SON HABERLER :
Diş Hekimliği Fakültesi, mezunlarını verdi Çevreci Komşu Kart, sağlık hizmetinde de kullanılacak Kumluca Devlet Hastanesi, 2023 yılında hizmete açılacak Otomobille çarpışan motosiklet sürücüsü yaralandı Finikeliler, Cumhuriyet Meydanı’na kavuşuyor
/ TURİZM
​Viyadüklü uçak pisti açıldı
(İHA) - 14 Aralık 2013 tarihinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını gerçekleştirdiği ve tören esnasında 2 bin metre olan pistin 2 bin 500 metreye çıkarılması talimatı verdiği Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nda pist uzatma çalışmaları tamamlandı.

Altından D400 karayolu geçen pistin üzerine inen uçaklar, yolu kullanan sürücüleri ilk etapta korkutsa da Türkiye'de bir ilk olan pist ilginç görüntülere sahne oldu.

Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nda 20 Ekim 2014 tarihinde başlanan pist uzatma ve alt geçit çalışması yaklaşık 1 yıl gibi bir sürede tamamlandı. Uçak trafiğine açılmasının ardından dün ilk uçak piste teker koydu. Pistin uçuş trafiğine açılmasını TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Facebook hesabından paylaştığı bir fotoğrafta duyurdu. Altından D400 karayolu geçen pistin üzerine inen uçaklar, yolu kullanan sürücüleri ilk etapta korkutsa da daha sonra sürücüler telefonlarıyla o anı ölümsüzleştirdi.


Yolu sürekli olarak kullanan Sıtkı Altuner, yolun üstüne uçak indiğini ilk gördüğünde korktuğunu belirterek, "Bu tür bir olayı ancak filmlerde görmüştüm. İlk gördüğümde uçak üzerime düşüyor zannettim. Korkumu yendiğimde ise çok güzel bir görüntü olduğunu gördüm. Türkiye'de bir ilk olduğunu biliyorum. Emeği geçenlere teşekkürler" dedi.


Havalimanına yolcu taşıyan Ali Ceylan, minibüste bulunan yolcuların ilk etapta korktuğunu belirterek, birkaç seferden sonra yolcuların alıştığını dile getirdi.
Havalimanının bulunduğu Kahyalar Mahallesi'nde ikamet ettiğini söyleyen motosiklet sürücüsü Ümit Güven de, Türkiye'de bir ilk olduğunu duyduğu pistin çok ilginç bir görüntü sergilediğini belirtti. Güven, "Tüm mahalle halkı ilk etapta korktu, tedirgin oldu. Uçaklar üzerimize düşecek gibi oluyordu ancak sonraları alıştık ve hoşumuza gitti" diye konuştu.


Mahalle sakinlerinden Mahmut Bozkurt ise, özellikle çocukların uçak inişlerinde korktuğunu belirtti.
Gazipaşa Alanya Havalimanı, bu yol 800 bin yolcuya ev sahipliği yaptı.

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres
404 Page Not Found