SON HABERLER :
Festival coşkusu 'Romeo ve Juliet' büyüledi Kaleiçi’nde yoga Mankenler moda şovunda Dünya Şampiyonu serada çalışıyor
/ TURİZM
Rus turistte rekor kırıldı
Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Yerhov’u ağırlayan Antalya Valisi Karaloğlu, rakamları açıkladı. Antalya bu yıl 9 ayda toplam 3 milyon 376 bin Rus turist ağırladı. Bu rakam tüm zamanların rekoru

Antalya Rus turist sayısında bütün zamanların rekorunu kırdı. Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Aleksey Yerhov ile yaptığı görüşmede son rakamları açıkladı. Vali Karaloğlu, “Antalya, Rusya vatandaşlarının dünyada en çok ziyaret ettikleri il. Bu sene bir rekor kırdık. Daha önce 2014 yılında 3 milyon 307 bin Rus turist yılın tamamında Antalya’yı ziyaret etmişti. Oysa bu yıl 1 Ocak-30 Eylül 2017 tarihleri arasında Antalya’yı ziyaret eden Rus turist sayısı 3 milyon 376 bin oldu. Bu da bütün zamanların rekorudur" dedi.

Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nu makamında ziyaret etti. Valilik özel defterini imzalayan Yerhov, daha sonra açıklamalarda bulundu. Büyükelçi Yerhov, göreve gelmesinden sonra ilk ziyaretini eskiden de tanıdığı Antalya Valisi Münir Karaloğlu’na gerçekleştirdiğini kaydetti. Antalya’nın kendisi için önemli bir ziyaret noktası olduğunu dile getiren Yerhov, Antalya’nın turizmin ve domatesin başkenti olduğunu dile getirdi.

SORUNLAR ÇÖZÜLECEK
‘Türkiye’nin Rusya’ya domates ihracatının önü açılacak mı’sorusuna Büyükelçi Yerhov, “Kısıtlamaların kaldırılması noktasında iki ülkenin hükümetleri ve liderleri yoğun bir faaliyetlerde bulunuyorlar. Domates yasağın konulmasıyla, Rusya içinde domates üretimi sağlamlaştırıldı. Bu yasağın kaldırılmasıyla biz kendi üreticilerimize zarar vermemeyi istiyoruz. Öte yandan, Rusya’da domateslerin yetiştirilmesi sezonu Türkiye’dekilerden daha kısadır. Antalya’da tarım icra komitesi toplantısı yapıldı. Bu toplantılar sırasında bir takım tedbirler değerlendirildi. Bu tedbirlerde gelecekte mevcut sorunları çözmeye engel değil. Rus ve Türk tarım bakanlığının hazırladığı rapor Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmelerinde okundu. Yakın zamanda hükümetler arası komisyonun toplantısı olacak. Bu toplantı kapsamında yada ilerleye tarihlerde kararlar okunacaktır. Ama inşallah gelecekte sorunlar çözülecektir" dedi.

EN İYİ DÖNEMLERDEN BİRİ
Vali Karaloğlu ise Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin tarihinin en iyi dönemlerinden birini yaşadığını vurguladı.İki ülke arasındaki siyasi, ticari, ekonomik ilişkilerin üst düzey devam ettiğini işaret eden Vali Karaloğlu, “Antalya, Rusya vatandaşlarının dünyada en çok ziyaret ettikleri ildir. Bu sene bir rekor kırdık. Ekim, Kasım ayında da seyahatler devam edecek ve rakam daha da büyüyecektir”dedi.

ANTALYA'DA YAŞIYORLAR
Rusların Antalya’yı sadece seyahat için tercih etmediğini kaydeden Vali Karaloğlu,“Çok sayıda Rus Antalya’da gayrimenkul satın alarak Antalya’da sürekli yaşayan çok sayıda Rus vatandaşı var. Biz bu durumdan mutluyuz. Sizin döneminizde bu ilişkilerin gelişerek devam etmesini diliyorum.”ifadelerine yer verdi.
Öte yandan, ziyarette, Rusya’nın Antalya Başkonsolosu Oleg Rogoza da hazır bulundu. (iha)

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en eski yerel gazetesi.

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 yılında yayın hayatına başladı. 33 yıldır değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres