SON HABERLER :
Tezgahında zehirli 'balon balığı' sergiledi Kepez’e doğal gaz müjdesi Konserde müzik şöleni Durak taşındı izi kaldı yadigar Akdenizli öğrencinin Amerika başarısı
/ SPOR
Sporda başarı üniversitelerde
Dünyada spor üniversitelerine sahip olan ülkeler, olimpiyatlar ve uluslararası yarışmalarda daha başarılı oluyor. Dr. Orhan Şener, spor üniversitesi bulunmayan Türkiye’nin başarılı ülkeler arasında ilk 100’de yer almadığını söyledi

SELÇUK Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğretim görevlisi Dr. Orhan Şener ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Osman İmamoğlu, Uluslararası Toplum Araştırmaları Dergisi’nde (International Journal of SocietyResearches) yayımlanmak üzere makale hazırladı. İki Türk akademisyenin hazırladıkları makale, spor üniversitelerine sahip ülkelerin sporcularının olimpiyatlarda ve uluslararası müsabakalarda istikrarlı başarı gösterdiklerini paylaşıyor.

Dr. Orhan Şener, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ilk spor üniversitesinin 206 yıl önce 1813’de İsveç’te kurulduğunu ve Çin, Polonya, Almanya, İspanya, Güney Afrika ve Hindistan gibi ülkeler başta olmak üzere 20 ülkede bu üniversitelerin olduğunu belirtti. Dr. Orhan Şener, dünyada başarılı spor bölümlerine sahip ülkeler arasında Türkiye’nin ilk 100’de yer almadığını aktardı.

OLİMPİYATLARDA DAHA BAŞARILILAR

Dr. Orhan Şener, Türkiye’nin de spor alanında başarılarıyla adını daha sık duyurabilmesi için spor üniversitelerinin kurulmasının önemine değinirken, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, spor üniversitelerinin kurulması için öncülük yapacağından eminim” dedi. Dr. Orhan Şener, “Olimpiyatlara baktığımızda dünyadaki bu 100 üniversitenin ilk 25 üniversitesi hep aynı. Sadece sıralama değişmiş. 2016 Rio Olimpiyatları’nda bu başarılı spor üniversitelerinin ilk 10’u bu madalyaları toplamış. Spor üniversitelerine sahip ülkeler olimpiyatlarda da dünya sıralamalarında madalyaları toplamış” diyerek, Türkiye’nin de bu alanda adım atması gerektiğini ifade etti.

Açılacak olan üniversitelerin bölgesel olarak kurulması gerektiğini söyleyen Dr. Orhan Şener, metropol kentlere üniversite kurmanın yanı sıra su oyunlarıyla ilgili Antalya’da, kış sporlarıyla ilgili de Erzurum’da üniversite açılabileceğini vurguladı. Dr. Orhan Şener, İslam dünyasında spor üniversitesi olmadığını ifade ederken, Türkiye’nin öncülük edebileceğini aktardı.

Esra Yağcı

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres