SON HABERLER :
ANTALYASPORLULAR ‘CENTİLMEN OKUL’DA Boğaçayı Mart’ta hizmete girecek Bisiklet festivali başlıyor Vecihi Hürkuş Döşemealtı’nda Tütüncü ‘Antika Pazarı’nı gezdi
/ SPOR
Zemin çilesi devam ediyor
Antalya Stadı’nın zemin çilesi bitmiyor. Milli maç sonrası bir kez daha gündeme gelen sorun nedeniyle yöneticiler ağır şekilde eleştirilirken, futbolcular ve taraftar sorunun bir an önce çözülmesini istiyor.

ANTALYA’DA 26 Ekim 2015 tarihinde kapılarını açan ve yaklaşık 2 yıldır hem Antalyaspor’a hem de Milli Takım’a hizmet veren Antalya Stadyumu’nun zemin çilesi sürüyor. Geçtiğimiz sezon Süper Lig’e çıkma mücadelesinde Eskişehir ile Göztepe takımlarının mücadelesine ev sahipliği yapan stad, maçta çıkan olaylar ve sahaya atılan meşaleler nedeniyle büyük zarar görmüştü. Olaylı maçın ardından geçici çözüm yollarına başvuruldu ancak başarılı olunamadı.

Ligin başlamasıyla birlikte Antalyaspor’un kendi sahasında oynadığı maçlarda yeniden başgösteren sorun, Pazartesi günü Türkiye’nin Arnavutluk’u ağırladığı maçta bir kez daha günyüzüne çıktı.Henüz yeni olmasına rağmen Türkiye'nin en kötü zeminlerinden birine sahip olan stad, futbol dünyasının önde gelen isimleri tarafından da ağır bir şekilde eleştirildi. Futbolcular, ayakta durmakta zorlandıkları maç sonrası bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını istedi.

GALATASARAY MAÇI BAŞLANGIÇ

Transfer döneminde kadrosuna önemli yıldızları katan ve sezona Avrupa hedefiyle başlayan Antalyaspor’un ligin 4’üncü haftasında kendi sahasında ağırladığı Galatasaray maçı sonrası saha zemini uzun süre konuşulmuştu. Futbolcuların ayakta durmakta zorlandığı karşılaşma sonrası hem Antalyaspor hem de Galatsaraylı futbolcular zeminini eleştirmiş, futbol dünyasının ileri gelenleri de uzun süre bu durumu tartışmıştı. Ancak Antalyaspor’un yoğun maç takvimine Futbol Federasyonu’nun milli maçları Antalya’da oynatması eklenince zeminin dinlenmesi ve yenileneme çalışmaları bir türlü mümkün olmadı.

PERFORMANSI ETKİLİYOR

Yapılan eleştirilerin ardından Antalyaspor yönetiminin, Avrupa’da birçok takımın sahalarında kullandığı ve ülkemizde de yeni yeni tercih edilmeye başlanan hibrit çimi Antalya Stadı’na sermeyi düşündüğü ancak maliyetinin yüksek olması ve yoğun maç trafiği nedeniyle bu projeyi bir süreliğine ertelediği öğrenildi. 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylık sürecinde Antalya Stadı’nı da aday statlar arasında göstermeyi düşünen Futbol Federasyonu’nun konuyla ilgili Antalyaspor yönetimine destek vermeyi düşündüğü öğrenildi.

MİMARİ HATA VAR MI?

Antalyaspor Başkanı Ali Şafak Öztürk, Galatasaray maçının ardından yaptığı açıklamada sahayı sorunlu aldıklarını ancak bu sorunu çözmek için çalıştıklarını söylemişti. Başkan Öztürk, aynı açıklamasında sahasının yeteri kadar güneş alamadığı ve bu yüzden sorunun kalıcı olarak çözülmesinin zor olduğunu açıklamıştı. Hibrit çimin Antalya için en uygun sistem olduğunu dile getiren uzmanlar, staddakiasıl sorunun havalandırma olduğunu, maç içerisinde yerde biriken karbon monoksit gazının yukarı çıkamadığı için çimleri öldürdüğü ve saha zemini yıprattığını söyledi.(Abdullah ÖZKAN)

 

 

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 33 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres