Türk oyuncular kapasitelerine tam olarak güvenmiyor. Ben de bir ülkeye gittiğimde aklımda sadece futbol oynamak var. Ama aklımda her zaman neleri yapacağımı göstermek de var. Bu benim ülkemin ve kıtamızın futbolunu büyüttü. Tüm futbolcular bu söylediklerimi eleştiri olarak görmemeli. Biz sonuçta bu ülkedeysek milli takım için oynayamayız. Farklı deneyim getiriyoruz. Türklerin farklı sorumlulukları var. Yerli oyuncular daha büyük sorumluluk almalı. Futbolu büyütmeli. Bireysel hedefleri, kişisel istekleri olmalı. Forvetin 20 gol atmam lazım demesi gibi. Rahatlıklarını biraz bırakmaları lazım. 3 senedir buradayım, 36 yaşındayım ama her sezon en az 20 gol atmayı düşünüyorum veya maçta çok koşmayı düşünüyorum. Ben çoğu zaman koşuyorum ama Türk futbolcular benim 800 metre arkamda" şeklinde konuştu.

ETO'O'DAN BEŞİKTAŞ'A ÖVGÜ

Türk futbolunun kendi kimliğini yansıtması gerektiğini dile getiren Eto'o, "Beşiktaş gerçekten Avrupa'da en iyi takımlardan birisi ve Türkiye'yi yansıtıyor. Türkiye'yi en iyi şekilde tanıtıyor. Türk futbolunun seviyesi muhteşem. Kendi kimliği olmalı ve bu kimliği pazarlamak lazım" dedi

"TÜRKİYE'DE TEKNİK DİREKTÖRLÜK 'NEDEN OLMASIN"

Çalıştığı takımlarda önemli deneyimler elde ettiğini aktaran Eto'o, futbolculuk kariyerinin ardından kesinlikle teknik direktörlük yapmayı düşündüğünü söyledi. 'Türkiye'de teknik adam olarak çalışmak ister misin ?' sorusuna ise Eto'o, "Neden olmasın. Türkiye çok güzel ülke ama daha çok çalışmam gerekiyor. Neden Türkiye olmasın" diye cevap verdi.

(DHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres