SON HABERLER :
'Adınız cinayete karıştı' diyerek, yaşlı kadını dolandırdılar ASAT Nisan'da su sayaçlarını okumayacak Vali Karaloğlu’ndan "Milli Dayanışma Kampanyası"na destek Antalya'da dezenfekte ordusu Budak: Önlemler yetersiz
/ SPOR
Tour of Antalya heyecanı başladı
Tour of Antalya'nın ilk etabı olan Antalya-Antalya etabını Israel Start-UpNation Takımı'ndan MihkelRaim, 3 saat 22 dakika 45 saniyelik derecesi ile kazandı

TOPLAM 23 ülkeden 29 takım ve 173 bisikletçinin katıldığı Tour Of Antalya, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı ve turun ana sponsoru olan AkraHotels Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Barut’un damalı bayrağı sallamasıyla start aldı.Antalya Kaleiçi mevkiinden etaba başlayan bisikletçiler, 149.2 kilometrelik etapta kıyasıya mücadele verdi. İlk etap olan Antalya-Antalya yarışını Israel Start-UpNation Takımı’ndan MihkelRaim 3 saat 22 dakika 45 saniye ile kazandı.

 

Rüzgarsız ve sıcak sayılabilecek bir havada başlayan yarışın ilk kilometreleri toplu halde gidildi. Düz parkurda dikkat çeken 3-4 atak izlendi, ancak kopma olmadı. 19. kilometre toplu halde geçildi. Ermenek kavşağı kat edilirken yine ataklar başladı. Fakat yine uzun soluklu kaçışlar olmadı. Hız ortalama 33-35 kilometre arasında ölçüldü.Perge geçilirken A Bloc CT Takımı’ndan Aden Paterson ile Ukrayna Milli Takımı’ndan Vitali Buts gruptan ilk kaçan sporcu oldu. Bu ikili Peloton (Ana Grup) ile arasındaki zaman farkını 30 saniye kadar açtı. Ana grup tempoyu hızlandırmayınca zaman farkı 1 dakika oldu.

FARK AÇILIYOR

Öndeki ikili gittikçe artan bir tempo ile pedal basmaya devam edince yeni zaman farkı önce 2 dakika 10 saniyeye, daha sonra da 2 dakika 50 saniyeye çıktı. Öndeki ikilinin zaman farkını 3 dakikanın üzerine çıkardığı anlarda Peloton’dan iki bisikletçi daha atak yaptı. World Tour Takımı olan Israel Star-UpNation ekibinden MateoBadilatti ile Team SapuraCycling Takımı’ndan PierpaoloFicara da ana gruptan kaçtı. Böylece etap yarışı üçe bölünmüş oldu. Öndeki ikili, onu takiben ikinci ikili ve Peloton. Bisikletçiler kategori üçten derecelenen etabın ilk yokuş primi olan alana doğru pedal bastılar.

PRİM SONUÇLARI

Etabın 60’ıncı kilometresindeki yokuş primini Ukrayna Milli Takımı’ndan VitalyButs kazandı ve iki puan alarak yarınki Kemer-Antalya etabında CorendonAirlinessponsorluğundaki turuncu mayoyu giymeye hak kazandı. 86.1’inci kilometre geçilirken etabın doğal güzellikler primini kazanan sporcular da belli oldu. Ukrayna Milli Takımı’ndan VitalyButs bu kapıyı da birinci olarak geçti. İkinciliği A Blooc CT Takımı’ndan Aden Paterson, üçüncülüğü de Rusya Milli Takımı’ndan Alexander Evtushenko elde etti. Bu kapı ikincisi olan Aden Paterson ise yarınki Kemer-Antalya etabında Fraport TAV Antalya Havalimanı’nın doğal güzellikler mayosunu giymeyi garantiledi. Arada öndeki grupla zaman farkını bir dakikanın biraz üzerinde korumaya devam etti.

Etabın 109’uncu kilometresi geride kalırken sprint prim sonuçları da belli oldu. Kapıyı ilk geçen sporcu Ukrayna Milli Takımı’ndan VitalyButs oldu. İkinciliği A Bloc CT Takımı’ndan Aden Paterson aldı. Üçüncülüğü de BingoalWallonieBruxelles’danLionelTaminiaux elde etti.

30 KİLOMETRE KALA KAZA

Bisikletçilerin yüksek tempoda yaklaşmaya başladığı etabın son 30 kilometresinde pedal pedala gelen sporcuların neden olduğu kaza yaralanmalara yol açtı. Ancak düşen bisikletçilerin yeniden yarışa devam ettiği bilgisi de teyit edildi. Yarış 173 sporcu ile devam etti. Finişe 27 kilometre kala fark 1 dakika 25 saniye olarak ölçüldü. Termessos kavşağı geçilirken fark ilk kez 1 dakikanın altına indi. Peloton ön gruba artık iyice yaklaştı. Bu arada son rampa inilirken bisikletçilerin hızının 90 kilometreye ulaştığı bilgisi paylaşıldı. Grup finişe 18 kilometre olarak birleşti. Artık grup tek parça halinde pedal basmaya başladı. Sprintçilerin de pozisyon arayışlarını iyice hızlandırdığı gözlendi. Grup finişe toplu girdi. Çizgiyi ilk geçen sporcu Israel Start-UpNation Takımı’ndan MihkelRaim oldu. İkinciliği Adria Mobil Takımı’ndan MarkoKump, üçüncülüğü de SportVlaanderenBaloise Takımı’ndan Kenneth Van Rooy elde etti.Diana Travel’insponsorluğundaki Sarı Mayoyu Antalya-Antalya etabını kazanan Israel Start- UpNation Takımı’ndan MihkelRaim oldu.

KARALOĞLU: MARKA KENT

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, “Ülkemizin dünyaya açılan penceresi olarak ünlenen kentimiz bu organizasyonla marka değerine güç katmıştır. Her yıl daha da artan katılım sayısı bu sene adeta tavan yapmış 23 ülkeden 173 bisikletçi organizasyona adeta koşarak gelmişlerdir. Tüm sporculara başarılar” dilerim” diye konuştu.

BÖCEK: 3. YILIN COŞKUSU

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de “Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Emeği geçen herkesi kutluyoruz. Tour of Antalya’ya katılım bu yıl da yüksekti. Kentimiz Avrupa ve dünyanın her tarafında bilinir ve tanınır hale geldi” dedi. (DHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres