SON HABERLER :
Muhtarlıkta 28 yılın öyküsü Buse 26 gündür bulunamıyor 'Aspendos Yılı'na turizmci desteği Tütüncü projelerini 25 Şubat’ta tanıtacak Sinan Çarşısı’nda çalışmalar bitiyor
Hangisi daha mutlu?
Antalya Ekspres

Hayat sokakta akıyor.

 

Seviyorum sokağı.
Sokakta benim canım memleketimin tüm renklerini, acılarını, hüznünü görmek mümkün. Espri yeteneğini, zekasını, saflıkla cin fikirliliği harmanladığı akıl almaz icatlarını da.

Bazen yarım saatlik bir sokak yürüyüşünde yazmak için onlarca hikaye üşüşüyor beynime. Bunların bazıları istemeden kulak misafiri olduğum iki insanın konuşmasından bazen de pek çok insanın fark etmediği bir detaydan büyüyüp kocaman hikayelere dönüşüyor. Mutlaka anlatacak, paylaşacak bir hikaye buluyorum sokakta.

Üstelik aramıyorum bu hikayeleri. Sanki onlar bana geliyor.

Tıpkı anlatacağım bu hikaye gibi.
* * *

Yorgunum, başım ağrıdan çatlıyor, bir an önce eve gitmek istiyorum ama hiç bitmeyecek diye düşündüğüm kırmızı ışığa yakalanıyorum trafikte. Çaresiz yeşilin yanmasını bekliyorum.

Önce bembeyaz bir araç çarpıyor gözüme. Hemen önümde. Pek anlamam araba markalarından ama hoşuma gidiyor ihtişamı. Markasını okuyorum ki, ‘Porsche’ imiş. “Ehh güzelliği genetik” diye düşünüyorum.

Sonra hemen yanında, aynı hizada bekleyen bir başka araca takılıyor gözüm. 1971’de Türkiye’de yabancı lisansla üretilen ilk otomobil olan Murat 124.

Başlıyorum gülmeye.

Öyle tezat ama bir o kadar da güzel ki ikisinin yan yana görüntüsü. 

Murat 124, yanındaki heybete karşın dimdik ayakta. Lastikleri içe doğru eğimli olsa da sanki yerinden ha çıktı ha çıkacak gibi görünse de arkadaki farları aynı çizgide bulunmasa da boyası, esmer kadının saçını sarıya boyatması gibi sırıtsa da plakası hafif sağa yatsa da bagaj kapısı tam yerine oturmasa da öyle kendinden emin görünüyor ki. Hiç umurunda değil, yanındaki Porsche.
* * *

Ve arıza yine kendini gösteriyor doğal olarak.

Çocukluğunda kaplumbağaların yönlerini nasıl bulduğuna kafa yoran, yıldızlara uzanıp bir avuç yıldız tozu alabilmek için her akşam yatağındaki yerini değiştiren küçük kızı hatırlayarak “Normaldir” diye karşılıyorum beynime üşüşen onlarca soruyu.

Ama en önemli soru şu:

“Hangisi daha mutlu? Gıcır gıcır Porsche sahibi mi? Yoksa 46 yıllık Murat 124’ün sahibi mi?”

Sorunun yanıtını bulamıyorum.

Yeşil ışık yanıyor.

Porsche beni geçiyor, ben Murat 124’ü.

Eve ulaşabildiğimde bu kez de ‘mutluluk’ kavramı işgal ediyor beynimi.

Tanımı herkese göre değişen…

ANTALYA EKSPRES

Antalya’nın en iyi yerel gazetesi

Antalya EKSPRES Gazetesi 12/12/1983 tarihinde yayın hayatına başladı. Değişmeyen ilkeleri ile aralıksız yayınlanan Antalya Ekspres, tarafsız, özgür ve objektif gazetecilik anlayışını benimseyen cumhuriyetçi, yurtsever, milliyetçi, halkçı ve Atatürkçü bir gazetedir.

Tüm hakları saklıdır. 2017 © Antalya Ekspres