SON HABERLER :
İttifaklar şekilleniyor Fiyat farklılığı sistemle çözülür Kepez’in Alışveriş Festivali başlıyor Kepez’de 60 mahallede 10 bin kişiye göz taraması Başkan Uysal’ın konuğu ATAV
/ TURİZM
ATAV'dan 'Perge' seferberliği
Antalya Tanıtım Vakfı, Antalya Valiliği tarafından 2018 yılının turizmde 'Perge Yılı' ilan edilmesi nedeniyle başlatılan 'Bir Sütun da Sen Dik' kampanyasına destek veriyor

ANTALYA Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege, 'Bir Sütun da Sen Dik' kampanyası sonucu ANTGİAD'ın 1 sütun, AHK'nın 4 sütun ve TED Antalya Koleji'nin 1 sütun için sponsor olduğunu söyledi. Ege, ayrıca ATAV olarak 2 sütun kaldıracaklarını, kendisinin de 1 sütunun kaldırılması için sponsor olacağını belirtti.

'MEMLEKETİM ANTALYA'

ATAV'ın sadece sütun restorasyon çalışmalarına destek olmakla kalmayıp yıl içerisindeki tanıtım çalışmalarında da Perge'yi odak haline getireceğini vurgulayan Yeliz Gül Ege, çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: “ATAV tarafından 11 yıl önce basımına başlanan 'Memleketim Antalya' takvimleri serisinin 2018 yılı teması olan 'Toprağına Beklenenler ve Kavuşanlar' takvim içeriğinde de dikkati çekilen ve şu anda Belçika'da sergilenen Perge'den bir Thyke Heykeli bulunmaktadır. Bu takvimden esinlenilerek kentten götürülen arkeolojik eserlerin iadesi için başlatılan Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde hayata geçirilecek olan 'Eserler Ait Olduğu Topraklarda Güzeldir' Projesi’nde de Thyke Heykeli'ne dikkat çekilmektedir."

JALE İNAN ADINA ÖDÜL

Yeliz Gül Ege, ATAV çatısı altından kurulan Antalya Kadın Müzesi, Perge ve Side antik kentlerinin arkeolojik kazılarını yapan, özellikle bu bölgede ortaya çıkardığı heykel kalıntıları ile Antalya Müzesi'nin oluşmasına katkı sağlayan Türkiye'nin ilk kadın arkeoloğu Prof. Jale İnan adına her yıl 1 Şubat'ta 'Jale İnan Antalya Yılın Kadını Ödül Töreni' düzenlediklerini söyledi.

OKULLARDA ‘ANTALYA’ DERSİ

ATAV öncülüğünde Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Antalya Valiliği'nin desteğiyle gelecek eğitim- öğretim yılı müfredatına 'Antalya' dersi ekleneceğini aktaran Ege, "Öğrencilere sahip oldukları kültürel değerleri tanıtmak için Perge Antik Kenti'ne ücretsiz geziler düzenleyeceğiz" dedi.

ATAV Başkanı Ege, başta Perge olmak üzere Antalya'nın tarihi ve kültürel zenginliklerinin yurt dışında daha güçlü duyurulması ve bilim insanlarıyla ortak sempozyum düzenlenmesi konusunda gelecek yıllarda ilan edilecek antik kentler yılı için ATAV olarak kapsamlı bir çalışma programı oluşturulduğunu da sözlerine ekledi. Ege, “'Bir Sütun da Sen Dik' Projesi’ni sahiplenerek desteklediği için Antalya Valisi Sayın Münir Karaloğlu'na teşekkür ederiz" dedi. (DHA)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 35 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres